Bosna-Hersek’in Kadim ve Modern Tarihi

Bosna-Hersek’in Kadim Tarihinin Yanı Sıra Modern Tarihin İzlerini De Gündelik Hayatın Her Noktasında Hissettiriyor. Bunu Görmek İçin Saraybosna’ya, Mostar’a Ve Çevresine Bir Yolculuğa Çıkın

Cuma – Varınca

Ülke içindeki yolculuğunuza Saraybosna’daki Baščaršija’dan başlayın; bu eski pazar, şehrin tarihî ve kültürel merkezi. Bezistan adı verilen bedesten ve kervansaraylar Balkanlar’ın dört bir yanından ve Venedik’ten tüccarları ağırlamış. Osmanlı döneminde yapılan cami, Ortodoks kilisesi ve sinagoglar gibi XVI. yüzyıldan kalma binalar tüccarların kârıyla inşa edilmiş ve Saraybosna’nın 500 yıllık dinî ve kültürel çeşitliliğinin hatırasını yaşatıyor.

Cumartesi – Öğle

Baščaršija’dan Vijećnica’ya, Saraybosna Belediye Binası’na ve Ulusal Kütüphane’ye yürüyün. Yaklaşık 120 yıl önce, Mağribi üslubunda inşa edilen bu etkileyici yapı Saraybosna kuşatması sırasında yıkılmış ama sonrasında büyük bir titizlikle yeniden inşa edilmiş. İç dekorasyondaki göz alıcı unsurlar arasında zarif kemerli geçitler ve parlak renkli vitray camların yanı sıra yerel tarihin ve kültürün binlerce yıllık geçmişini gözler önüne seren çok sayıda kitap, resim ve heykel yer alıyor.

Cumartesi – Akşam

Hem galeri hem de bir eğitim kurumu olarak hizmet veren Güzel Sanatlar Akademisi, Saraybosna’nın görsel sanatlar mirasından örnekler görebileceğiniz, ilham verici bir yer. Bir performans izlemek ya da sergi gezmek için ziyaret edebilirsiniz. Güneş battığındaysa, şehrin en uzun gökdeleni olan etkileyici Avaz Twist Tower’ın tepesine çıkın. Mavi cam ve çelikten inşa edilen bu mimari harikası, özellikle gece ışıklandırıldığında Saraybosna dokusuna yapılan en çarpıcı modern dokunuş hâline geliyor.

Pazar – Sabah

Saraybosna’dan arabayla Mostar’a geçerken yol boyunca karşılaşacağınız dağlar ve el değmemiş araziler sizi kendine hayran bırakacak. Yol üzerinde en az 4 bin yıldır iskân edilen Konjic köyüne uğramayı ihmal etmeyin. Bosna’daki en iyi korunmuş Osmanlı köprüsü Stara Ćuprija’yı; Mostar’a vardığınızda karşınıza çıkan ve nispeten daha ünlü olan Stari Most’la karşılaştırmak ilginç bir deneyim. Yansımalarını Neretva Nehri üzerinde izleyebileceğiniz Stari Most ve çevresindeki yapılar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Pazar – Öğle

Mostar’ın dışında yer alan Počitelj köyü, Orta Çağ ve Osmanlı dönemi Bosna tarihinin son derece iyi korunduğu bir yer. Kula Hisarı köye hâkim, güçlü bir savunma konumunun yanı sıra etkileyici bir manzaraya sahip. Sahat Kula çan kulesini, kapsamlı bir yenilemeden geçen Hacı Aliya Camii’ni ve geçmişte içinde sanatçıların yaşadığı Gavrakanpetanović Binası’nı ziyaret edin. 1960’larda uzun bir süre burada çalışan İtalyan ressam Vittorio Miele, Počitelj köyünden ilham almış.

Pazar – Ayrılmadan Önce

Seyahatinizi İliryalıların ve Romalıların antik dönemde yaşadığı Blagaj’da noktalayın. Bir tepenin üzerine kurulu eski Blagaj Hisarı ve bir su kaynağı üzerine inşa edilmiş anıt ve Sufî dergâhı Blagaj Tekkesi çevredeki doğal dokuyla uyum içinde varlıklarını sürdürüyor. Köprülerin, değirmenlerin ve yerleşim bölgelerinin de dâhil olduğu bu göz alıcı kompleks Akdeniz ve Doğu kültürlerini bir potada eritiyor. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmek üzere aday gösterilmiş.
Bu yazımızı okuyan 44.016. takipçimizsiniz.

İsmail Hakkı Çetin

1993 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Darende'de tamamladı. 2011 yılında Hulusi Efendi Kuran Kursu'nda hafızlık eğitimini tamamladı. Bosna Hersek Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitim aldı. Blogger yazar. Hobileri arasında Seyehat etmek Fotoğraf çekmek, futbol, masa tenisi ve yüzme vardır. Beşiktaş taraftarı, Boşnakça bilmekte. Arapça ve İngilizce öğreniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.