Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın DARENDE Mitingi

Başbakan Erdoğan Malatya’nın Darende ilçesinde toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, Malatya’nın Darende ilçesinde toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Darende’nin tarihi ve manevi iklimini teneffüs etmekten, Darendelilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başbakan Erdoğan, “Darende’ye o manevi iklimi veren Hamid-i Veli hazretlerine yani Somuncu Baba’ya Rabbimden rahmet niyaz ediyor, ‘Allah sırrını keremlendirsin’ diyorum. Onun izinden yürümüş bir gönül, ilim ve kerem insanı olan Osman Hulusi Efendi hazretlerine de Rabbimden rahmet niyaz ediyor, ‘Rabbim onun da sırrını keremlendirsin’ diye dua ediyorum. Elbette şehit Battal Gazi’nin kayınpederi Hasan Gazi’ye, Abdurrahman Erzincani hazretlerine, Darendeli tüm şehitlerimize, Hakk’a ulaşmış tüm gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” sözleriyle konuşmasına başladı.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Darende’nin manevi iklimi, tarihi, vefakar ve cefakar sakinleriyle Türkiye’nin müstesna bir ilçesi olduğunu söyleyen Erdoğan, ilçeyi korumaya, Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi’nin şanına yaraşır şekilde imar etmeye devam edeceklerini, kentsel dönüşüm için hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Somuncu Baba’nın, Osman Hulusi hazretlerinin huzuruna ve vatandaşların huzuruna boş gelmediğini belirten Başbakan Erdoğan, “Biz o gönül erlerinin, o rehberlerin bize gösterdiği istikamette her günümüzü, her saatimizi, her anımızı Hakk’a ve halka hizmetle geçirme mücadelesi içinde olan bir kadroyuz. Vakti zamanı gelince, halkın da Hakk’ın da bizleri sorguya çekeceklerini biliyor, o sorguya çekilmeden önce kendi muhasebemizi her an yapıyoruz. Her an hizmet için gayret ediyoruz” diye konuştu.

776 MİLYON LİRALIK 93 ESER

On binlerce Malatyalıyla, dün kentin en büyük meydanında bir araya geldiklerini, Malatya merkez ve ilçelerinde 735 milyon liralık 76 hizmet ve yatırımın açılışını yaptıklarını anımsatan Başbakan Erdoğan, Darende ve Doğanşehir’de yapılacak açılışlarla maliyetin 776 milyon liraya, eserlerin sayısının da 93’e ulaşacağını bildirdi.

Toplu açılış töreniyle 34 milyon lira tutarında sekiz farklı hizmetin açılışının yapılacağına işaret eden Erdoğan, TOKİ’nin inşa ettiği, 16,5 milyon liraya mal olan 294 konut ve sosyal tesisin tamamlandığını ve hak sahiplerine resmen teslim edileceğini bildirdi. TOKİ eliyle yapılan 4,5 milyon lira yatırım değeri olan 90 sosyal konutun, 450 bin liraya mal olan Balaban beldesi sentetik yüzeyli  futbol sahasının, Tohma Çayı 1. Etap Islahı, içme suyu ve kanalizasyon şebekelerini ve bir sosyal tesisin de törenle hizmete alınacağını dile getiren Erdoğan, özel sektör yatırımı olan bir iplik tesisinin de toplu açılış töreniyle resmen açılacağını kaydetti. Tüm hizmet ve yatırımların Darende’ye, Malatya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Başbakan Erdoğan, yatırımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

DARENDE’YE GİDEN İLK BAŞBAKAN

“Türkiye son derece emin adımlara, son derece kararlı bir şekilde geleceğe yürüyor” diyen Başbakan Erdoğan, 11 yıl önce başlayan kutlu yolculuğun sürdüğünü dile getirdi. AK Parti kurulurken Darende’ye geldiğini, görüşmeler yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Şimdi Başbakan olarak burdayım. Bugüne kadar Darende’ye hiçbir başbakan gelmedi, bu da bu fakire nasip oldu” ifadesini kullandı. 11 yılda, koyulan hedeflerin bir çoğuna ulaşıldığını vurgulayan Erdoğan, Darende’de kentsel dönüşüm ve değişim projelerini de süratle başlatacaklarını belirtti.

21. YÜZYILI TÜRKİYE YÜZYILI

2023 için yüksek hedefler belirlediklerini, bu doğrultuda kararlı ve disiplinli şekilde ilerlendiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz 21’inci yüzyılın bir “Türkiye yüzyılı” olmasını istiyoruz. Belirlediğimiz hedefler 2023, İstanbul’un fethinin 600’üncü yıl dönümü 2053, 1071’in bininci yıl dönümü 2071. Bunu bizler görmeyeceğiz ama inşallah Rabbim torunlarımıza o Türkiye’yi görmeyi nasip etsin. 11 yıl içinde her alanda çok büyük reformlar gerçekleştirdik. Yaptığımız her reformla Türkiye’yi, kardeşliğimizi, huzurumuzu, dayanışmamızı, ekmeğimizi büyüttük. Yılmadan, usanmadan Türkiye’yi büyütmeye, kardeşliğimizi yüceltmeye, soframızdaki ekmeği çoğaltmaya devam ediyoruz.”

MİLLİ GELİR 11 YILDA 3 KAT ARTTI

Türkiye’nin milli gelirinin son 11 yılda üç kat arttığını, yüzde 30’luk enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğünü, devletin yüzde 63 olan borçlanma faizinin yüzde 6-7’lere gerilediğini, borçlanmada milli gelire oranın yüzde 73-74’ten yüzde 36-37’ye düştüğünü anlatan Erdoğan, yolsuzlukların kökünün kazındığını, yoksulluğun da süratle indiğini ifade etti.

YAVRULARIMIZI ÜNİVERSİTEYE SOKMUYORLARDI

“Temel hak ve özgürlükler noktasında, bizim başörtülü kızlarımızı, yavrularımızı üniversitelere sokmuyorlardı, meslek liselerinin orta kısımlarını kapatmışlardı. Ne oldu?  ‘Sabırlı olun’ dedik. ‘Sabırlı olun, bunlar kalkacak’ dedik. Çünkü her kutlu doğum 9 ay 10 günde olur. Hamdolsun gün geldi, 4+4+4 çıktı. Şimdi meslek liseli yavrularımız, imam hatipliler, hepsi, artık 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul, 4 yıl lise gidebiliyor mu? Gidiyor. Artık sıkıntılar kalktı mı? Kalktı. Katsayı kalktı mı? Ayaklarımızın altında mı? Artık başarılı olan her yavrumuz istediği üniversiteye kazanması halinde gidebiliyor mu? Kardeşlik bu. Huzur, refah bu.

ANNE BABALAR SEÇMELİ DERSLERDE HASSAS DAVRANMALI

Artık okullarda Kur’an-ı Kerim, siyer derslerinin düz liselerde de seçmeli ders olarak  okutulduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, “Siz istediniz biz de yaptık. Kardeşlerim, anneler, babalar burada sevgililer sevgilisinin, tek önder, rehber hayatı bizim için bir izdir. Bu izde çok şeyler başarabiliriz. Onun için de annelerin, babaların, yavrularının geleceği içinseçmeli derslerde de hassas davranmalarında bana göre fayda var. Öyle bir adım atalım ki halkın iradesine saygı duymayanlar, halkın iradesine saygının ne olduğunu öğrensinler” diye konuştu.

ZULME RIZA ZULÜMDÜR

Mısır’da yaşanan darbeye değinen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Mısır’da halkın iradesine saygı duymayanlar, darbe yaptılar. Askeri darbe yaptılar. Darbeyi yapan halkın iradesiyle gelmiş olan bir Cumhurbaşkanı’nın aslında hem Genelkurmay Başkanı’ydı hem Milli Savunma Bakanı’ydı ama hazmetmek meselesi, halkın iradesine saygı meselesi. Bunu hazmedemediler ve geldi darbe yaptı. Neye güvendi,  elindeki silaha. Şunu bilmeleri lazım, bu silah bir gün onlara da doğrultulur. Çünkü zulm ile abad olunmaz. Zulme rıza, zulümdür. Biz bunu böyle biliyoruz. Binlerce kişiyi öldürdüler, değil mi? Gençleri öldürdüler, Esma’yı şehit ettiler değil mi? Ne suçu vardı, Esma’nın?  O gencecik yavruyu şehit ettiler. Tankla, bakıyorsunuz tankın önünde elinde hiçbir şey olmayan genci şehit ettiler.”

SAVAŞIN KARŞISINDA OLACAĞIZ

“Suriye’de de 110 bin kişiyi öldüren katil bir rejim var” diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz bunların karşısına dikiliyoruz diye Türkiye’deki anamuhalfet bundan rahatsız oluyor. Çünkü bunlar Hakk’ın ve haklının ne demek olduğunun farkında değiller. Biz her zaman Hakk’ın ve haklının yanında olacağız. barışın yanında olacağız. Savaşın karşısında olacağız. Ancak şunu bilmenizi isterim. İşte sınırlarımızı ihlal edenler oldu. İhlal edenlere karşı da şüphesiz ki gereğini yaparız, yapacağız.”

Darende halkının, 30 Mart’taki seçimlerde, Malatya’nın büyükşehir olma hakkını tescil  edeceğini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kanunu çıktı, her şey hazır  ama şimdi sizler burada ne yapacaksınız, bir büyükşehir belediye başkanı içi oy kullanacaksınız, iki Darende ilçesi için oy kullanacaksınız, meclis üyelikleri için oy kullanacaksınız ve Darende’den, büyükşehir belediye meclisine üyelikler için seçilecek olanlar olacak. Yakın takipte bunu büyükşehir de takip edecek. Artık burada il genel meclisi seçimi olmayacak. Sadece belediye meclisi olacak. Böylece Darende’nin değişimi, dönüşümü çok daha hızlı olacak.”

KARDEŞLİĞİMİZİ KİMSEYE KAPTIRMAYALIM

Başbakan Erdoğan, “Diyorum ki, bir olalım, iri olalım, diri olalım. Hep birlikte Türkiye olalım. Kardeşliğimizi kimseye kaptırmayalım. Yaralanmayalım, yaralamayalım, sevelim. sevilelim. Biz sizi seviyoruz. Biz size efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik” ifadesiyle sözlerini tamamladı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından 34 milyon liralık 8 ayrı yatırımın açılışını kurdele keserek yaptı. Başbakan Erdoğan, ayrıca işadamları Erman Ilıcak ve Sadullah Ilıcak’a da eğitime ve sosyal işlere katkılarından dolayı plaket verdi.

Törene, Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdroğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da katıldı. A

Bu yazımızı okuyan 1.098. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir