Aslı Güngör ‘Kalp kalbe karşı’ ile Pöportaj

“Kalp kalbe karşı” şarkısı ile çıkış yakalayan Aslı Güngör medyatik olmadığı için başarısının gölgelendiğini düşünüyor. İzmir’de yaşarken yakaladığı şöhretten sonra İstanbul’a taşınan Güngör çok fazla sosyal olmadığı için, gece hayatında kendisini göstermediği için basının kendisine ilgi göstermediğini söylüyor. Aslı Güngör, sesi ile artık herkesin bildiği bir isimdi. Sesi biliniyordu ama kendisine dair çok da şey yoktu ortada. İzmir’de yaşayan çocukluğundan beri müzik ile uğraşan Aslı Güngör daha sonra Enbe Orkestrası ve Ferhat Göçer ile yaptığı çalışma ile anılır oldu. İnternet ortamında yakaladığı başarı ona bu çalışmaların kapısını aralarken o, zamanla bu durumdan şikâyetçi olmaya başladı. Ona göre artık kendi başarısı Ferhat Göçer ve Enbe Orkestrası yüzünden gölgeleniyordu. Kız kardeşi ile birlikte geldiği röportaja en önce bu şikâyetini anlatarak başlıyordu. Bu yüzden artık sabahları gazete okumaktan kaçındığını söyleyen Aslı Güngör’ü biraz daha yakından tanıyalım dedik.

İzmir’de yaşıyordunuz. Artık İstanbul’a mı taşındınız?

Ağustos ayından itibaren İstanbul’da yaşamaya başladım.

Nasıl gidiyor İstanbul’da hayat?

Burada sadece çalışıyorum. İşimle ilgili bir şey olduğu zaman oraya gidiyorum. Gece hayatım, gezip tozmam yok. Yani İstanbul’un tadını çıkardığım söylenemez.

Kız kardeşiniz Burcu hep yanınızda anlaşılan. Birlikte mi yaşıyorsunuz?

Evet, beraber kalıyoruz. Annem sağ olsun, bir ayın üç haftası yanımızda oluyor. Ailem benim en büyük desteğim, onlar olmazsa böyle bir insan olamam.

Kız kardeşinizin yazdığı şarkıları söylüyorsunuz. Beraber yol alıyorsunuz ama vitrinde siz varsınız. Bir gün o da albüm yapar mı?

Burcu aslında ekonomist. Müzikle uğraşıyor, şarkı söylüyor. Sesi bana çok benziyor ancar o ön planda olmayı istemiyor ama ileride belki olur. Ben seve seve destek olurum.

Biz sizi ilk düet şarkınız ile tanıdık. Size bütün kapılar o şarkı ile mi açıldı?

Aslında öyle değil. Ben zaten müzisyenim. Çocukluğumdan beri müzikle uğraşıyorum ve liseden beri kendi şarkılarımı yapıyorum. Albüm çıkarma fikri benim aklımdaydı. Sekiz parçalık bir demo yapmıştım. Zaten “Kalp Kalbe Karşı” bu şarkılardan biriydi. Daha önce albüm teklifi almıştım. DMC’nin teklifi cazipti. Şarkı düet olması gereken bir şarkıydı. “Ferhat Göçer ile düet yapar mısın?” dediler. “Tamam.” dedim. Ferhat Göçer önemli bir isim sonuçta. Enbe Orkestrası’ndan haberim bile yoktu o zaman. Daha sonra şarkıyı Enbe Orkestrası’nda kullanmak istediklerini söylediler. Aslında bunlar benim albümümün şarkılarıydı. Dolayısıyla bir şarkı ile patlamış, sonra albüm yapma şansını elde etmiş değilim.

Ferhat Göçer ile Aslı Güngör artık beraber anılır oldu. Belli ki bundan mutlu değilsiniz…

O haberler benim başarı haberlerim değil. Listelerde birinci olan şarkı İzmir’de benim solo olarak söylediğim şarkı. 28. sırada Enbe’nin karma albümünde seslendirdiğimiz şarkı var. Fakat burada yapılan bütün haberler Enbe Orkestrası, Ferhat Göçer haberleri.

Peki, neden böyle?

Bu medyatik olmamaktan kaynaklanıyor. Aslı Güngör ne ile gündeme gelebilir ki akşam dışarı çıkmıyor, başka olayları yok. Medyanın ilgisini çeken birtakım olayların içerisinde olmadığı için röportaj yapmıyorlar.

Enbe Orkestrası ve Ferhat Göçer’le bu işi yaptığınıza ne zaman pişman oldunuz?

Aslında hayatta hiçbir şey için pişman olmamak lazım. Sonuçta o çalışmalardan da bir şeyler öğrendim ben. Maalesef bu piyasada bazı gerçekler var. Ders almak ve ona göre hareket etmek lazım. Yani o dönem için iyi bir şeydi. Söyleyebileceğim çok fazla bir şey yok. Böyle düşünürsem işimi yapamam. Moralim bozuluyor.

Ferhat Göçer ile görüşüyor musunuz?

Yanlış anlamayın, benim aslında kimse ile bir problemim yok. Mecbur kaldım bunları size söylemeye. Çünkü haberlerin aslı benim solo şarkımla bir başarı yakaladığımdır. Fakat başka şekilde yansıtılıyor. Kimse ile bir küslük durumum asla olmadı, olmaz da. Herkese karşı son derece saygılıyımdır ama tabii ki de mesafeliyim.

Kendinizi şu ana kadar ifade edemediğinizi mi düşünüyorsunuz?

Sanırım medyatik olmadığım için çok fazla kendimi ifade etme şansım olmuyor. Kendimi ifade edebileceğim ortamlar sınırlı. İnsanlar beni çok iyi tanımıyor.

Yapınız bu piyasayla baş edebilecek gibi görünmüyor…

Aynı şeyi bazen ben de düşünüyorum. Fakat şu avantajı da yaşıyorum. Duygularımı ortaya koyduğum için, böyle bir insan olduğum için bu şarkılar ortaya çıkıyor.

Sanki her an kötü bir şeyle karşılaşacakmış korkusu var sizde…

Evet, temkinli olduğum doğru.

Bu piyasada olmaktan çok da mutlu değilmişsiniz gibi bir durum var mı?

Tabii ki işin bazı zorlukları var. Hiç kimse bu piyasaya geldiği zaman “hoş geldin” ile karşılanmıyor. Tabii ki birilerini rahatsız ediyorsun. Müzik piyasasında başlangıç aşamasında olduğum için iyi ya da kötüyü ayırt etmeye çalışıyorum.

Yaptığınız işe göre çok hırssız değil misiniz?

Evet, yani bu işi ödün vermeden yapmak istiyorsanız zor ve bu insanı yoruyor. Fakat bu anlamda çok azimliyim. İstediğim sonuçlara ulaşıyorum. Önemli olan benim dinleyicilerden aldığım tepkidir. Hırs konusunda haklısınız, benimki sadece azim. Benim derdim popüler olmak değil başarılı olmak.

Hep ağlayacak gibi duruyorsunuz. Ne zamanlar gülersiniz?

En çok evde kedimle oynarken gülüyorum. Onu çok seviyorum, en büyük mutluluğumuz.

İnsanlar ile aranızda korku duygusu mu var?

Aslında benim bir kaybım yok, kayıp olarak görmüyorum hiçbir şeyi. Böyle algılanıyor olabilir, belki çok naif bir duruşum var. Ben sadece yanımda olacak insanları doğru seçiyorum. Yanlış insanlardan mümkün olduğunca uzak duruyorum. Öncelikle ben huzurumu korumak zorundayım.

Yıllar sonra “Kalp Kalbe Karşı” şarkısı ile mi anılacaksınız yoksa daha iyi şarkılar yapabilecek misiniz?

Hepsi ayrı bir tat. Eminim ki ‘Kalp Kalbe Karşı’ yıllar sonra da hatırlanacak. Fakat bu albümü çıkardığım zaman aldığım geri dönüşümlerden anladım ki insanlar yeni şarkılarımı da çok seviyor.

Kendinizi dinlemeyi seviyor musunuz?

Evet, seviyorum. Ama daha çok şarkı nasıl olmuşa bakıyorum. Ben gerçekten albüme her baktığımda yabancı bir insanmışım ve o duyguyu yakalayabilecek miyim diye bakıyorum.

Hep duygusal parçalara klip çektiniz. Sizi sahnede hareketli düşünemiyorum…

Albümde onuncu şarkıdan sonraki parçalar hareketli. Klipleri duygusal şarkılarla tanıdıkları için yeni klibi de duygusal parçaya çektik. Ama zamanla onları da duyacaklar.

Web sitesi: www.asligungor.com

Röportaj: Rahime SEZGİN

Bu yazımızı okuyan 1.964. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir