Anadolu’da Yükselen 7 Saat Kulesi

Zamana meydan okuyan asırlık çınarlar gibi Anadolu coğrafyasında yükselen saat kuleleri geçen vakte şahitlik etmekle kalmayıp aynı zamanda şehirleri süsleyen estetik abidelerdir. Çeşitli vesilelerle yapılan ve günümüzde şehirlerin simgesi halindeki saat kulelerinin “tiktak”ları arasında tarihî bir seyahate ne dersiniz…

1. Antalya Saat Kulesi

1. antalya saat kulesi

Şehrin merkezindeki Kale Kapısı mevkiindedir. Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırıldığı rivayet edilir. Kuleye eşlik eden Yivli Minare ise 13. yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseri.

2. Bursa Tophane Saat Kulesi

2.bursa saat kulesi

Bursa Tophane’de Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin de bulunduğu alanda yer alan kule şehre birçok eser kazandıran vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından 31 Ağustos 1906 günü törenle hizmete açılmıştır. Kule, Bursa siluetinin ayrılmaz parçası olarak şehri süslemeye devam ediyor.

3. Çanakkale Saat Kulesi

3.canakkale saat kulesi

Çanakkale’de geçmişten yadigâr en güzel yapılardan biri şüphesiz şehirde bulunan saat kulesidir. II. Abdülhamid Han devrinde sancak beyi Cemil Paşa tarafından şehre kazandırılmıştır.

4. Çorum Saat Kulesi

4.corum saat kulesi

Uzun yıllar şehrin en yüksek yapısı olarak Çorum’un merkezinde yükselen kule, Beşiktaş Muhafızı Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın memleketine hediyesidir. 1894 tarihli kuledeki saat çanının sesinin ilk yıllarda merkeze bağlı köylerden bile duyulduğu söylenmektedir.

5. İzmir Saat Kulesi

5. izmir saat kulesi

Türkiye’de saat kulesi denince akla ilk gelen yapı şüphesiz İzmir’in simgesi haline gelen İzmir Saat Kulesi’dir. Kule, Anadolu’nun birçok şehrinde olduğu gibi İkinci Abdülhamid Han’ın tahta çıkışının 25. yılı vesilesiyle yaptırılmıştı. 25 metre yüksekliğindeki kulenin saati Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edildi.

6. İzmit Saat Kulesi

6. izmit saat kulesi

Estetik yapısıyla dikkat çeken İzmit’teki saat kulesi dönemin İzmit mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından Mimar Vedat Tek’e yaptırılmıştır. 1902 tarihli saat kulesi, 2008’den bu yana aydınlatılarak geceleri de şehri süslemeye devam etmektedir.

7. Tokat Saat Kulesi

7.tokat saat kulesi

Tokat’ta ilk göze çarpan tarihî eserlerden biri olan saat kulesi 1902 yılında Tokat Belediye Reisi Mütevellioğlu Enver Bey ve Mutasarrıf Bekir Paşa’nın girişimleriyle yaptırıldı. 1917 yılında alafrangaya çevrilen saatin sesi şehrin her semtinden rahatlıkla duyulabilmektedir.

Açıklama: Anadolu coğrafyasının dört bir tarafında çeşitli vesilelerle ve özellikle İkinci Abdülhamid Han’ın tahta çıkışının yıldönümleri vesilesiyle birçok saat kulesi yükselmiştir. Burada zikrettiğimiz 7 saat kulesinin dışında Adana, Ankara, Balıkesir, Bolu, Göynük, Merzifon, Mudurnu, Kayseri, Yozgat ve daha ismini sayamadığımız onlarca saat kulesi, şehirleri süslemeye devam ediyor.

Kaynak: Yedi Kıta Dergisi

Okunma: 2.723

Süleyman Özen

Karabük doğumlu. YTU İnşaat Müh. bölümü mezunu, Yüksel Lisansını İTÜ'de tamamladı. Uludağ Üni. İnşaat Müh. Bölümünde Araş. Gör. olarak görev yapmaktadır. Mesleği gereği İnşaat ve Yapı dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eder yurt içi ve yurt dışındaki iş ve gezi seyahatlerindeki gözlemlerini paylaşır. Farklı kültürleri keşfetmeyi ve öğrenmeyi sever. Sıkı Beşiktaş taraftarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir