Bu kez İsrail konsolosu alçak koltuk’ta


İsrail’de Türkiye Büyükelçisi’nin “alçak koltuk”a oturtulmasının rövanşı iki yıl sonra İstanbul’da alındı. Vali Yardımcısı Ahmet Aydın’ı ziyaret eden İsrail Başkonsolosu’nun daha alçakta oturması dikkat çekti. İsrailli elçinin de aynı duruma maruz kaldığını belirten Aydın, “Ettiklerini buldular” dedi. Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri ve İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi’nin, Vizelerden Sorumlu Konsolos Yardımcısı Anat Evyatar ve Güvenlik Müdürü Ronen Eylam ile birlikte kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu hatırlattı. Zaman zaman bazı ülkelerin konsoloslarının kendisini ziyarete geldiğini hatırlatan Aydın, bu ziyaretlerde, konsolosların kendi vatandaşlarının Atatürk Havalimanını kullanmaları sırasında sıkıntı yaşamaması için bazı taleplerde bulunduklarını söyledi.

İsrail Başkonsolosu Kamhi’nin de bu bağlamda randevu talebinde bulunduğunu ifade eden Aydın, şunları söyledi: ”Biz de 14 Haziran Çarşamba günü bu talebi kabul ettik. Kendilerinin talebi bizimle tanışmak ve 3-4 ay önce yeni göreve atanan iki yardımcısını bizimle tanıştırmaktı. Vizelerden Sorumlu Konsolos Yardımcısı Anat Evyatar ve Güvenlik Müdürü Ronen Eylam ile geldiler. Nezaket ziyaretiydi. Dostane bir ortamda ve 40 dakika görüşme oldu. Bizden bir talepleri olmadı. Sadece nezaket ve tanıştırma ziyaretiydi. Hatta Başkonsolos Kamhi, kendisinin de İstanbul doğumlu olduğunu, İstanbul’u çok sevdiğini ve İstanbul’a Başkonsolos olduğunu söyledi. İstanbul’un ehemmiyeti, tarihi ve turistik yerleri ile ilgili sohbetimiz oldu. Ziyaret çok olumlu geçti.”

‘ALÇAK KOLTUK’ FOTOĞRAFI
Aydın, bir gazetecinin ”Atatürk Havalimanı resmi internet sitesi ‘www.ataturkhavalimanı.gov.tr’de bu ziyaretle ilgili ilginç bir fotoğraf gördük. Bu fotoğrafta İsrail Başkonsolosu ve beraberindekiler size göre alçak bir koltukta oturuyordu. Bu önceden belirlenen bir durum muydu, yoksa bir tesadüf eseri mi oldu. Çünkü onlar İsrail Dışişleri Bakanlığının birer temsilcisi. Onlar da daha önce bizim İsrail Büyükelçimize böyle bir nezaketsizlikte bulunmuştu” sorusu üzerine, şunları söyledi:

”İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un Tel Aviv Büyükelçimiz Oğuz Çelikkol’a yaptığı nezaketsizliği sindirmemiz mümkün değil. Türkiye Cumhuriyetinin temsilcisi olan büyükelçimizi kendisinden alçak bir koltukta oturttu. Elçimizi de kendisi çağırmıştı, arkasından da basına ‘bakın ben böyle oturtuyorum’ demesi hakikaten çok büyük bir terbiyesizlik, nezaketsizlikti. Bizde tam tersi oldu. Bizim öyle bir talebimiz olmadı, görüşmeyi onlar talep etti, biz sadece nezaket çerçevesinde görüştük. Kaderin bir cilvesi midir nedir iki sene sonra olan kendi Başkonsoloslarına oldu. Bizim özel bir kastımız yok, ama ‘men dakka dukka’ yani ‘eden bulur’, etme bulma dünyası. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının yaptığı olayda olduğu gibi kendi Başkonsolosları da aynı duruma maruz kaldı. Hatta Kur’an’da okudum ‘kötü niyetli insanlar plan kurarsa Cenab-ı Allah da plan kuruyor, onlar boşuna uğraşmasınlar’ deniyor.”

‘ÖZEL BİR KASTIMIZ YOK’
İsrail’in yaptıklarını herkesin bildiğini, uluslararası camianın da İsrail’in tutumunu, kötü niyetini yakından tanıdığını vurgulayan Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, şöyle devam etti:

”İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının bizim Büyükelçimize yaptıklarını hem bir idareci olarak hem de bir Türk vatandaşı olarak ben 2 sene önce içime sindiremedim. Ama İsrail Başkonsolosuna karşı inanın böyle bir kastımız yoktu. Geldi nezakette bulundu ama fotoğrafa bakınca sanki özel ayarlama bir durum varmış gibi gözüküyor ama bu sadece bir resimden ibaret, özel bir kastımız yoktu.”

‘ETTİKLERİNİ BULDULAR’
Bir gazetecinin ”Bu fotoğrafı İsrail’den bir rövanş gibi görebilir miyiz?” sorusu üzerine Aydın, ”Yok. Biz rövanş almadık. Fotoğrafa bakıldığı zaman öyle bir izlenim veriyor ama biz öyle yapmadık fakat kendilerinin iki sene önce yaptıklarını, ettiklerini buldular” dedi.

‘RÖVANŞI ALINMIŞ GİBİ’
Vali Aydın, fotoğrafı valilik web sitesinde bir hafta önce yayınladıklarını, bunu gören bazı basın mensuplarının dikkatini çekerek kendilerine sorması üzerine durumun farkına vardıklarını belirterek, ”Biz de sizlere bunu açıklıyoruz. Bizim özel bir kastımız yok ama fotoğraftaki görüntü itibariyle sanki iki sene öncenin rövanşı alınmış gibi bir izlenim veriyor. Biz onlara Türk misafirperverliğini gösterdik. Görüşme 40 dakika sürdü ve çok hoş bir ortamda geçti ve hakikaten Mevlana’nın dediği gibi herkese gönlümüzü, bağrımızı açtık. Burada vurgulamak istediğim nokta şu; İsrail’in oradaki kötü davranışları aynen karşılık buluyor. Musevi vatandaşlarımızdan isteğim şu, kendi hükümetlerinin, devletlerinin yaptığı yanlışları dile getirip, daha dikkatli davranmalarını istemeleridir” şeklinde konuştu.

KRİZE NEDEN OLMUŞTU
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, 2 yıl önce Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u makamına davet edip, kendi oturduğu koltuktan daha alçak bir koltukta oturtmuş, ardından da İsrailli gazetecilere dönüp, İbranice, ”Görüyorsunuz, o bizden aşağıda oturuyor, biz yüksekteyiz ve burada sadece İsrail bayrağı var” sözlerini sarf etmişti. Bunun üzerine Türkiye çok sert bir tepki göstererek, İsrail Büyükelçisini geri çekmişti

Bu yazımızı okuyan 1.080. takipçimizsiniz.

Sebahattin Selimli

1987 Hatay Dörtyol doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay da, üniversite eğitimini Metalürji ve Malzeme Mühendisliği olarak Ankarada tamamladı.Demir Çelik ve Maden sektöründe Yönetici olarak görev yapmaktadır.Yabancı Dili iyi seviyededir.Ticari ve gezi amaçlı 20 den fazla ülkeye Seyehat etmiştir.

2 thoughts on “Bu kez İsrail konsolosu alçak koltuk’ta

  • 20 Aralık 2011 tarihinde, saat 23:32
    Permalink

    sevdiğim bir söz vardı, tam yeri oldu bu haber içinde. KESER DÖNER SAP DÖNER, GÜN GELİR HESAP DÖNER. :))

  • 25 Aralık 2011 tarihinde, saat 16:42
    Permalink

    evet gerçekten yerinde bir söz:))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir