Bakan Eroğlu’ndan Kurban Uyarıları

Eroğlu, Kurban Kesimi Sonrasında Görsel Kirlilik Oluşmaması İçin Gerekli Tedbirlerin Alınmasını İstedi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, kurbanlık hayvanlara kötü muamele edilmemesi ve kurban kesimi sonrasında görsel kirlilik oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Eroğlu, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Kurban kesme kural ve esasları konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da katkılarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, “2010 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ”in yayımlandığını belirten Eroğlu, il ve ilçelerde kurulu Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun gerekli tedbirleri alacağını bildirdi.

Kurbanlık hayvanların, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile komisyonların önceden belirlediği kesim yerlerinde, köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde, kişilerin kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesileceğini ifade eden Eroğlu, şöyle dedi:

“Bayram öncesi kurban satışı süresince ve bayram süresince belediyeler, çevre kirliliğine sebep olunmaması için yeterli sayıda temizlik ekiplerini, araçlarıyla birlikte düzenli olarak çalışır halde tutacaklardır. Belediyeler, satış ve kesim yerlerinde kurban atıklarını düzenli bir şekilde günlük olarak ve sıhhi şekilde toplayarak çevre ve insan sağlığına uygun şekilde bertarafını sağlayacaklardır.”


BAHÇESİNDE KURBAN KESECEKLER İÇİN KURALLAR-

Eroğlu, etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban kesecek olanlar için uyulması gereken kuralları ise şöyle sıraladı:

“-Kesim yeri beton, beton asfalt vb. sızdırmaz malzemeden olacak, çıkan kan toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılacak, gerektiğinde kireçlenecektir.

-Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konacak, gerektiğinde ikinci torba kullanılacak, ağzı iyice kapatılıp bağlanacak ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilecektir.

-Kurban kesim esnasında çıkan diğer atık ve artıklar da mutlaka toplanıp, dayanıklı ve ağzı kapalı poşetler içinde belediye temizlik ekiplerine teslim edilecektir.

-Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmayacak, kan izi kalmayacak şekilde temizlenecek, gerektiğinde kireçlenecektir.

-Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmasına engel olunacak ve çevre kirliliğine neden olunmayacaktır.

-Bu hususları içeren duyuru metni camilerin ilan panoları, Kur’an kursları, müftülük hizmet binaları, kurban satış yerleri, belediye otobüsleri, metro-metro istasyonları, dükkanlar, kahveler vb. yerlere asılmak/astırılmak suretiyle ilgililer bilgilendirilecektir.”

-ÇEVREYİ KİRLETENLERE VE HAYVANLARA EZİYET EDENLERE PARA CEZASI-

Kurban hizmetlerinin denetlenmesinin İçişleri, Sağlık, Tarım ve Köyişleri ile Çevre ve Orman Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı, emniyet birimleri, belediye başkanlıkları ve Türkiye Diyanet Vakfı ekiplerince yapılacağı belirtilirken bayram öncesi ve bayram süresince özellikle kurban kesimlerinin yoğun olduğu ilk iki gün, denetimlerin aralıksız devam edeceği bildirildi. Uygunsuz kesimlerdeki para cezası da önemli oranda yükseltildi. Yönetim planında yer alan hususlara aykırı hareket edilmesi halinde Çevre Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca, 792 TL idari para cezası uygulanacak. Valilikler; cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atıklar ve iç organlarını sokak, cadde ve parklarda bırakanlara gerekli yasal yaptırımları uygulayacak. Ayrıca, Hayvanları Koruma Kanunu’nda yer alan kurban hizmetleri ile ilgili hükümlere göre hayvanların barınması ve taşınmasına yönelik işlemlerin temizlik ve sağlık şartlarına uygun yürütülmesi gerekiyor. Kanunda hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılması öngörülüyor. Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 687 TL idari para cezası uygulanacak.

(ANKA)

-Şimdiden iyi bayramlar dilerim.

Hasan Hüseyin ÇELİK

Bu yazımızı okuyan 932. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir