Boşnaklar

Geçenlerde bir Arkadaşımız kardeşimiz Boşnakları merak etmiş ve bu konuda bilgi sahibi olabilir miyiz diye sormuştu. Nacizane bildiklerimi aktarmaya çalışacağım bir sonraki yazımızda ise inş. Boşnak kardeşlerimiz Osmanlı zamanında nasıllarmış münasebetlerimiz ne şekildeymiş bunları aktarmaya çalışacağım. Bizans Anadolu’da hakim olduğu zaman PAVLAKİLER isminde bir ırk Anadolu’da yaşamaktaydı.Bunlar mani dinine mensup idiler.Mani dinine mensup olduklarından dolayı menşei muhtemelen Asya’dır.Bizans bu PAVLAKİLER ’i Balkanlara sürüyor. Balkanlarda bunlara BOGAMİLLER deniyor.Bunlar Adriyatik kıyılarına , yani günümüzdeki Bosna kıyılarına yerleştiriliyorlar. Bizans devamlı bunlara zulüm yapıyor , her fırsatta eziyor. 1463 yılına gelindiğinde Fatih Sultan Muhammed Han o bölgeyi fethettiğinde Bogomiller’i Bizans zulmünden ebeden kurtarmış oluyor. Bogomiller’ e özgürlük veriyor, topraklarına kavuşuyorlar. Böylece tüm BOGOMİLLER Müslüman oluyor İslam ile şerefleniyor.Şimdi haklı olarak diyeceksiniz bu Bogomiller kimdir ? Bu Bogomiller şu an Osmanlı yetimi Bosna Hersek‘ tir. Yani Bosna’lı kardeşlerimizdir.Sırf Müslüman oldukları için Avrupa’nın ortasında 92 – 95 yılları arasında Sırplar tarafından işkence zulüm soykırıma tabi tutulan Bosna’lı kardeşlerimizdir.Sizlere Sultan Fatih’in Bosna Fermanı ile veda ediyorum.

“Ben Fatih Sultan Han, bütün dünyaya ilan ediyorum ki; kendilerine bu padişah fermanı verilen Bosnalılar himayem altındadır ve emrediyorum:

Hiç kimse ne bu adı geçen insanları, ne de onların kiliselerini rahatsız etmesin ve zarar vermesin. İmparatorluğumda huzur içinde yaşasınlar. Bu göçmen durumuna düşen insanlar özgür ve güvenlik içinde yaşasınlar. İmparatorluğumdaki tüm memleketlere dönüp korkusuzca kendi manastırlarına yerleşsinler.

Ne padişahlık eşrafından, ne vezirlerden veya memurlardan, ne hizmetkarlarımdan hiç kimse bu insanların onurunu kırmayacak ve onlara zarar vermeyecektir. Hiç kimse bu insanların hayatlarına, mallarına ve kiliselerine saldırmasın, hor görmesin veya tehlikeye atmasın. Hatta bu insanlar başka ülkelerden devletime birisini getirirse onlar da aynı haklara sahiptir.

Bu padişah fermanını ilan ederek burada, yerlerin, göklerin yaratıcısı ve efendisi Allah, Allah’ın elçisi aziz peygamberimiz Muhammet ve 124 bin peygamber ile kuşandığım kılıç adına yemin ediyorum ki; emrime uyarak bana sadık kaldıkları sürece tebaamdan hiç kimse bu fermanda yazılanların aksini yapmayacaktır.”

Bu fermanın ardından bizlere fazla söz düşmüyor. Biz de milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy gibi,

“Bir zamanlar biz de millet hem ne milletmişiz,
Gelmişiz dünyaya medeniyet nedir öğretmişiz.” diyoruz.
Hürmet ve muhabbetlerimle…
İBRAHİM AKKURT

Bu yazımızı okuyan 1.759. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir