Başbakan Recep Tayip Erdoğan TİME Dergisi’ne kapak oldu

Time Degisi’nin bu ayki sayısında Başbakan Erdoğan kapak oldu ABD’nin ünlü dergisi piyasaya yeni çıkacak olan sayısında Asya ve Avrupa’da Erdoğan kapağı ile çıkıyor. Manşetteki söz “Erdoğan’ın Yolu” (Erdoğan’s Way). Erdoğan’ın kendi doğru bildiği yolda gittiği vurgulanan haberde, Türkiye’nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu belirtiliyor. ABD’nin ünlü dergisi TİME piyasaya yeni çıkacak olan sayısında Asya ve Avrupa’da Erdoğan kapağı ile çıkıyor. ABD’de ise teknolojik yenilikleri ele alan bir kapak var.

ERDOĞAN’IN YOLU
Manşetteki söz “Erdoğan’ın Yolu” (Erdoğan’s Way). Erdoğan’ın kendi doğru bildiği yolda gittiği vurgulanan haberde, Türkiye’nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu belirtiliyor.

İSLAM YANLISI ERDOĞAN
Kapakta ayrıca Türkiye’nin “pro-İslamic” lideri, yani İslam yanlısı lideri Erdoğan (Laik, demokratik ve Batı yanlısı) ülkesini bir bölgesel güç haline getirdi deniyor. Bu Türkiye modelinin ve Erdoğan’ın izlediği politik çizginin arap baharı için bir model ve örnek olup olamayacağı tartışılıyor. Türkiye’nin büyüyen ekonomisindeki risklere de dikkat çekiliyor.

KENDİ BİLDİĞİ YOLDA GİDİYOR
Erdoğan’ın gerek ülke içinde gerek bölgede izlediği politikalarla kendi bildiği yolda gittiği belirtiliyor. Türkiye’de askerin siyasetteki gücünü sınırlayarak sivil iktidarın otoritesini pekiştirdiğine de dikkat çekiliyor.

Erdoğan’ın bölgede İsrail’e karşı sert bir politika izleyerek Arap dünyasında büyük sempati ve prestij sağladığıı da belirtiliyor. Erdoğan’ın Time’a kapak olması Türk başbakanının Avrupa’da ve tüm bölgedeki etkisi açısından önemli bir PR başarısı olarak değerlendiriliyor.

Erdoğan Time Dergisi’ne kapak olan dördüncü lider. Daha önce Atatürk, İsmet İnönü ve Adnan Menderes kapak olmuştu.

Dünyanın en prestijli haftalık haber dergilerinden birisi olan TIME, gelecek sayısının ABD dışındaki baskılarında Başbakan Erdoğan’ı kapak yaptı. Yılda iki kez çıkardığı özel sayısında, “Erdoğan’ın Yolu” başlığıyla duyurduğu geniş bir dosyaya yer veren dergi, Erdoğan ve Türkiye’nin son yıllarda artan popülaritesini masaya yatırdı.
 
Erdoğan’ın, ülkenin tanınırlığını artırdığını, ülke ekonomisini üç katına çıkardığını ve ordunun otoritesini sınırlandırdığını anlatan dergi, aynı zamanda Türkiye’nin Batı yanlısı tutumunu da devam ettirdiğini söyledi.

Türkiye’nin Arap Baharı’yla demokratikleşme arzusunu gösteren Müslüman ülkeler için ilham kaynağı olduğuna dikkat çekilen Bobby Gosh imzalı makalede, Erdoğan’a eylül ayında yaptığı Ortadoğu gezisinde gösterilen teveccühe dikkat çekildi.

Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’nin Arap İslami hareketlerine dindarlıktan uzaklaşmadan modernleşmenin mümkün olduğunu gösterdiğini söyleyen dergi, aynı zamanda da Erdoğan’ın Batılı hayranlarınca İslam’ın moderniteye düşman olmadığını gösteren kişi olarak görüldüğünü iddia etti.

Dosyada ayrıca geçen ay yapılan Tunus seçimlerinde büyük zafer kazanan İslamcı Ennahda parti lideri Abdulhamid Cilasi’nin, “Erdoğan, bizim dilimizi konuşuyor. O konuşunca biz dinliyoruz.” sözlerine de yer verildi

gencyolcular on Emailgencyolcular on Facebookgencyolcular on Googlegencyolcular on Instagramgencyolcular on Twittergencyolcular on Youtube
gencyolcular
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com
Okunma: 187

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir