Darende Tohma Rafting

Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan bir akarsu(nehir) sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Bu sporda akarsular zorluk derecesine göre altı dereceye ayrılırlar. 6. derece en zor parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları belirtir.

Bu adrenalin dolu sporu nerede yapacağım diye sorduğunuzda, tabiki ; Malatya Darende Tohma kanyonu cevabı karşınıza çıkacak. Geçmişi 7000 yıl öncesine kadar uzanan Darende Malatya’nın dolayısı ile Doğu Anadolu bölgesinin en batı ucunda yer alır.Bu parkur 8 km sürmekte ve tohma kanyonu’nun eşsiz güzelliklerini göreceksiniz. İsteyenler için kano seferleride düzenlenmektedir.

Tohma Rafting’in yapıldığı Darende İlçesi Doğa, Kültür ve İnanç Turizmi merkezidir. Darende’ye rafting yapmaya geleceğiniz zaman gezecebileceğiniz yerleri listeliyorum.

* İlçenin 8 km uzağındaki Günpınar şelalesi Ülkemizin birkaç tabii şelalesinden birisi olup önemli bir gezi ve mesire yeridir. Şelaleden sonra yola 15 km devam edip yeni köydeki Geç Hitit dönemine ait iki aslan heykelinden oluşan Aslantaşları da görmek mümkündür .

* Yenicede Maşat tepe tümülüsü, Ozanda Roma Anıt Mezarını(Ozan Mescidi) görmek mümkündür.

* Balaban beldesinde Şeyh Abdurrahman-ı Erzincani camii özgün kerpiç mimarisi ile ünlü Balaban evleri ve balaban içmecesi gezilmeye değerdir.

* Konaklamak için başta Tiryandafil Otel olmak üzere (Tiryandafil Otuz Yapraklı Gül Anlamına gelip, Darende’nin eski ismlerindendir.) Öğretmen evi ve başka konaklama yerleride bulunmaktadır.

* Rafting merkezi’ne 300 metre  uzaklıkta başlıyan Kanyonu gezmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 500 metre tarihi Hüseyin Paşa Bedesteni‘ni görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 400 metre uzaklıkta bulunan Zengibar Kalesi‘ni görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 2 km  uzaklıkta olan Hasan Gazi ve Darende Şehitlik Anıtı‘nı ziyaret etmeden dnmeyin.

* Rafting merkezi’ne 7km uzaklıkta olan Günpınar Şelalesini görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 100 metre uzaklıkta olan Has Bahçe‘de çay içmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 700 metre uzaklıkta olan Hüseyin Paşa Hamamı‘nı görmeden dönmyin.

* Rafting merkezi’ne 10 km uzaklıkta olan Aslantaşlar‘ı görmedendönmyin.

* Rafting merkezi’ne 30 km uzaklıkta olan Sivas – Gürün’de Gökpnar Gölünü görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 100 metre uzaklıkta Somuncu Baba Külliyesi ve Somuncu Baba Darende Tanıtım Müzesini görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 200 metre uzaklıkta Rafting yaptıktan sonra Kanyon Alabalık Sofrasında Balığın lezzetini tadmadan dönmeyin derim.

* Rafting merkezi’ne 100 metre uzaklıkta Kudret Havuzun’da yüzmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 8 km  uzaklıkta Ozan Mescidi‘ni görmeden dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 2 km  uzaklıkta Darende Tarihi Konaklarını görmeden dönmeyin.

* Darende’nin yöresel sakızı olan Kenger Sakızı’nı almadan dönmeyin.

* Rafting merkezi’ne 220 km uzaklıkta Nmemrut Dağı 360 km uzaklıkta Şanlı Urfa 300 km uzaklıkta Kapadokya ve 450 km uzaklıkta Mardin bulunmaktadır.

Sevgili arkadaşlar sizlerin bildiği ve listeye eklenmesini istediğiniz yerleri yorum kısmına ekleyerek listeye girmesini sağlayabilirsiniz.

Rezervasyon ve Bilgi İçin
Celalettin ATEŞ
0555 565 49 35

Kaynak: www.tohmarafing.com

Bu yazımızı okuyan 4.368. takipçimizsiniz.

Site varsayılanı

Özel sektörde 2001 yılından bu yana Yöneticilik, mali işler, ve denetçilik görevlerinde bulundu. Türkiye'nin çok yazarlı blog sitesi Gençyolcu da olmaktan çok keyif almakta. Aile nedir diye sorsalar “iki çocuklu bir baba olarak Gençyolcu ile hayatı yaşamak” der.

6 thoughts on “Darende Tohma Rafting

 • 17 Ağustos 2008 tarihinde, saat 14:59
  Permalink

  arkadaşlar süper rafting tavsiye ederim herkese özellikle hiç rafting yapmayanlara ilk tecrübelerini burda kazanmalarını isterim…

 • 01 Temmuz 2009 tarihinde, saat 21:48
  Permalink

  arkadaş yaklaşık 8 km lik bir parkur zorluk açısından türkiyede 5 tane parkur varsa darende tohma raftingi 2 nci etaptır yaklaşık 45 dakikalık bir parkurdur ve parkur üzerinde minare kayası,küllü mağralar.güvercin mağraları,adam asılan yer hakikaten muhteşem bir parkur darendeye geldiğiniz zaman mutlaka raftig yapmanızı öneririm…?

 • 04 Temmuz 2009 tarihinde, saat 22:14
  Permalink

  arkadaşlar ben gittim görfüm yaptım insan hayatında ya bir kere yapabileceği yada hiç yapamayacağı aktivitelerden bir tanesi kesinlikle herkese şiddetle tavsiye ederim kaçırmayın….

 • 14 Ağustos 2009 tarihinde, saat 17:11
  Permalink

  çok güzel heyecanlı bir spor Mustafa abinin kaptanlığında ayrı bir tadı var ii günler..

 • 07 Eylül 2009 tarihinde, saat 23:36
  Permalink

  ”tşk ler mahmut bey” arkadaşlar muhteşem bir parkur benim iyi demem yeterli olmacaktır sizlerde denemeniz lazım botun üstündeyken keşke bu gün hiç bitmese dersiniz düşünsenize vadinin içindesiniz kayaların tam ortasında 22 veya 25 kuş çeşidiyle botla giderken martılar gibi size eşlik ediyorlar parkurun sonuna kadar ve vadi o kadar sezsiz ki yalnızca doganın sezini duyabilirsiniz herşeyden uzaktasınız ama herşeyden ve bu hayal değil hemen yanınızda bir telefon kadar yakın hayallerinizi ertelemeyin arkadaşlar yarın ne olacagınız mechul hemen ulaşın bizlere ve anın tadını çıkarın…

 • 17 Eylül 2009 tarihinde, saat 14:38
  Permalink

  Ben de sevgili Mustafa Aysabar beyefendi komutasında kano seferi yapmıştım.Gerçekten harika bir doğa harika bir heyecan.Allah nasip ederde yolum düşerse bir daha yapacağım.Darende ve kanyon çok güzel bir yermiş.Doğunun incisi… Bunu en güzel kanyonda raftingle görebiliyorsunuz.Gerçekten de kuşlar botumuza eşlik edercesine yanımızdan geçmektedirler.Sanki bize rehberlik eder gibi botumuzun önünde ilerleektedirler.Bana bu heyecanı yaşattığınız için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir