Bavulda Sevgi: Gönüllü Gezginlerin Projesi

Bavulda Sevgi, seyahat ve sosyal sorumluluk aktivitelerini seven gezginlere projeler yaratıyor. Bavulda Sevgi, seyahat ve sosyal sorumluluğu birleştiren, kar amacı gütmeyen ve tüm gezginlere ilham olmayı hedefleyen bir girişim. Dünyanın farklı uçlarındaki kurumlardan destek alan çocukların gönüllü gezginlerin bavulları sayesinde birbirlerine gönderdikleri hediyelerle buluşturuyoruz ve dönemsel destek kampanyaları düzenliyoruz.

Biz, toplumda daima dezavantajlı konumunda yetişmiş bir çocuğun, başka bir çocuğa destek olurken yaşadığı heyecanı paylaşıyoruz. Hiç gitmediği bir ülkedeki, hiç tanımadığı bir çocuktan aldığı hediyeyle gözleri parlayan çocuklara şahit olmayı seyahatlerimizin en unutulmaz anılarından sayıyoruz. Farklı şehirlerde duyarlı insanlar ve kurumlarla tanışma fırsatı yakalıyoruz. Seyahatimizi sıradan turistik bir seyahatin ötesine kolayca taşıyabileceğimizi biliyoruz.

Bavulda Sevgi

Hande Timor, “Bavulda Sevgi” projesi ile gönüllü gezginlerin katkıları sayesinde dünyanın farklı ülkelerindeki bulunan kurumlarda destek alan çocukların birbirlerine gönderdikleri hediyelerle buluşturuyor. Timor, “her bavulda sevgiye yer vardır.” diyor.

Seyahat ederken çantanızın içerisinde sevgi taşımayı hiç düşündünüz mü? Gezerken iyilik dağıtan Hande Timor “Bavulda Sevgi” projesiyle dezavantajlı çocukların yüreklerine dokunuyor. Üniversite yıllarından bu yana sosyal sorumluluk projeleri ve seyahatle ilgilenen Timor “Bavulda Sevgi” girişimiyle seyahat ve iyilik olan iki tutkusunu bir araya getirdiğini söylüyor.

Ülkemizdeki dezavantajlı çocukların ellerinden çıkan hediyeleri farklı ülkelerdeki çocuklara ulaştırıyor. Üstelik bunu sadece kendisi yapmıyor sosyal medya hesabından gönüllü gezginlere ulaşarak Kilometrelerce ötede birbirinden habersiz yaşayan çocuklara hediyeler taşıyor. Hande Timor ile “Bavulda Sevgi” projesi üzerine konuştuk.

Tüm Gezginlere İlham Olmak

Üniversite yıllarından bu yana birçok sosyal sorumluluk projesinde bulunan Hande Timor, “Yakın arkadaşımla Arjantin seyahatim sırasında “Bavulda Sevgi” projesini yapmaya karar verdim. İki tutkumu bir araya getirdim: seyahat etmek ve sosyal sorumluluk. Türkiye’de Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’nda bulunan dezavantajlı çocukların ellerinden çıkan hediyeleri Arjantin’deki Çocuk hastanesinde yatan hastalara götürdüm.” Diyerek şu ifadeleri kullanıyor; “ Seyahatim sonrasında yaşadığım bu mutluluğu ve güzel tecrübelerimi daha fazla gezginin deneyimlemesi için her bavulda sevgiye yer vardır dedim ve gönüllü projeyi devam ettirdim. Kar amacım yok. Tüm gezginlere ilham olmayı hedefleyen bir girişim.”

Bir Saatte Unutulamayan Bir Anı

“Bavulda Sevgi”’nin Çok kolay bir işleyişi olduğunu söyleyen Timor, “Bavulunda sevgiye yer vermek isteyen gezgin “bavuldasevgi.com” üzerinden benimle iletişime geçiyor. Sonra seyahat edeceği şehre ve tarihe göre bir sosyal sorumluluk projesi planlanıyor. Türkiye’deki vakıflardan sosyal destek alan çocuklar, gezginin seyahat edeceği rotadaki başka bir kurumdan destek alan çocuklar için çeşitli hediyeler hazırlıyorlar.

Projeyi adım adım sosyal medyada duyurarak hediyeleri hazırlayan vakıf için destek sağlıyorum.” diyerek devam ediyor; “Seyahat tarihi geldiğinde, gezgin, belirlenen yer ve zamanda, rotasındaki kurumu ziyaret ederek çocukların hazırladığı hediyeleri sahiplerine teslim ediyor. Böylece, gezgin, ayırdığı yaklaşık bir saat ile hem gezisine unutulmaz bir anı ekliyor hem de kendisinin başrolünde olduğu destek kampanyasıyla onlarca çocuğa yardım etme fırsatı yakalıyor.”

Kurumları araştırmaları sonucunda bulduğunu belirten Timor, “Benim için çalıştığım kurum ve gönüllülerin samimi olmaları ve projede herhangi bir aksaklığa sebep olmaması için kurumsal olmaları çok önemli” diyerek şu ifadeleri ekliyor.

“Hediyeleri daima İstanbul’da işbirliği yaptığımız vakıflardaki çocuklar hazırlıyor. Maddi değerinin değil manevi değerinin olmasına özen gösteriyoruz. Mektup, kartpostal, anahtarlık ve bileklik gibi.” Arjantin, İzlanda, Singapur, Kars, Kastamonu, Meksika ve Kosta Rika olmak üzere şimdiye kadar yedi ülkeye iyilik taşıdıklarını belirten Timor, “Çocuk hastanesine, işitme engelliler okuluna, köy okuluna, iki sivil toplum kuruluşuna ve hayvan barınağına hediye gönderdik.” diyor.

Bavulda Sevgi

Çocuklarla yaşadıkları heyecanı paylaşıyoruz

* Farklı şehirlerdeki, ülkelerdeki hatta kıtalardaki çocukların birbirlerine gönderdikleri hediyelerle buluşturmayı sevdiğini anlatan Hande Timor, “Toplumda daima dezavantajlı konumunda yetişmiş bir çocuğun, hayatında ilk kez başka bir çocuğa destek olurken yaşadığı heyecanı paylaşıyoruz. Hiç gitmediği bir ülkedeki, hiç tanımadığı bir çocuktan aldığı hediyeyle gözleri parlayan çocuklara şahit olmayı seyahatlerimizin en unutulmaz anılarından sayıyoruz. Farklı şehirlerde duyarlı insanlar ve kurumlarla tanışma fırsatı yakalıyoruz. Seyahatimizi sıradan turistik bir seyahatin ötesine kolayca taşıyabileceğimizi biliyoruz” diye konuşuyor.

Bavulda Sevgi

Hem seyahat ettik hem de ülkemizi tanıttık

* Hande Timor’un Amerika’da yaşayan yakın arkadaşı Tamay Kiper, “Hande’yle sürekli seyahat ediyorduk. Gezi planımızı Arjantin’e yaparken “Neden seyahatimizi sosyal sorumluluk projesine dönüştürmeyelim?” dedi. Benimde çok hoşuma gitti. Hem kültürleri buluşturduk hem de ülkemizi tanıttık. Bir yere seyahat ederken vaktimizin sadece beş on dakikasını vererek kısa sürede paha biçilemez bir mutlulukla geri döndük.” diyor.

Bavuluma sevgi de sıkıştırmanın kocaman mutluluğunu yaşıyorum

* İyilik taşıyan gönüllü gezginlerden biri Ece Aydın Kastamonu Daday’da endüstri mühendisi olarak çalıştığını söyleyerek devam ediyor: “Küçük şeylerin kocaman iyilikler doğurduğunu ve dünyanın bu küçük şeyleri yapan insanlarla döndüğünü görüyorum. O zaman çabalamaya devam. Bu güzel projeyle de iş gereği İstanbul-Kastamonu arası mekik dokurken, bavuluma sevgi de sıkıştırmanın kocaman mutluluğunu yaşıyorum.” diyor.

Bavulda Sevgi Nedir?

Bavulda Sevgi, seyahat ve sosyal sorumluluk aktivitelerini seven gezginlere projeler yaratıyor. Bavulda Sevgi, seyahat ve sosyal sorumluluğu birleştiren, kar amacı gütmeyen ve tüm gezginlere ilham olmayı hedefleyen bir girişim. Çok basit bir işleyişi var; bavulunda sevgiye yer vermek isteyen gezginin seyahat edeceği şehre ve tarihe göre bir sosyal sorumluluk projesi yaratılıyor.

Türkiye’deki vakıflardan sosyal destek alan çocuklar, gezginin seyahat edeceği rotadaki başka bir kurumdan destek alan çocuklar için çeşitli hediyeler hazırlıyorlar. Bavulda Sevgi, projeyi adım adım sosyal medyada duyurarak hediyeleri hazırlayan vakıf için destek sağlıyor. Seyahat tarihi geldiğinde, gezgin, belirlenen yer ve zamanda, seyahat rotasındaki kurumu ziyaret ederek çocukların hazırladığı hediyeleri sahiplerine teslim ediyor. Böylece, gezgin, ayırdığı yaklaşık 1 saat ile hem seyahatine unutulmaz bir anı ekliyor hem de kendisinin başrolünde olduğu destek kampanyasıyla onlarca çocuğa yardım etme fırsatı yakalıyor.

Bavulda Sevgi Nasıl İşler?

Çok basit bir işleyişimiz var; bavulunda sevgiye yer vermek isteyen gezginin seyahat edeceği şehre ve tarihe göre bir sosyal sorumluluk projesi yaratılıyor. Türkiye’deki vakıflardan sosyal destek alan çocuklar, gezginin seyahat edeceği rotadaki başka bir kurumdan destek alan çocuklar için çeşitli hediyeler hazırlıyorlar. Bavulda Sevgi, projeyi adım adım sosyal medyada duyurarak hediyeleri hazırlayan vakıf için destek sağlıyor.

Seyahat tarihi geldiğinde, gezgin, belirlenen yer ve zamanda, seyahat rotasındaki kurumu ziyaret ederek çocukların hazırladığı hediyeleri sahiplerine teslim ediyor. Böylece, gezgin, ayırdığı yaklaşık 1 saat ile hem seyahatine unutulmaz bir anı ekliyor hem de kendisinin baş rolünde olduğu destek kampanyasıyla onlarca çocuğa yardım etme fırsatı yakalıyor.

Bavulda Sevgi

Bavulda Sevgi

Bavulda Sevgi

Bavulda Sevgi

Bavulda Sevgi

Bavulda Sevgi

Neden Bavulumuzda Sevgi Taşıyoruz?

Farklı şehirlerdeki, ülkelerdeki hatta kıtalardaki çocukları birbirlerine gönderdikleri hediyelerle buluşturmayı seviyoruz. Toplumda daima dezavantajlı konumunda yetişmiş bir çocuğun, hayatnda ilk kez başka bir çocuğa destek olurken yaşadığı heyecanı paylaşıyoruz. Hiç gitmediği bir ülkedeki, hiç tanımadığı bir çocuktan aldığı hediyeyle gözleri parlayan çocuklara şahit olmayı seyahatlerimizin en unutulmaz anılarından sayıyoruz. Farklı şehirlerde duyarlı insanlar ve kurumlarla tanışma fırsatı yakalıyoruz. Seyahatimizi sıradan turistik bir seyahatin ötesine kolayca taşıyabileceğimizi biliyoruz.

Hande Timor kimdir?

Bavulda Sevgi’nin yaratıcısıdır. Üniversite yılları boyunca birçok sosyal sorumluluk projesine gönüllü ve süpervizör olarak katıldı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Bölümü’nden mezun olduktan sonra kurumsal bir şirkette müşteri yöneticisi olarak çalışmaya başladı. İş hayatına devam ederken, Galatasaray Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Hande Timor, klasik beyaz yakalı dertlerinin hayatta tutkularının peşinden koşmayanlara ait olduğunu düşünen bir beyaz yakalı. Pazartesileri seviyor. Seyahat etmek en büyük tutkusu. “Yılbaşına Gaziantep’te veya Buenos Aires’te girebilirim.

Kayseri’ye eğlence parkı gezmeye, Barselona’ya müzik festivaline gidebilirim.” diyor. Çocuklar ve hayvanlarla ilgili sosyal sorumluluk aktivitelerine katılmaya devam ediyor. 2015 yılında, en yakın arkadaşıyla hayalindeki Güney Amerika seyahatini planlarken “Bu hayalimin içinde iki tutkumu bir arada yaşamak istiyorum.” dedi ve sosyal sorumluluk tutkusuyla seyahat tutkusunu birleştirdi. Bavulda Sevgi’nin ilk projesini Arjantin’de gerçekleştirdi.

Geri dönerken, bu duyguyu başkalarının da yaşaması için sabırsızlanıyordu. Hayatı boyunca dezavantajlı konumunda yetiştirilen çocukların başka çocuklara hediye hazırlarken, yardım ederken gözlerinin nasıl parladığına şahit olmak. Sevginin, paylaşmanın, dostluğun sınırları olmadığını görmek… Herkesin kendine daha çok güvendiği, daha çok verdiği, daha çok sevdiği ve daha mutlu olduğu bir gelecek için çocuklarla ve gönüllü gezginlerle kollarını sıvadı, dünyanın dört bir yanına bavulda sevgi gönderiyor

Kaynak: bavuldasevgi.com  / YeniŞafak – Ayşe Mine Alioğlu

Selman Yaz
İngilizce Öğretmeni
1993 İstanbul doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim fakültesi İngilizce Öğretmenliği mezunu. Anadolu Üniversitesi Uluslarası İlişkiler bölümü öğrencisi. Özel bir eğitim kurumunda İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Fransızca eğitimi aldı iyi derecede Fransızca bilmektedir. Hobileri Yabancı diller, çeviri, devletler arası politika, diplomasi, seyahat, trekking'dir. Tam bir Çalıkuşu...
Okunma: 350

Selman Yaz

1993 İstanbul doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim fakültesi İngilizce Öğretmenliği mezunu. Anadolu Üniversitesi Uluslarası İlişkiler bölümü öğrencisi. Özel bir eğitim kurumunda İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Fransızca eğitimi aldı iyi derecede Fransızca bilmektedir. Hobileri Yabancı diller, çeviri, devletler arası politika, diplomasi, seyahat, trekking'dir. Tam bir Çalıkuşu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir