Avrupa’ya İslamiyet’i Sevdiren Türkler

Avrupaya İslamiyet’i Sevdiren Türk

 Çoğu öğretim üyesi olan Türk kızları, ‘İslamofobi’ ile sarsılan Avrupa’ya gerçek İslam’ın özgürlükçü bir barış dini olduğunu aktarıyor Almanya’daki Padernborn Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Tuba Işık, birkaç yıldır çeşitli yayın organlarında ve radyolarda İslamiyet ve Kadın programları yapıyor. Almanca hazırlanan ve Avrupa geneline hitap eden programlarda Dr. Işık, Müslümanlar’ın yaşam tarzları ve İslam toplumu konusunda bilgilendirme yapıyor. Müslüman kadın aktivistlerle sivil toplum örgütleri (STK) ve internet platformlarında da aktif rol alan Dr. Işık, gerek Müslüman, gerekse entelektüel Alman aydınları arasında hayranlıkla izleniyor.

İslam toplumlarında kadın olmanın zor olmadığını hatta kadın özgürlüğü ve bireysel girişimcilik konusunda dinimizin oldukça özgürlükçü olduğunu vurgulayan Işık’ı geniş bir izleyiciyi kesim dikkatle takip ediyor. Alman Deutsche Welle yayın kurumunun “Örnek insan hakları savunucularından” diye takdim ettiği Müslüman Kadın Hakları savunucularından Dr. Kathrin Klausing ve gazeteci akademisyen Kübra Gümüşay bu isimlerden sadece bazıları.
Dr. Klausing, Müslüman yaşam tarzının dinî bir perspektifle kadının güçlendirilmesiyle gelişeceğini ileri sürüyor. Dr. Klausing, artık Müslüman kadınların iş hayatında daha iyi bir yere gelmesi için uğraşan Köln Müslüman Kadınlar Danışma ve Eğitim Merkezi gibi örgütlerin olduğunu belirtiyor.


OXFORD’LU BİR ENTELEKTÜEL
Kübra Gümüşay (26) ise kendisini Müslüman aydınlardan olarak görüyor. Oxford Üniversitesi’nde danışmanlık yapan Gümüşay, sosyal medya derslerine giriyor. TED Talks gibi uluslararası konferanslarda konuşmalar yapıyor. Dernekler kuruyor; ırkçılığa ve İslamofobiye karşı çalışıyor.

Alman İnsan Hakları Savunucuları’nın önde gelen isimlerinden Alice Schwarzer, Almanya’daki Müslüman kadınların günlük yaşamlarında herhangi bir güçlük çekmediklerini ve kendilerine müdahale edilmediğini ifade ediyor.

İslamiyet hoşgörü dinidir

Wesseling Merkezli Müslüman Kadınların Eylem Birliği adlı derneğin de kurucularından Dr. Tuba Işık, Kur’an-ı Kerim’e göre kadın-erkek eşitliği olduğunu ancak kutsal kitabın yanlış yorumlanması sonucu Müslüman toplumlarda eşitliğin gözden kaçırıldığına işaret ediyor.

RADYO VE TV’LERE ÇIKIP İSLAMİYETİ ANLATIYORLAR


Fikirleri, giyimleri ve kuşamlarıyla takdir topluyorlar

Avrupa’da yaşayan Türk kızları, katıldıkları toplantılar, televizyon programları ve yazdıkları makalelerle, son yıllarda artan İslamofobi’ye karşı savaş veriyorlar. Entelektüel Türk kızlarının fikirleri ve çalışmaları Avrupa’da hem dikkat çekiyor, hem de takdir topluyor.Bugün

Kaynak:www.diniajans.com

Hulusi GÜMÜŞSAY
Okunma: 283

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir