Adı Yunus: Mahkumlar ve Gardiyanlar TRT TV Filmleri

Genç Yolcu yazarlarından Hulusi Çelik’in senaryosunu kaleme aldığı Adı: Yunus filmi ilk kez 1 Aralık 2016 Perşembe akşamı saat 20:00’de TRT1 TRT Ev Sineması kuşağında yayınlandı, tekrarları TRT1 ve TRT’nin diğer kanallarında yayınlanmaktadır. Sayfanın sonunda filmi izleyebileceğiniz Internet TV oynatıcısı bulunmaktadır.

“Asıl adı Uğur Turgut olan Yunus, bir yanlış anlama sonucu cezaevine düşer. İsim konusu başgardiyan Cevdet’le arasında sorun oluşturur. Cevdet dik başlı gördüğü bu dindar kişiliği bastırıp, kendince uslandırmak ister, ikinci başgardiyan Cem ise tutuklulara çok iyi davranan biridir ve Yunus’a sahip çıkar. Bu sahip çıkma ve anlayış farkı, Cem ve Cevdet arasında yaşanan usta kalfa ilişkisine yeni bir boyut kazandırır. Her şey karışır ve mahkumlar ayaklanır.”

“TRT TV Filmleri Projesi” kapsamında çekilen 33 filmden biri olan ve bir cezaevi hikayesini anlatan “Adı: Yunus”, “TRT Ev Sineması” kuşağında, yarın seyirciyle buluşacak.

Filmin senaryosunu kaleme alan Çelik AA muhabirine yaptığı açıklamada, aynı zamanda infaz koruma memuru olarak çalıştığını ve senaryoyu 2012’de yazdığını söyledi.

Okul yıllarından itibaren gazete çalışmaları ve gençlik projelerinde yer aldığını belirten Çelik, sinema merakının kısa filmlerle başladığını kaydetti.

“Dizilerde cezaevi sahneleri gerçekçi değil”

Çelik, mesleği icabı cezaevlerini yakından tanıdığının altını çizerek, “Türkiye’de cezaevi konusu çok geçiyor ama sağlıklı şekilde işlenmiyor. Genelde taraflı oluyor. İnfaz koruma memurlarına bu konuda biraz haksızlık yapılıyor. Yılmaz Güney’in ‘Duvar’ filmi var ama eski bir film. Dizilerde cezaevi sahneleri de açıkçası izleyiciye pek inandırıcı gelmiyor. Çünkü gerçekliği tam yansıtmıyor.” diye konuştu.

Senaryoyu ilk olarak, Eskişehir’in “Aşık Yunus Emre” temasıyla “Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilmesi kapsamında kaleme aldığına değinen Çelik, filmin geçen yıl Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde çekildiğini dile getirdi.

Hulusi Çelik, “Adı: Yunus”un 1990’lı yıllarda geçtiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Tasavvufi bir yaşantı süren, Yunus Emre aşığı Yunus isimli gencin 40 günlük cezaevi serüvenini anlatıyoruz. Yunus’un temiz ve masum duruşu ikinci başgardiyan Cem’in dikkatini çeker ve Cem, Yunus’u cezaevinin kötülüklerinden korumak ister ama bir yandan başgardiyan Cevdet’in Yunus için hazırladığı tuzaklarla mücadele eder. Diğer yandan da kadınlar koğuşunda kalan mahkum Zeliha’nın kendisine olan aşkı ile yüzleşir. Cem, Zeliha ile eşinin arasında kalırken, Yunus da Cem ile Cevdet arasında bir sürü cefaya katlanır.”

“15 Temmuz” senaryosu

Filme ilk önce “Yaren Olsun” ismini verdiklerini bildiren Çelik, “Yapımcının önerisiyle filmin ismini değiştirdik. ‘Aşık Yunus Emre’ temalı bir film olduğundan hepimizin de hoşuna gitti. İzleyicilerimiz, biraz da filmi izleyince neden bu ismin tercih edildiğini anlayacaklar. Çünkü filmimizdeki Yunus karakterinin gerçek ismi Uğur ama o inatla Yunus’u tercih ediyor. Çünkü Aşık Yunus’u çok seviyor ve bu uğurda da her cefaya katlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Çelik, 15 Temmuz gecesi gösterilen direniş üzerine bir senaryo çalışması yaptığını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz izleyiciye, kendilerini 95 dakikalığına cezaevine kilitlemeyi vadediyoruz. Necip Fazıl’ın bahsettiği ilaç kokulu çayı ikram edemesek de bir nebze eski yıllara götürüyoruz. Günlük dizilerin kısır döngüsü içerisinde ‘TRT Ev Sineması’ kuşağı, izleyicilerin bir sığınağı olmuş durumda. Düşünsenize her hafta dizilerde işlenenlerden daha özgün ve farklı hikayeler var. Ailenizle evinizde rahatça izliyorsunuz. Bu bakımdan yerli sinemaya ve ülkemiz gençlerine sahip çıkmalarından ötürü TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren Bey’e ve tüm ekibine de teşekkürlerimizi ifade etmeliyiz.”

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Okan Özbay’ın yaptığı “Adı Yunus’un” senaryosu Talha Çelik’in de imzasını taşıyor.

“Ucuz Roman” ve “Rezervuar Köpekleri” gibi kült filmlerin Polonyalı ünlü görüntü yönetmeni Andrzej Sekula, filme danışman görüntü yönetmeni olarak katkı sundu.

Yaklaşık 95 dakika süren filmde Kemal Uçar, Yıldırım Gücük, İrfan Kılıç, Eda Ateş, Esat Tanrıverdi, Seza Yılmaz, Ergi Özdemir, Başak Onat Özcan, Servet Uğur, Kadri Özcan, İrfan Buzcu, Engin Özsayın ve Ezgi Koç rol alıyor.

Film, 1 Aralık Perşembe akşamı saat 20.00’de TRT 1 kanalında seyirciyle buluşacak.

Adı Yunus Filmi - TRT TV Filmleri Senarist Hulusi Çelik
Adı Yunus Filmi
TRT TV Filmleri
Senarist Hulusi Çelik

Senarist Hulusi Çelik ile kendisi ve “Adı: Yunus” filmi üzerine Musa Alcan’ın (AA) yaptığı röportaj:

PERŞEMBE AKŞAMI HERKES CEZAEVİNİ ZİYARET EDECEK?

TRT’nin 50. Yılı ve Türk sinemasının 100. Yılı’nı taçlandırmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında 864 senaryo arasında yapıma uygun bulunan 33 senaryodan biri olan “Adı: Yunus” filminin senaryosu Hulusi Çelik tarafından kaleme alındı. 2015 yılında çekimi tamamlanan “ Adı Yunus “ filmi 1 Aralık Perşembe saat 20:00’de TRT1’de yayınlanacak.

Senarist ve TV programcısı Hulusi Çelik aynı zamanda bir İnfaz ve Koruma Memuru. İşte Hulusi Çelik ile film hakkındaki söyleşimiz:

KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

1984 yılında tanıdığım en fedakâr anne ve babanın ikinci evladı olarak İstanbul’da dünyaya geldim. Ortaokul ve lise yıllarında çıkardığım duvar gazeteleri ve üniversitede iken organize etmiş olduğum gençlik etkinlikleri ve AB projelerinden sonra 2008 yılında kendimi senaryo ve TV programı formatları ile uğraşırken buldum. Ankara’da düzenlenen, Bünyamin Yılmaz, Sadık Yalsızuçanlar, İbrahim Demirkıran, Murat Tolga Şen, İhsan Kabil gibi alanında kendini ispatlamış jüri üyelerinin olduğu kısa film senaryo yarışmalarında çeşitli dereceler elde ettim. Yıllar geçti ve artık 1 Aralık Perşembe günü ilk uzun metraj senaryomuz ‘ADI YUNUS’ TRT 1’de yayınlanacak. Çok heyecanlıyım doğrusu.

TÜRKİYE’DE HAPİSHANE HİKAYELERİ ÇOK İŞLENMEZ. SİZ NEDEN BÖYLE BİR HİKÂYE ANLATTINIZ?

Aslında Türkiye’de cezaevi konusu çok geçiyor ama sağlıklı şekilde işlenmiyor. Genelde taraflı oluyor. İnfaz ve Koruma Memurları’na bu konuda biraz haksızlık yapılıyor. Yılmaz Güney’in Duvar filmi var. Eski bir film. Dizilerde cezaevi sahneleri de açıkçası izleyiciye pek inandırıcı gelmiyor. Çünkü gerçekliği tam yansıtmıyor izleyiciye. Mesleğim icabı cezaevlerini yakından tanıyorum. Adı Yunus’un senaryosunu 2012 yılında yazdım. O zaman Eskişehir, Dünya Türk Kültür Başkenti seçilmişti. Senaryoda Aşık Yunus Emre temalı olduğundan o etkinlik için yazdım. Daha sonra TRT TV FİLMLERİ PROJESİ’nden haberim olunca oraya gönderdim. Projem TRT tarafından kabul gördü. 2015 yılında şu anda müze olarak kullanılan Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde çekimi yapıldı. Ve 1 Aralık Perşembe günü saat 20:00’da hep birlikte TRT 1 de izleyeceğiz.

Adı Yunus Filmi afişi TRT TV Filmleri Senarist Hulusi Çelik

NEDEN ‘ADI YUNUS’ ? NEYE GÖNDERME VAR?

Aslında gönderme amacı taşımıyor bu isim. Sadece senaryonun içeriği ile ilgili bir tercih. Filmin orijinal ismi YAREN OLSUN. Film yapımcısının yeni isim önerileri doğrultusunda ADI YUNUS olarak değiştirildi. Aşık Yunus Emre temalı film olduğundan hepimizin de hoşuna gitti. Biraz da filmi izleyince izleyicilerimiz neden bu ismin tercih edildiğini anlayacaklar. Çünkü filmimizdeki Yunus karakterinin gerçek ismi Uğur. Ama o inatla Yunus’u tercih ediyor. Çünkü Aşık Yunus’u çok seviyor. Bu uğurda da her cefaya katlanıyor.

FİLMİN İÇERİĞİNE DEĞİNMİŞKEN FİLMDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

‘Adı Yunus’ 1990’lı yılların Türkiye’sinde geçiyor. Filmimizde tasavvufi bir yaşantı süren, Yunus Emre aşığı Yunus isimli gencin 40 günlük cezaevi serüvenini anlatıyoruz. Yunus’un temiz ve masum duruşu Başmemur Cem’in dikkatini çeker ve Başmemur Cem, Yunus’u cezaevinin kötülüklerinden korumak ister. Ancak Cem, Yunus’u korumaya çalıştıkça, bir yandan Ser Başmemur Cevdet’in Yunus için hazırladığı tuzaklarla mücadele ederken diğer yandan da kadınlar koğuşunda kalan mahkûm Zeliha’nın kendisine olan aşkı ile yüzleşir. Cem Zeliha ile Eşinin arasında kalırken, Yunus da Cem ile Cevdet arasında bir sürü cefaya katlanır. Bu çatışma ortamında acaba kim galip çıkacak onu hep birlikte Perşembe akşamı göreceğiz. Bunu görmek için hepimiz Perşembe akşamı TRT ekranlarında cezaevine gireceğiz.

İZLEYİCİ FİLMİN BAŞINDAN HANGİ HİSLERLE KALKACAK? İZLEYİCİYE NEYİ VADEDİYORSUNUZ?

Biz izleyiciye, kendilerini 95 dakikalığına cezaevine kilitlemeyi vadediyoruz. Necip Fazıl’ın bahsettiği ilaç kokulu çayı ikram edemesek de bir nebze eski yıllara götürüyoruz. TRT EV SİNEMASI kuşağına davet ediyoruz. Çünkü günlük dizilerin kısır döngüsü içerisinde TRT EV SİNEMASI kuşağı izleyicilerin bir sığınağı olmuş durumda. Düşünsenize her hafta dizilerde işlenenden daha özgün ve farklı hikayeler. Ailenizle evinizde rahatça izliyorsunuz. Bu bakımdan yerli sinemaya ve ülkemiz gençlerine sahip çıkmalarından ötürü TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren Bey’e ve başta TRT TV Filmleri koordinatörü Halid Şimşek Bey olmak üzere tüm ekibine de teşekkürlerimizi ifade etmeliyiz. Ayrıca senaryoya katkılarından ötürü Talha Çelik Bey’e, usta oyunculukları ile filme katkı sunan Kemal Uçar, Sinan Pekinton, İrfan Kılınç, Yıldırım Gücük ve diğer tüm oyunculara, film yapımcısına, filme danışman görüntü yönetmeni olarak katkı sunan “Ucuz Roman” ve “Rezervuar Köpekleri” gibi kült filmlerin görüntü yönetmeni Andrzej Sekula’ya ve sette emeğini esirgemeyen tüm çalışanlara da teşekkürlerimi sunarım.

TV PROGRAMI FORMATLARINDAN BAHSETTİNİZ? GELECEKTE YENİ PROJELERİNİZ VAR MI?

Tabi ki var. Şu an 15 Temmuz dirilişimizle ilgili bir senaryo üzerinde çalışıyorum. Bunun yanında Avrupa’da gösterilmesini planladığımız masal kahramanı Sindirella ile ilgili bir yarışma programı formatı ile ilgili uluslararası bazda görüşmelerimiz sürüyor. Bunun haricinde, Auction-Açık Arttırma isimli bir yarışma formatımız ile ilgili yapımcı ve yayıncılarla görüşmelerimiz oldukça iyi durumda.

FORMATLAR HAKKINDA BİLGİ VERMEK İSTER MİSİNİZ?

Auction-Açık Arttırma formatımız ile ilgili bilgi verebilirim. Dünya’nın her yerinden, 7’den 77’ye herkesin özel olduğunu düşündüğü ürünleri vardır. Köylü Ali’nin kuzucuğu, kendi halinde bir ressamın tablosu, ev hanımı Ayşe ablanın kendi emeği ile ürettiği ürünler, memur Nuri Bey’in dedesinden kalma bir altı patlar silah, kolyeler, ev eşyaları gibi. İşte tüm bu birbirinden ilginç ürünlerin sahipleri yarışmamıza katılabilecekler. Ellerindeki ürünleri ünlülerden oluşan jüri üyelerine satmaya çalışacaklar. Ama açık arttırma ile olacak bu. Ünlüler birbirleri ile yarışacaklar. Ünlüler hafta boyunca açık arttırma ile satın aldıkları ürünleri haftanın final bölümünde ekranda görünmeyen ama aslında Türkiye’nin saygın bir işadamı olan koleksiyonere satmaya çalışacaklar. Ve asıl heyecan burada başlayacak. Çünkü, ünlüler aldıkları ürünü koleksiyonere satamazlarsa zarar edecekler ve elenebilecekler. İsteyen ünlüler gelirleri belirli vakıflara da bağışlayabilecekler. Aslında bu formatın farklı versiyonlarını da geliştirip, onaylattık ama ekibimizle şu an bu versiyonda karar kıldık. Ekranlara bu açıdan da yeni bir soluk gelecek.

ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUZ. BİZE VAKİT AYIRDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Ben de maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen büyüklerime, aileme, tüm izleyicilere ve kibar davetinizden ötürü size ve diğer mesai arkadaşlarınıza teşekkür ederim.

Film TRT1 ve TRT’nin diğer kanallarında çeşitli zamanlarda yayınlanmaktadır. Ayrıca alttaki Internet TV penceresinden de izleyebilirsiniz.

Konu ile alakalı diğer haberler

http://www.trtevsinemasi.com/site/movies/adi-yunus/19.html

http://www.finansgundem.com/haber/acimasiz-cezaevi-kosullariadi-yunus-da/1142249

https://www.trt1.com.tr/sinema/ev-sinemasi-kusagi-adi-yunus

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/izleyiciye-kendilerini-cezaevine-kilitlemeyi-vaat–6758/

http://www.haberler.com/izleyiciye-kendilerini-cezaevine-kilitlemeyi-vaat-9011817-haberi/

http://www.duyarlikapi.com/adi-yunusfilmi-trt-1de.html

http://www.sabah.com.tr/pazar/2016/05/08/allah-askina-gardiyanin-filmini-kim-cekerdi

http://www.dailysabah.com/life/2015/09/01/world-famous-cinematographer-in-turkey-to-shoot-film-for-trt

http://www.duyarlikapi.com/infaz-koruma-memurunun-senaryosu-trtde.html

http://www.hurriyet.com.tr/ulucanlar-da-adi-yunus-29852292

http://www.yenisafak.com/hayat/halk-yazdi-trt-cekti-ustalar-oynadi-2462723

http://www.infazvekoruma.net/kultur-ve-sanat/infaz-ve-koruma-film/2269/

http://www.milliyet.com.tr/yunus-un-hikayesi-ulucanlar-da-ankara-yerelhaber-936064/

Film Sinemografik Bilgiler:

https://www.imdb.com/title/tt6213474/

https://www.sinemalar.com/film/244740/adi-yunus

http://www.beyazperde.com/filmler/film-252030/

http://www.trtevsinemasi.com/site/movies/adi-yunus/19.html

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir