Afrin’de ‘Hilal’ oluştu, Afrin Loading …

Hilal Taktiği, Kurt Kapanı veya Turan Taktiği düşmanı çevreleyerek yok etmeyi amaçlayan bir askeri taktik. Osmanlı Devleti ve ondan önceki Türk devletleri tarafından sıklıkla kullanılırdı. Afrin, Zeytin Dalı Hareketı kapsamında düzenlenen operasyonda’da bu taktik kullanılarak , Afrin’deki Bülbül ve Raco bölgesinin birleşmesiyle Türkiye’nin Afrin sınırın da  ‘Hilal’ oluştu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nda yer alan ÖSO birlikleri ile Türkiye’nin Kilis sınırında son olarak 9 köy teröristlerden temizlendi.

Suriye’nin Azez bölgesinden Şeyh Horoz, Bülbül Şenkal bölgelerinde hızla ilerleyen ÖSO birlikleri Kavanda, Dudu, Velikli, Semalık, Bendirek, Meydan Ekbez ve Şeyh Muhammedli köylerini de alarak Bülbül bölgesi ile Raco bölgesini birleştirmiş oldu ve böylelikle Türkiye’nin Afrin sınırlarında ‘Hilal’ oluştu.

Sevkiyat Suriye sınırları içerisinde yapılacak

Suriye’nin Azez bölgesinden Zeytin Dalı Harekatı’na katılmak için yola çıkan ÖSO birliklerinin hattın birleştirilmesinin ardından artık bölgeye Türkiye girmeyerek teöristlerden temizlenen bölgelerden geçerek sevkiyat yapacağı öğrenildi. İlerleyen günlerde Şeyh El Hadid bölgesi ile Cinderes bölgesi arasındaki bölgenin de ele geçirilmesinin ardından tüm cepler kapanarak teröristlerin Türkiye sınırları ile teması tamamen kesilmiş olması bekleniyor.

Son olarak Bülbül bölgesindeki Ömerli köyünü teröristlerden temizlendi. Bölgedeki askeri hareketlilik DHA tarafından görüntülendi. Şiddetli çatışmaların köyde güvenliği sağlamaya çalışan ÖSO birliklerine zaman zaman teröristler tarafından havan topu saldırıları düzenlendi. Havanların ormanlık alana isabet alması sonucu bölgede yanın çıktığı görüldü.Ormanlık alandaki bölgede teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için sürüdürülen operasyonlarda terör mevzileri ateş altına alındı.

Bölgede görev yapan ÖSO birliklerine Azez halkı tarafından günlük 3 öğün yemek ve içecek desteğini sağlanıyor. Geceleri ÖSO birlikleri teröristlerden temizlenen köy ve kasabalarda konuşlanıyor, bölgenin soğuk hava şartlarına rağmen ele geçirilen mevzileri tutmaya çalıştıkları belirtildi. Teröristlerin bölgede bıraktığı mühimmat ve malzemeler gerekli kontrollerin ardından yeniden teröristlere karşı kullanılıyor.

‘Hedef Afrin’

ÖSO yetkilileri Afrin’e yönelik operasyonların hız kazandığını ve Azez ile Bülbül bölgesinin birleştirilerek 9 köyün ele geçirilmesinin ardından Bülbül ile Raco bölgesi arasında Türkiye sınırında bulunan 7 köyün daha ele geçirildiğini bildirdi.

Hedeflerden birisinin ise Türkiye’nin Reyhanlı bölümüne denk gelen ve son cep boşluğunda bulunan terörist mevzileri olduğu belirtildi. Bu son cebinde birleştirilmesi ile birlikte artık teröristlerin Türkiye sınırlarındaki Reyhanlı’dan Kilis’e kadar olan tüm sınır bölgelerindeki alanların tamamı ile ele geçirileceği belirtildi. ÖSO komutanları, Afrin merkezin alınmasının böylelikle daha kolay olacağını açıkladı.

Türk askerline sevgi gösterisi 

Suriye’nin Azez bölgesi ve ona yakın olan bölgelerde de sık sık Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’na destek gösterileri düzenleniyor. 3 yıldızlı Özgür Suriye bayraklarından çok Türk bayrakları yollarda, elleri silah tutan ÖSO güçlerinin araçlarında dalgalanıyor. Bölgeye intikal eden Türk askerlerine sevgi gösterilerinde bulunuluyor.

Kaynak: TRT

Okunma: 1.304

Sebahattin Selimli

1987 Hatay Dörtyol doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay da, üniversite eğitimini Metalürji ve Malzeme Mühendisliği olarak Ankarada tamamladı.Demir Çelik ve Maden sektöründe Yönetici olarak görev yapmaktadır.Yabancı Dili iyi seviyededir.Ticari ve gezi amaçlı 20 den fazla ülkeye Seyehat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir