‘Buğday’  23. Saraybosna Film Festivalin’de

‘Bal’, ‘Süt’ ve ‘Yumurta’ üçlemesi ile adını tüm dünyaya duyuran usta yönetmen Semih Kaplanoğlun’un yazıp yönettiği ‘Buğday’  23. Saraybosna Film Festivalinde ilk gösterimini gerçekleştirecek. Yapımı 5 yıl süren ve İngilizce çekilen film, dünya prömiyerini oyuncuların da katılımıyla 12 Ağustos’ta, 23. Saraybosna Film Festivali’nde yapacak.

Buğday’ın başrollerinde Jean-Marc Barr, Ermin Bravo, Grigory Dobrygin ve Cristina Flutur’a yer alıyor. Çekimleri ABD, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirilen filmin görüntü yönetmenliğini ise Giles Nuttgens üstleniyor. Türkiye, Almanya, Fransa, İsveç ve Katar ortak yapımı film, Türkiye’den Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TRT ve Galata Film ortaklığıyla çekildi.

23. SARAYBOSNA FİLM FESTİVALİ

http://www.sff.ba/img/s/750x450//upload/images/sff-2017-NL.jpg

Bosna Hersek’teki savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Saraybosna Film Festivali, bu yıl 11-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Saraybosna’daki Ulusal Tiyatro’da bu yıl 23’üncüsü yapılacak festivalde, 55 film izleyiciyle buluşacak. ‘Uzun Metrajlı Film’ dalında Semih Kaplonoğlunun ‘Buğday’ filminin yanı sıra, Arnavutluk-Yunanistan ortak yapımı “Daybreak” ve Romanya yapımı “Meda or The Not So Bright Side of Things” filmlerinin de dünya prömiyeri olacak.

“Uzun Metrajlı Film” dalında söz konusu üç filmin yanı sıra Bulgaristan’dan “Directions”, Yunanistan’dan “Son of Sofia”, Gürcistan’dan “Scary Mother” ve “Hostages” filmleri de yarışacak.

“Kısa Film” dalında 10, “Belgesel” dalında 14 aday

23. Saraybosna Film Festivali’nin “Kısa Film” dalında ise bu yıl 10 film yarışacak. Hırvatistan, Macaristan, Gürcistan, Yunanistan ve Karadağ’dan kısa filmlerin yer aldığı kategoride, Türkiye’den de “Mutluluk” ve “Hinterland” adlı kısa filmler bulunacak.

“Belgesel” dalında ise 14 filmin yarışacağı festivale, Türkiye’den “Gözyaşına Yer Yok” ve Türkiye, Fransa, Almanya ortak yapımı “Mr. Gay Syria” belgeselleri katılacak.

https://hbr.org/resources/images/article_assets/hbr/1403/R1403M_CLEESE.jpg

Festival kapsamında bu yıl Onur Ödülü ise İngiliz aktör John Cleese’ye verilecek. Bu arada, bu yıl festival jürisinde Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Melisa Sözen de yer alacak. Bosna Hersek’te 23 yıldır aralıksız düzenlenen ve Balkanlar’ın en önemli film festivali olarak kabul edilen Saraybosna Film Festivali’nde bugüne kadar aralarında Robert De Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig, John Malkovich, Morgan Freeman, Gerard Depardieu ve Benicio del Toro’nun bulunduğu çok sayıda önemli isim ağırlandı.

_Hamid Uyanık_

1994 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Konya ve Malatya Darende'de tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. Hobileri arasında Seyehat, Kitap, Konsol oyunları ve Sinema vardır. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir