Alkol tüketen hane sayısında ciddi düşüş

Son 8.5 yılda alkollü içeceklerin fiyatı yüzde 129 artış gösterirken toplam tüketimde üçte bir oranında düşüş yaşandı.Alkollü içecekler üzerindeki yüksek vergi artışlarının, vergi gelirlerini önemli ölçüde artırırken, alkollü içecek tüketen hane sayısını da hissedilir şekilde azalttığı ortaya çıktı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nce (BETAM) yapılan araştırmaya göre TÜFE artışının yüzde 79 ile sınırlı olduğu son 8.5 yılda, alkollü içeceklerin fiyatı yüzde 129 artış gösterdi.

YÜZDE 34 AZALDI

Vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 50’nin üzerinde arttığı bu dönemde, alkollü içecek tükettiğini beyan eden hane sayısında ve bu hanelerin ortalama tüketiminde düşüşler gözlendi. Araştırmada 2003’ten 2008’e kadar olan dönemde toplam tüketimde üçte bir oranında bir düşüş yaşandığı belirtildi. 2003’te hanelerin yaptığı alkollü içecek harcaması 2008 yılı aralık ayı fiyatlarıyla 827 milyon 399 bin TL iken, bu rakam 2009 yılında 549 milyon 452 bin TL’ye geriledi. Toplam tüketim yaklaşık yüzde 34 oranında düştü.

HT Ekonomi

Bu yazımızı okuyan 928. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir