Çalınan Arabayı iPhone Kurtardı!

Avustralya’da çalınan bir arabada unutulan iPhone, arabanın bulunmasını ve hırsızın yakalanmasını sağladı. Find My iPhone gerçekten işe yarıyormuş.

 

iPhone ya da iPad kullanıcıları, Apple‘ın hizmeti olan Find My iPhone (Türkçe adıyla iPhone’umu bul) uygulamasını indirip kurcalamışlardır. Uygulama tamamiyle iOS cihazınız çalınırsa ya da kaybolursa yerini öğrenmeniz, mesaj göndermeniz ya da telefonu kitlemenize yarıyor.

Find My iPhone’un becerisi

Ancak Find My iPhone bu sefer misyonunu biraz daha ileriye götürerek çalınan arabayı yakalattı. Avsutralya’nın Melbourne şehrinde yaşanan olayda bir adamın arabası benzin istasyonunda para ödemeye indiği sırada çalındı. Hemen polis haber veren adam, önemli bir detayı da polise aktardı; çalınan arabada iPhone’um da bulunuyor. iPhone‘unda Find My iPhone uygulaması bulunan adam hemen internete girerek telefonunu, dolayısıyla da arabayı takip etmeye başladı ve polisle irtibat içinde kaldı.

 

Haritada yerini çok net bir şekilde görebilen polis de hızlı bir planla arabayı köşeye sıkıştırdı. 34 yaşındaki hırsız biraz panik, biraz da kurtulma hırsıyla çabaladığı için arabayı çarparak durabildi ancak sağ bir şekilde yakalandı. Adamın sigortası var mıydı bilemiyoruz tabii ki ancak bizim için burada önemli olan iPhone’un bir GPS görevi görerek hırsızı anında yakalatması.

Hızlı olun yoksa şarj biter!

Böyle bir durum ülkemizde başımıza gelse polis ne kadar hızlı davranır, iPhone‘un şarjı ne kadar gider bilemiyoruz fakat her zaman için elimizde harita üzerinde takip edebileceğimiz bir veri olması oldukça güzel. Eğer arabanıza GPS takamıyorsanız böyle bir sistemin kurulumunu da yapabilirsiniz.

Yazan: Yusuf Canpolat
SDNShiftDelete.Net

Bu yazımızı okuyan 973. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir