2012 Türkiye Tanıtım Afişleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2012’de, bütün yıl boyunca yürütülecek olan reklam kampanyasında, Türkiye’nin deniz kum güneşten ibaret olmadığı vurgulanıyor.Her kültürel değer farklı bir ilanla tanıtılıyor. Türk lokumunun sloganı ise “İlk görüşte aşk” olarak belirlendi.

2012 reklam kampanyalarını yürütecek olan ajanslar, Roma’da gerçekleştirilen reklam ihalesiyle belirlendi. Buna göre, Orta ve Güney Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Japonya ve Hindistan’da DDF, ABD, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde Iconisus, İngiltere’de Öykü, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya’da Grey, Çin ve Malezya’da Global Raytur Reklam Ajansı tanıtım ve reklam faaliyeti yürütecek.

RUSYA’DA GÖBEKLİTEPE GÖRSELLERİ

Türkiye’de tatilin “deniz, güneş, kum” üçlüsünden ibaret olmadığı vurgulanan ilanlarda, Van’daki Akdamar Kilisesi, Gaziantep Zeugma Müzesi, Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe Höyüğü gibi tarihi unsurlar dikkati çekiyor.

Görseller arasında, geçen yıl Türkiye’ye getirilen Boğazköy Sfenksi ve Yorgun Herkül heykeli de yer alıyor. Kapadokya, Adıyaman’daki Nemrut Dağı ve Pamukkale gibi destinasyonlar bu yılki kampanyada da yer buldu.

Türkiye, ABD, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde bu yıl, Pamukkale, İstanbul, Antalya, Kapadokya, Göbekli Tepe, Sümela Manastırı görselleri ile yer alacak.

TÜRK LOKUMU, İLK GÖRÜŞTE AŞK

Her yıl tanıtım kampanyasında görselleri yer bulan Pamukkale, bu yıl “Endişelerinizden arının” sloganı ile ziyaretçilerini çağıracak. Antalya’daki mavi bayraklı plajların öne çıktığı görsellerde aile ögesi de işleniyor.

İstanbul’un önemli tarihi yapılarından Ayasofya Müzesi ile Kız Kulesi de bu ülkelerde kullanılacak olan görsellerin arasında. Öte yandan, alışveriş tutkunlarına İstanbul Nişantaşı, macera sevenlere de Kapadokya görselleri ile davet ediliyor.

Trabzon’daki “Sümela Manastırı” ile Şanlıurfa’daki “Göbekli Tepe”, bu ülkelerde kullanılacak görseller arasında yer alıyor. Türkiye’ye özgü damak lezzetlerinden Türk lokumu da “ilk görüşte aşk” sloganı ve mutlu turist görseli ile sunuluyor.

Ayrıca, bu yıl ABD’de Noel Kampanyası düzenlendi. Kampanya sloganı olarak “Gelecek yıl Noel Babayı ziyaret edin” kullanılırken New York Times ve Los Angeles Times gazetelerinde 24 Aralık 2011’de kampanya görselleri yayımlandı.

Orta ve Güney Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Japonya ve Hindistan’da yürütülecek reklam kampanyasında, her yıl milyonlarca turist ağırlayan İstanbul; Eminönü, Ortaköy gibi meydanların yanı sıra tarihi mekanlarla tanıtılıyor. Deniz, kum, güneş ve aile vurgusu Bodrum kalesinin de yer aldığı görselle yapılıyor. Alanya Kızıl Kule ve Aspendos mutlu turist unsuruyla birlikte bu ülkelerdeki görseller arasında. İzmir ise 2012 reklam kampanyasında Saat Kulesi ve Şirince köyü ile yer alıyor.

KÜLTÜREL TANITIMLAR ÖNDE

Türkiye’nin bu yıl ki reklam görsellerinde “tarihi” ve “kültür” ögeleri oldukça geniş yer alıyor. Gaziantep’teki “Zeugma Müzesi” ile Mardin, Van Akdamar Kilisesi, Göbekli Tepe’nin yanı sıra Türkiye’ye geçen yıl getirilen tarihi eserler Boğazköy Sfenksi ile Yorgun Herkül heykeli görseller arasında.

Ayrıca geçen yıl BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından “Dünya Mirası Listesi”ne dahil edilen Selimiye Camii ve Külliyesi, Nemrut Dağı, Troya, Kapadokya, Sivas’ın Divriği ilçesindeki Ulucami ve Darüşşifası, Pamukkale, Çorum Hattuşa, Safranbolu kültürel tanıtım kampanyasındaki görsellerde kullanılıyor.

İngiltere’de yürütülecek reklam kampanyasında aile ve huzur ögesi göze çarpıyor. İstanbul “sınırsız büyü”, Fethiye Ölüdeniz “sınırsız mavi”, Mersin Kız kalesi “sınırsız barış”, Ayasofya Müzesi de “sınırsız tarih” sloganlarıyla sunuluyor. Efes Antik Kenti, Bodrum, Sümela Manastırı, Muğla Göcek, golf tutkunları için Belek, bu destinasyonda kullanılan diğer görseller arasında.

ROMANTİK EVLİLİK TEKLİFİ İÇİN KAPADOKYA

İskandinav ülkelerinde yürütülecek reklam kampanyasında, deniz, kum, güneş, spor, eğlence ve macera unsurlarına vurgu yapılıyor. Kış aylarında Belek’te golf oynamanın mümkün olduğu belirtilen görsellerde, romantik bir evlilik teklifi için Kapadokya’da balon gezisi tavsiye ediliyor.

Kaş’ın eşsiz güzellikteki koylarında mavi yolculuğa davet eden görselin yanı sıra dalış tutkunlarına Marmaris, güneşten vazgeçemeyenlere Fethiye Ölüdeniz tavsiye ediliyor. Güneşi ve eğlenceyi bir arada isteyenlere de Marmaris görseli sunuluyor. Aileler için Antalya’daki tesislerden görsel kullanılarak “Çocuklar burada mutlu” sloganı kullanılıyor. İstanbul, bu ülkelerdeki tanıtım kampanyasında da yerini alıyor.

Gezmeyi, keşfetmeyi seven Çinli turistler için de Kapadokya, İstanbul, Pamukkale görselleri kullanılıyor. Ayrıca golf unsuruna ve sağlık turizmine de görsellerde yer veriliyor.

Bu yazımızı okuyan 1.789. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir