Araçlarda favori renkler

Global Renk Polülaritesi’ raporuna göre dünyada en çok tercih edilen otomobil rengi.. Otomotiv boya devi DuPont’un ‘Global Renk Polülaritesi’ raporuna göre dünyada otomobil almak isteyenler en çok gümüş rengi tercih ediyor. Avrupa mavi, Rusya kırmızı, Hindistan ise yeşil ve altın rengi araç seviyor. Otomotivde 90’lardan itibaren başlayan gri renk modası tüm hızıyla sürüyor. Dünyanın en büyük ikinci kimya şirketi olan ve otomotiv boyası üreten ABD’li DuPont’un raporu gümüş renginin hâlâ tüm dünyada lider olduğunu gösteriyor.

DuPont tarafından açıklanan ‘Global Color Popularity 2008’ (Global Renk Popülaritesi) raporu, dünya genelinde sürücülerin tercih ettiği otomobil renklerine ilişkin ilginç bulguları ortaya çıkardı.

Yeni Zelanda’nın en büyük üniversitesi olan University of Auckland’daki bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmaya da yer verilen raporda gümüş renkli otomobillerin diğer renkteki araçlara göre daha az kaza yaptığı belirtiliyor. DuPont kimya grubunun raporuna göre; global ölçekte otomobil satın almak isteyenler de en fazla gümüş rengi tercih ediyor.

DuPont’un raporu, son zamanlarda dünya ölçeğinde otomobiller için kullandığı boyalarda en popüler renklerin gümüş rengin dışında siyah ve beyazın tonları olduğunu gösteriyor. Fosforlu renklerin ise en az tercih edilen otomobil rengi olduğu belirtiliyor.

Raporda, Rusya’da kırmızı, yeşil ve mavi renkli otomobillerin diğer ülkelere göre çok daha fazla tercih edildiği de vurgulanıyor.

DuPont’un raporunda, dünyanın en kalabalık ve aynı zamanda en hızlı gelişen ülkeleri olan Çin ve Hindistan piyasasındaki tercihlere ilişkin bilgiler de mevcut. Rapora göre, Hindistan’daki sürücüler daha ziyade yeşil ve altın renkli arabaları satın alıyor. Raporda, Çin’li sürücülerin bölgede turuncu renkli otomobillere ilgi gösteren tek ülke olduğu belirtiliyor.

Buna karşın, Çin’de turuncu renkli otomobilleri tercih eden sürücülerin oranı yüzde 3 düzeyinde kalıyor. Avrupalılar’ın en fazla tercih ettikleri renk ise mavi. Raporda Türkiye ile ilgili özel bir veri bulunmazken Türkiye’deki sektör yetkilileri en çok tercih edilen renklerin dünyadaki gibi gri, beyaz ve siyah olduğunu söylüyor.

Yapılan diğer araştırmalar da renklerin kaza riskinde etkili olduğunu gösteriyor. Amerikan Foundation for Traffic Safety’e göre aracın rengi ve güvenliği arasında bağlantı var. Çünkü otomobilin çevresinin (ağaçlar, çöl, vb.), hava koşullarının (yağmur, sis, kar) ve güneş ışığı oranı diğer sürücülerin görüşüne etki ediyor.

Ayrıca, araştırmada renklerin yorgunluğa sebep olan, stresi artıran, görsel algıyı düşüren ve odaklanmayı kötü yönde etkileyen durumlara ve ruh hallerine sebep olabileceği söyleniyor. Yapılan araştırmalar beyaz ve açık renkli araçların diğer renkli araçlardan daha az trafik kazalarına karıştığını gösteriyor. Açık renkli (gri ya da beyaz) araç kullananların koyu renkli (kahverengi, siyah ya da yeşil) olanlara göre daha az kaza yapma eğiliminde olduğu vurgulanıyor.

Araştırmayı yayımlayan DuPont, barut imalatı amacıyla 1802 yılında kurulduktan sonra kevlar, lyrca, teflon, zodiac, freon gibi polimerleri ve kimsayal gazları kimya endüstrisine kazandırdı. Otomobil, tren, tekne, uçak, kamyon, kar taşıtları veya motosikletler için boya üreten şirket, ilk otomobil için Henry Ford’a boya temin edilmesinden, aya ilk ayak basılmasına kadar her alanda bulundu.

Bu yazımızı okuyan 4.899. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

4 thoughts on “Araçlarda favori renkler

 • 10 Eylül 2009 tarihinde, saat 08:47
  Permalink

  gümüş renk favorim, türkiyedeki en çok tercih edilen renklerde gümüş ve siyahmı merak ettim bunun listesi varmı…

 • 19 Eylül 2009 tarihinde, saat 00:07
  Permalink

  Dünya genelinde yıllardır süren birinciliğinin ardından gümüş rengi, beyaz- inci beyazı ile zorlu bir rekabette. Kuzey Amerika`da beyaz-inci beyazı liderliği zorluyor. Japonya`da ve Meksika`da ise, beyaz-inci beyazı, kesinlikle gümüş renginden fazla tercih ediliyor. Avrupa`da ise genelin aksine siyah hâlâ otomotiv piyasasının yüzde 25`iyle lider konumda. Türkiye`de de gümüş, gri, siyah ve füme en çok rağbet gören otomobil renkleri.

 • 27 Eylül 2009 tarihinde, saat 14:48
  Permalink

  Araban siyah renk olacak, barış bey yazılarınızı takip ediyorum başarılar dilerim….

 • 23 Şubat 2010 tarihinde, saat 09:58
  Permalink

  slm arkadaşlar ya webde gormuştum en çok kaza yapan araçlar kırmızı renklı araçlarmış bununla ılgılı araştırma yapılmış boyle bır şey mumkun mu acaba kocamanlar:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir