700 Yıllık Kadın Mumyası Bulundu

http://www.yalcinavci.net/wp-content/uploads/mumya1.jpeg

Yolu genişletmek için çalışan işçiler, inanılmaz bir keşifte bulundu.  Çin’in doğusunda yol çalışması sırasında 700 yıllık çok iyi durumda bir kadın mumyası bulundu.1368- 1644 arası hüküm süren Ming Hanedanlığına mensup olduğu sanılan kadının çok iyi durumdaki mumyası, Taizhou şehrindeki bir yol genişletme çalışması sırasında işçiler tarafındanbulundu. 

Diğer iki tahta kabirle birlikte bulunan mumya, adeta zamanda yolculuk yaptıracak kadar önemli simgeler taşıyor.Yerin iki metre altında bulunan kadının mumyası baştan aşağıya çok iyi korunmuş durumda. Naaşı gibi kıyafetleri de neredeyse hiç zarar görmemiş.

Keşif geçen ay sonunda yol işçileri tarafından gerçekleştirildiğinde, bölgeye çağrılan Çinli arkeologlar gözlerine inanamadı. Cildi, saçları, yüzü ve hatta kirpikleri bile inanılmaz derecede iyi durumda olan, 1 metre 50 santimetre boya sahip kadın tabutun içinde kahverengi bir sıvıya batırılmış olarak bulundu.

Tabut 1 Mart’ta açıldığında büyük bir heyecan yaşandı. Mükemmel durumdaki 7 asırlık mumyanın bir de yüzüğünün olduğu dikkat çekti. Geleneksel hanedanlık kostümü giymiş olan kadının tabutunda, kemikler, seramikler, eski yazılar ve başka kalıntılar da bulundu.

Bölgede 1979-2008 arasında hepsi çok iyi konumda beş mumya bulunmuştu.

Taizhou müzesi müdürü Wang Weiyin, mumyanın giysilerinin neredeyse tamamının ipekten yapılmış, çok az da pamuk kullanılmış olduğunu belirtti. Genelde ipek ve pamuğun korunmasının çok zor olduğunu belirtiren Weiyin, bu mumyalama tekniğinin sadece çok önemli cenazelerde kullanıldığına dikkat çekti.

Bu yazımızı okuyan 1.242. takipçimizsiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

8 thoughts on “700 Yıllık Kadın Mumyası Bulundu

 • 11 Mart 2011 tarihinde, saat 23:27
  Permalink

  …Mumyadaki Kadin olmak,nasil bir duygu kimbilir!
  Kimbilir,kadindaki Mumya olmak nasil bir celiski!
  …Sanrilardan uzak,uzaklardaki yanilsamalar ve dahasi….

  Haydi ne duruyorsunuz,keskeyi yasamamak adina…
  Buyurun Dostlar!

 • 11 Mart 2011 tarihinde, saat 23:39
  Permalink

  çinliler dünyadaki en fazla nüfusa sahip kişiler zaten bu adamlar yaşını da göstermiyor 🙂 🙂 eskiden doğal yaşam varmış, birde mumyalanınca sonuç böyle oluyor demek, mumya olmasın bu adamlar yine öyle kalır…. hiroşi takaşii

  Çinli mumya öyle duruyorki her an canlanacak gibi, çin in bu günlerini görseydi gözleri dolardı heralde,

  Fatih bey veriii enteresınnn diyorum…………

 • 11 Mart 2011 tarihinde, saat 23:58
  Permalink

  Burada aslında ilgi çeken en önemli konu, burada farklı bir teknik kullanılmış olması.Daha önce böyle bir mumyalamaya rastlanmadığı.Genelde mumya denilince akıllara Mısır Piramitleri geliyor ama işte bu akıllardaki spesifik kavramda değişecek gibi gözüküyor.Haberde de yazıldığı üzre Çin’de bulunan bu mumyanın kirpiklerinde bile hiç bir dökülme hiç bir yıpranma olmaması ve derisinin daha önce bulunan mumyalardan farklı olmasıda bende bi merak uyandırdı sizlerle bu haberi paylaşmak istedim.Zannedersem bu mumayalama tekniği alışılagelmişten farklı bir teknik bakalım neler olacak.

 • 12 Mart 2011 tarihinde, saat 00:00
  Permalink

  vay anasını yaaa sanki hala canlı gibi duruyorr.bu ne böyle arkadaş yaaa.bizim cesetlerde böyle dururmu ki acabaa..benim cesedide mumya diye müzelerde swergilesinlerr valla 😀

 • 12 Mart 2011 tarihinde, saat 00:00
  Permalink

  made in china : olsun o kadar eskiden daha sağlammış çin işleri demekki:) : )

 • 12 Mart 2011 tarihinde, saat 00:09
  Permalink

  Bu kadar kuvvetli bir mumyalama bu kadın neyin nesi acaba veya kim gibi sorular aklıma geliyor benim.

 • 12 Mart 2011 tarihinde, saat 01:51
  Permalink

  Canlanacak neredeyse ;))) iyi ambalaj yapmışlar ;)))

 • 12 Mart 2011 tarihinde, saat 10:20
  Permalink

  yaa artık çinde işin ucuzluğuna kaçıyor arkadaş 😀 baktılar talep çok ne yapsınlar ucuz malları döşüyolar :)) ama gerçekten enteresan bi mumya garip yanii gerçekten canlı gibi duruyorrr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir