Çanakkale Muharebeleri Esnasında İstanbul’un Konumu

Çanakkale muharebeleri esnasında İstanbul’un konumu, ilk kez bir panelle gündeme geliyor

İBB Kültür Müdürlüğü, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü münasebetiyle bir panel düzenliyor. Kültür A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek olan panelde ilk kez, Çanakkale Muharebeleri esnasında İstanbul’un konumu, sosyal hayatı, asker sevkiyatı, cepheye giden yazarlar ve asıl hedef olan İstanbul, konunun uzmanı konuşmacıların vereceği çarpıcı bilgilerle ele alınacak.

19 Mart Cumartesi günü 
Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Saat 14.30
Çanakkale Zaferi ve İstanbul
Adres:     Şahkulu Mah. Şahkulu Bostan Sok. No: 2 İstiklal Cd. Tünel-Beyoğul (İsveç Konsolosluğu Yanı)
Telefon:     0212 293 12 70

19 Mart Cumartesi günü Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan panel, saat 14.30’da başlayacak

Çanakkale Zaferi ve İstanbul

Çanakkale Cephesi, Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’u ele geçirmek için İtilaf Devletleri tarafından açılmıştı. Düşmanı başkente sokmamak için son bir ümit ve gayretle yapılan muharebeler neticesinde kazanılan zafer, aynı zamanda Türk tarihinde de eşsiz bir örnek oluşturur.

İtilaf Devletleri’nin asıl hedefi olan İstanbul’da o dönemde yaşananlar, 19 Mart Cumartesi günü saat 14.30’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan bir panelde ele alınacak.

Oturum Başkanlığını İsmail Bilgin’in’in yapacağı panelde Haluk Oral, “İstanbul’dan Cepheye Giden Edebî Heyet Hakkında”; Lokman Erdemir, “İstanbul’daki Sağlık İmkânları ve Hizmetleri”; Muzaffer Albayrak, “Çanakkale’nin İstanbul’a İzdüşümü”; Tuncay Yılmazer de “Yabancıların Gözüyle hedef İstanbul” konusunda bilgi verecek.

Almanya’nın, İstanbul’u Ruslara verme teklifi

Konuşmacılardan Tuncay Yılmazer, Çanakkale muharebeleri devam ederken, Osmanlı Devleti’nin müttefiki olan Almanya’nın, barış karşılığında İstanbul’u Ruslara verme teklifine dair çarpıcı bilgiler verecek.

İstanbul basınında Çanakkale muharebeleri

Muzaffer Albayrak, Çanakkale muharebelerinin İstanbul’a yansımasını, dönemin gazetelerine yansıyan haberlerden örnekler vererek anlatacak. Albayrak, o dönemin toplum psikolojisine ve çekilen sıkıntılara dair önemli bilgiler verecek.

Gaziler, şehitler ve sağlık hizmetleri…

Lokman Erdemir de, muharebeler başladıktan sonra İstanbul’a sevk edilen yaralı askerlerin durumu, şehitler ve dönemin sağlık hizmetleri hakkında önemli bilgiler aktaracak.

Cephedeki yazarlar

Panelde Haluk Oral da, kanlı muharebeler devam ederken cepheye gönderilen yazarlar ve edebiyatçılar hakkında bilgi verecek, yazarların Çanakkale muharebelerine dair izlenimlerini nakledecek.

Bu yazımızı okuyan 1.279. takipçimizsiniz.

Site varsayılanı

Özel sektörde 2001 yılından bu yana Yöneticilik, mali işler, ve denetçilik görevlerinde bulundu. Türkiye'nin çok yazarlı blog sitesi Gençyolcu da olmaktan çok keyif almakta. Aile nedir diye sorsalar “iki çocuklu bir baba olarak Gençyolcu ile hayatı yaşamak” der.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir