Bush’a Ayakkabı Fırlatma Oyunu

ABD Başkanı George Bush’a, basın toplantısı sırasında ayakkabı fırlatan gazeteci Muntazar el Zeydi, son günlerin en çok konuşulan ismi. Zeydi’nin bu ilginç protestosunu ‘yerinde bir tepki’ olarak görenler Irak sokaklarına döküldü.  

Muntazar el Zeydi, bir anda Ortadoğu’da sembol isim haline geldi. Fırlatılan ayakkabı da dünyanın gündemine oturdu. İsmi açıklanmayan Iraklı bir vatandaş ayakkabıyı 10 bin dolara satın almak istedi. Ayakkabının Türk malı olduğu da iddia edildi. ‘Ayakkabılı eylem’ bilgisayar oyunları üreten firmalara bile ilham oldu. http://www.sockandawe.com/ adlı internet sitesinde yer alan “Sock and Awe” isimli bilgisayar oyununda, Bush, kendine fırlatılan ayakkabılardan kurtulmaya çalışıyor. Tabii gündem bu kadar çalkalanır da karikatürcüler boş durur mu? Toplumsal olaylara esprili bakış açısıyla yaklaşan sanatçılar, arka arkaya çizdikleri karikatürlerle ‘ayakkabılı protestoyu’ somutlaştırdı.

Bu yazımızı okuyan 956. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir