70 ülkeden 70 Genç diplomat Ankara’da biraraya geliyor

Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi tarafından düzenlenen “Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı” 1 Nisan 2013 tarihinde Ankara’da başlıyor. Bu yıl 19’ncusu düzenlenecek olan sözkonusu program Ankara, İstanbul, Konya ve Nevşehir illerinde gerçekleştirilecektir. 1992 yılında ilk kez Orta Asya Cumhuriyetleri’ne yönelik olarak başlayan “Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı” zamanla 5 kıta ve 101 ülkeyi kapsar hale gelmiştir. Davet edilen genç diplomatlara, Türkiye’ye yönelik tarih-medeniyet perspektifiyle olumlu bir anlayış kazandırmak, ilaveten, dış politikanın genel ilkeleri ile grubun oluşturulduğu coğrafyaya yönelik dış politikanın ana unsurları konularında bilgilendirmelerde bulunmak amacıyla düzenlenmektedir.

“Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı”, dünyanın farklı bölgelerinden gelen genç diplomatlara diplomasi alanında eğitim, bilgi ve tecrübe paylaşımının yanısıra farklı kültürleri tanıma imkânı da sağlamaktadır. Bu bağlamda, katılımcılar için, ülkemizin tarihi ve turistik bölgelerine tanıtıcı geziler düzenlenmektedir.

Bugüne kadar 700’den fazla genç diplomatın konuk edildiği program kapsamında, Türk dış politikası ve uluslararası siyasi konularda seçkin üniversitelerimizden akademisyenler, emekli büyükelçilerimiz ve Bakanlığımız mensupları tarafından sunumlar yapılmakta, aynı zamanda, katılımcıların ülkelerini tanıtmalarına da olanak sağlanmaktadır. Ayrıca, katılımcıların Bakanlığımız genç memurları ile tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlayacak sosyal aktiviteler de tertiplenmektedir.

Bu yazımızı okuyan 908. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir