Bangladeş’te ‘Doğal klimalı Cami’ tasarıma ödül

Bangaldeş’in az sayıdaki kadın mimarlarından Marina Tebessüm, babaannesinin bağışlarıyla sıradışı bir cami inşa etti. Caminin tasarımıyla Uluslararası Aga Khan Mimarlık Ödülü’nün kazandı. Tebessüm, caminin tasarımında manevi yerlere yaptığı ziyaretlerin ve oralarda hissettiklerinin etkili olduğunu anlatırken, “Maneviyat bu tasarımın önemli bir parçası oldu” diyor. AFP’ye projeyi anlatan kadın mimar, “Bizler kadınlar olarak camiden namaz kılmasak da ben manevi yerlerde çok vakit geçirdim” diye devam ediyor.

Baytar Rauf Camii’nin inşaatına 2005 yılında başlandı.

Cami mimarisinde cam kullanılmadı, ancak özel tuğlalarla serinlik sağlanıyor. Havanın yazın 40 dereceyi gördüğü ülkede caminin hep serin kalacağını anlatan Tebessüm, mimari için de “doğal klimalı” tabirini kullanıyor. Cami mimarisinde cam kullanılmadı, ancak özel tuğlalarla serinlik sağlanıyor. Havanın yazın 40 dereceyi gördüğü ülkede caminin hep serin kalacağını anlatan Tebessüm, mimari için de “doğal klimalı” tabirini kullanıyor.

Kaynak: AFP

Bu yazımızı okuyan 1.706. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir