Aselsan Mühendislerinin Şüpheli Ölümleri Belgesel


Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) vatani görevini yaparken ölen Aselsan’ın genç mühendisi Burhaneddin Volkan’ın ölümünde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hizmet kusuru olduğuna karar verdi. AYİM, askeri savcılığın takipsizlik kararı verdiği olayla ilgili olarak aileye maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Sabah’ın haberine göre, kamuoyunda Aselsan intiharları olarak bilinen olaylardan biri olan Burhaneddin Volkan’ın ölümünde, Bando Okulları Komutanlığı’nda görevli iki albay ve bir yarbaydan oluşan 3 komutanın ihmali olduğu yönünde iddianame tanzim edilmiş, askeri mahkeme bu iddianameyi iade etmişti.

Volkan’ın ailesi, bu kez Milli Savunma Bakanlığı’ndan, TSK’nın çocuklarını iyi koruyamadığı gerekçesiyle tazminat istedi. Aile, bakanlıktan dilekçesine yanıt alamayınca AYİM’ye başvurdu. AYİM, TSK’nın hizmet kusuru olduğuna hükmederek aileye tazminat ödenmesine karar verdi. Milli Savunma Bakanlığı, bu karar doğrultusunda Volkan’ın eşi Nuran Volkan’a 156 bin 500, annesi Fatma Volkan’a 33 bin 500, babası Mahmut Volkan’a 22 bin lira tazminat ödeyecek.

EN BAŞARILI İKİNCİ İSİMDİ

Hacettepe ÜniversitesiBilgisayarMühendisliği’nde okuyan Burhaneddin Volkan 2005’te üniversiteyi bitirdiği yıl işe başladığı Aselsan’da iki yıl Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği’nin Uçak Komuta Kontrol Merkezi bölümünde çalıştı. Sekiz mühendis arasında en başarılı ikinci isimdi. Üç arkadaşının intihar ettiği dönemde hastalanan ve ağır psikolojik sorunlar yaşayarak ailesinin yanına dönen Volkan, sniperler tarafından öldürüleceğini belirtiyordu. Volkan görev yaptığı Bando Okullar Komutanlığı’nda 7 Ekim 2007’de nöbetçi subay odasında Vzör marka silahla intihar etti. Komutanlarının Volkan’a intihar ettiği gün izin vermediği belirtildi. Eşi ve ailesinin şikâyeti üzerineKara KuvvetleriKomutanlığı Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Askeri Savcı Ömer Taha Özkan, Volkan’ın eşinin, babasının ve birlikte çalıştığı arkadaşlarının ifadelerine başvurdu.

DÖKÜMLER İNCELENDİ

Telefon dökümleri üzerine de inceleme yapan savcı, Volkan’ın telefonunun izin günlerinde bile askeri birliğin yanındaki baz istasyonundan sinyal verdiğini belirledi. Tespitler Volkan’ın çok çalıştırıldığı tezini doğruluyordu. Savcının diğer önemli tespiti de Volkan’ın üç gün kışladan çıkmama cezasına çarptırılması oldu. Savcılık, Albay Nehir Aydın’ın görevde yetkiyi kötüye kullanma, Albay Nedim Köse’nin görevi ihmal, Yarbay Özcan Kızılaslan’ın da görevde yetkiyi kötüye kullanma suçunun sabit olduğuna hükmederek cezalandırılmalarını talep etti. Ancak Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, yorumlarla iddianame düzenlendiğine hükmederek iddianamenin iadesine karar verdi. El değiştiren soruşturma bu kez takipsizlikle sonuçlandı. Eşi ve babası bu kez Volkan’ın ölümünde TSK’nın kusuru olduğu gerekçesiyle Milli Savunma Bakanlığı’na başvurarak tazminat talep ettiler. Kurum, dilekçeye cevap vermeyince prosedür gereği AYİM’ye başvuran aile buradan beklediği kararı aldı. Volkan’ın Tuzla’daki Piyade Okulu’na katıldığında yapılan Psiko Sosyal Risk Faktörü Tarama Anketi’nde ruhsalhastalıkgeçirdiğini ve halenilaçkullandığını belirttiği halde tıbbi destek verilmediği, bu yöndeki bilgi ve belgelerin yeni birliği olan Bando Okullar Komutanlığı’na gönderilmediği, bu sebeple de idarenin hizmet kusuru içerisinde olduğuna karar verildi.

ÖZEL YETKİLİ SAVCI İSTİYORUZ

Burhaneddin Volkan’ın babası Mahmut Volkan AYİM’nin kendilerini haklı bularak tazminata hükmetmesine rağmen olay için ayrıca özel yetkili savcılık soruşturması talep ediyor. Askeri casusluk soruşturmasını yürütenİstanbulÖzel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen’e mağduriyetlerini anlatan bir dilekçe gönderdiğini kaydeden Mahmut Volkan şunları söyledi:

“Aselsan’daki arkadaşlarının anlattığına göre Burhaneddin çok önemli bir uçak projesi üzerinde çalışıyormuş. Engel olmak için çocuğumun iradesini elinden aldılar, sonunun böyle olmasına sebep oldular. Benim oğlum intihar edecek çocuk değildi. Birlikteki arkadaşları, ikinci soruşturmada komutanların lehine ifade alınması için herkesin ayarlandığını da söylediler. Bu olay bir aydınlatılsa Türkiye’de ne gibi karanlık işlerin döndüğü gün yüzüne çıkacak. Başbakanımıza bir mektup yazıp yardım isteyeceğim, bizim çocuğumuz harcandı, başka çocuklar harcanmasın.”

ASELSAN’DA ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

2006-2007 yıllarında 6 ay içinde Aselsan’da 3 mühendis şüpheli bir şekilde öldü. İlk ölüm 7 Ağustos 2006’da yaşanırken 16 Ocak 2007 ve 26 Ocak 2007’de iki vaka daha yaşandı. Ölen Hüseyin Başbilen, Aselsan’da milli tank projesini yürütüyordu. Ali Ünal ve Evrim Yançeken F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol ve şifreleme sistemleri üzerine çalışıyordu. Bir dönem Aselsan’da çalışan mühendis asteğmen Zafer Oluk da mayısta hayatını kaybetmişti.


http://hotfile.com/dl/118388788/5f93785/Muhendis_Olumleri.avi.html

Bu yazımızı okuyan 2.056. takipçimizsiniz.

Süleyman Özen

Karabük doğumlu. YTU İnşaat Müh. bölümü mezunu, Yüksel Lisansını İTÜ'de tamamladı. Uludağ Üni. İnşaat Müh. Bölümünde Araş. Gör. olarak görev yapmaktadır. Mesleği gereği İnşaat ve Yapı dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eder yurt içi ve yurt dışındaki iş ve gezi seyahatlerindeki gözlemlerini paylaşır. Farklı kültürleri keşfetmeyi ve öğrenmeyi sever. Sıkı Beşiktaş taraftarı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir