Amerikalı Müslüman Müzik Grubu

Gittiği her ülkede büyük ilgi gören Amerikalı Müslüman gençlerden oluşan müzik grubu “Debu” İstanbul’da konser verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığınca düzenlenen “Kandiller Yanarken” uluslararası Ramazan etkinliği çerçevesinde İstanbul’a gelen Grup “Debu”, büyük beğeni topladı.
Amerika’da 2001 yılında kurulan ve ağırlıklı olarak İslamı benimsedikten sonra Teksas’tan ayrılarak Endonezya’ya yerleşen bir ailenin üyelerinden oluşan grub konser öncesi iki saat prova yaptı. “Yoldaki Toz” anlamına gelen Grup Debu’nun üyelerinin birçoğu aynı aileden.
Sarışın, siyah ve çekik gözlü Müslümanlardan oluşan grubta tesettürlü kadınlarda yer alıyor. Grubun solisti Mustafa Daood tek amaçlarının yaptıkları müzik ile insanları hak yoluna davet etmek olduğunu belirtiyor.

Mustafa Daood, söyledikleri şarkıların “ilahi” olmadığını ancak “Allah aşkını anlatan şarkılar seslendirdiklerini” belirterek, şunları söyledi:
“Buna İslami müzik demiyoruz. Çünkü böyle denince ‘başka kimse için söylemiyoruz’ anlamına geliyor. Bununla birlikte bizim bütün dinlerden hayranımız var. Şarkılarımızda ise tek mesaj var dünyadaki herkes için sevgi. Biz dünya müziği yapıyoruz. Müziğimizde Türk müziği’nden, Endonezya müziği’ne, flamenko’dan caz’a kadar etkiler var.”
Dördüncü kez İstanbul’a gelen grup üyeleri provaların ardından Feshane Kültür Merkezi’nde oruçlarını açtı.
Daood, Türk yemeklerini çok beğendiğini söyledi.
Endonezya dışında Çin ve Mısır’da da hayran kitlesi olan “Debu”nun Mısır’daki konserleri ortalama 20 bin kişi tarafından izleniyor. Grubun şarkı sözlerini Mustafa Daood’un babası 13 dil bilen akademisyen, mutasavvıf Şeyh Fettah yazıyor.
İslamiyeti seçen grup, Türkçe’ninde bulunduğu farklı dillerde müzikleri seslendiriyor.

Bu yazımızı okuyan 1.178. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

4 thoughts on “Amerikalı Müslüman Müzik Grubu

 • 03 Ekim 2008 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  İslamı bulmak, bulduktan sonra da insanları bu dine ve dinin sevgisine çağırmak için çaba sarfetmek… Helal doğrusu.Bu yazı bizlere sunulduğu için teşekkürler ediyorum.

 • 04 Ekim 2008 tarihinde, saat 10:00
  Permalink

  evet artık böyle müzik grublarının çoğalması lazım gençlerimiz diğer müzik tarzlarını seçiyorlar rock ve hiphop,caz, gibi tarzlarlada allahı anlatabiliyorlar artık etkileyici islami müzikler yapılabliyor, sade müzik gruplarıda var benim favorim müziksiz sade albüm yapan türk ilahi grubu; somuncubaba ilahi grubu…

 • 04 Ekim 2008 tarihinde, saat 15:40
  Permalink

  ne kadar güzel yani bu şekilde islamı anlatmak islamı yaymak ve belkide bi çok islamı tam olarak bilmeyenlere en azından bi şeyler anlatabilmek şarkılarla ne kadar güzel helal olsun…

 • 04 Ekim 2008 tarihinde, saat 23:53
  Permalink

  ben bu ilahi gurubunun seslendirdiği beyitleri dinledim tekkelimeyle mest oldum. dinlemeyn arkadşlara tavsiye ederim… herşeyin sonunda ”Hakkı” bulmak onun varlığını hissetmek ve bunu sölezlelre dile getirmek….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir