Dabbe 2

Dosya:Dabbe afısh.jpgDabbe, filmde, dünyada aniden yayılan nedensiz intihar vakaları, Amerika Birleşik Devletleri’nden başlayarak, Türkiye’ye sıçrar. Bir salgın hastalık gibi ilerleyen ölümlerin sırrı ise oldukça insanların yakınında çözülecektir. Din kitaplarında kıyamet ile ilgili zincirin kopacağı ve kıyamet alametini gösterecek Mehdi’nin doğacağı belirtilen İstanbul’da. Evet bu güzel konulu gerilim filmini hep birlikte izlemiştik, 25 Aralıkta da sinemalarda olacak. Sinemalardan önce hadi fragmanına bir göz atalım.

Korku türünde iddialı bir yapım olan “Dabbe”, genel olarak dini bir mesaj taşımamakla birlikte kutsal kitaplardaki kıyamet alametlerinden yola çıkıyor ve interneti bir korku nesnesi olarak kullanıyor. Filmde korku karakteri ve kıyamet almeti olarak kullanılan Dabbetül Arz’a da yer veriyor.

Gece evinizde yalnızsınız… Sıkıldınız ve canınız herzamanki gibi internete girmek istedi… Birkaç siteye baktıktan sonra maillerinizi kontrol etme zamanı geldi… Çok ilginç bir mail hem de en yakın arkadaşınızdan gelmiş… Maili açıyorsunuz… Arkadaşınız size bir fotoğrafını göndermiş… Fakat fotoğraf hiç de sıradan değil… Arkadaşınız korkunç bir durumda sizden yardım istiyor… Fotoğrafa dikkatle bakıyorsunuz… Biraz daha dikkatli bakıyorsunuz….

ve D@bbe virüsü size de bulaşmış oluyor… Evet Kıyamete yakın dünyayı kasıp kavuracak ve elektromanyetik dalgalarla taşınarak hücreleri infect edecek bir virüsten bahsediyoruz… İnternete bağlanıp belirli bir ağa lokalize olduktan sonra bilgisayarınızın monitörü ve gözleriniz aracılığıyla, tıpkı kuduz virüsü gibi beyne ulaşacak bir virüs… Kıyamet virüsü… Beyninizin sonsuz görüntü üretme mekanizmasını harekete geçirerek size hayalinizin bile kaldıramayacağı korkunçlukta görüntüler gösteren bu virüs D@bbe filminin ana eksenini oluşturuyor…

Dabbe

Dabbe, Kuran-ı Kerim’de Neml suresi 82. ayette geçen ve 1300 yıldan fazladır İslam alimlerinin ne olduğu hakkında ortak bir zeminde buluşmadıkları bir varlıktır. Kıyamete çok yakın çıkacağına inanılan bu varlık, topraktan çıkacak, herkese aynı anda etki edecek, onlarla konuşacak ve şimdiye kadar yeryüzünde eşi benzeri görülmemiş bir şiddet uygulayacak. D@bbe isimli Türk korku filmi bu varlığın interneti ele geçirerek sanal gibi görünen, sinsi ve insana hızla bulaşan bir virüs olabileceği iddiasında. Bunun için filmde bir çok kanıt öne sürülmüş.

Bunlardan biri D@bbe kelimesinin köken olarak örümcek ağı gibi yayılan şey anlamına gelmesi (WWW-Worl Wide Web)… Topraktan çıkması… Bilgisayar ve internet teknolojisinin yüzde yüz toprak mamülü silisyum-silikonla olan ilişkisi… Dabbe’nin herkese aynı anda etki edebilmesi… internette aynı anda binlerce kişinin aynı adreste buluşması… İnsanlarla konuşabilmesi… Yeryüzü ve gökyüzü arsasını doldurabilmesi vs… Filmi izlediğiniz zaman internet kavramının nasıl korkunç ve kontrol edilemez bir varlığa doğru gittiğini göreceksiniz!

Filmin senarist ve yönetmeni Hasan Karacadağ’ın genetik uzmanı ve eski fizik olimpiyatları şampiyonu olduğunu düşünürseniz ve de Japon korku sinemasında çok önemli başarılar yakalamış olduğunu da hesaba katarsanız D@bbe’nin korkunçluk derecesini tahmin edebilirsiniz.

D@BBE’nin genetik ve Quantum fiziğine göre bu günlerde var olma ve yayılma olasılığı hayli yüksek! “O söz, başlarına geldiği zaman, onlara yerden bir dabbe çıkarırız; ve o dabbe onlara şiddetle, gerçeklere inanmadıklarını söyler.”
(Neml Suresi, Ayet 82)

Merakla 2.fragmanı ve filmi bekliyoruz. Tüm izleyicilere şimdiden gerilim yüklü dakikalar.

Fragman İçin burayı Tıklayın

Web Sitesi: www.dabbe2.com

Vizyon Tarihi: 25.12.2009

Sinema Yazarı: Hasan Çelik

Bu yazımızı okuyan 1.854. takipçimizsiniz.

3 thoughts on “Dabbe 2

 • 09 Eylül 2009 tarihinde, saat 10:34
  Permalink

  hasan bey çok güzel bir yazı olmuş, merakla bekliyorum dabbe 2 yi internete fazla bilgi yokken böyle detaylı bilgiler sunmuşsunuz…

 • 10 Eylül 2009 tarihinde, saat 05:18
  Permalink

  Hi from google Google-TCW

 • 12 Eylül 2009 tarihinde, saat 08:02
  Permalink

  dabbeyi izleyene kadar hiçbir filmden bu kadar etkilenmemiştim. diğer filmler asılsız, belgesiz. ama dabbe filmine bir de Kur’an açıklaması girince etkide kalmamak neredeyse imkansız. ilkinde böyle bir etki yaratan film bence ikincisinde kesin kalpten götürür…
  yazı için çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir