14 Şubat Sevgililer Günü

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Valentine Günü” olarak bilinir. Romantik aşk ile bağlantısı Orta Çağ’ın sonlarına doğru, o zamanki akımlardan kaynaklı oluşmuş ve zamanla dinsel özelliğini yitirmiştir. 1969 yılında dini takvimden de çıkarılarak dini anlamda kutlanması sona ermiştir. Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Tarihçe

Şubat ayı bereket festivalleri Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma’da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus’u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Valentine

1712 yılına ait İsveç almanağında 14 Şubat Valentine olarak belirtilmişKatolik Ansiklopedisi’ne göre(1908) eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş 3 tane Aziz Valentine geçmektedir:

Roma’da 3. yüzyıl’ın ikinci yarısında öldürülmüş ve Via Flaminia gömülmüş bir rahip.

Aynı zamanlara dek gelen ve Interamna (modern Terni) piskoposu. O da Via Flaminia’ya gömülmüş fakat rahipten farklı bir mezara.

Afrika’da hakkında çok az bilgi olan bir kişi.

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı eski tarihte hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.

1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Orta Çağ Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa’da ve İngiltere’da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

Hristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir:

Valentine, öldüreleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine “Valentine’ninden” imzalı bir aşk notu vermişti.

Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde gizlice evlenmelerine yardım etmişti.

Günümüzde Sevgililer Günü

Sevgililer Günü çikolatalarıZamanla 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline gelmiştir. 1800 yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti. Neredeyse herkes her yıl 14 Şubat’ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler veriyor. Bu hediyelerin başında çiçekler geliyor. Çikolata ve bir kart ile de aşklarını anlatıyorlar.

*************************

‘Bir varmış,bir yokmuş…3.yy’da Roma tahtında imparator 2.Cladius otururmuş. Zalimmiş. Savaş ve askerlik tutkunuymuş. Bütün erkeklerin savaşta olmasını istediği için evliliği bile yasaklamış.. Kimse sevdiği ile birlikte olamıyormuş. Roma, sevgililerinin savaşta ölümüne ağlayan kızlarla doluymuş. Aziz olarak kabul edilen filozof Volentinus sevgilileriyle buluşmaları için insanlara gizli gizli yardım ediyormuş. Sonunda yaptığı, su yüzüne çıkmış, Valentinus zindana atılmış. Gardiyanın kız kardeşi Julia ile birbirlerine aşık olmuşlar. Ama imparator, filozofu ölüme mahkum etmiş. Aziz Valentinus 14 Şubat 270 yılında idam edilmiş. Ölümünden kısa süre önce sevgilisi Julia’ya veda kartı yazmış. Bir kemer kapısının altına gömülen Valentinus her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan SEVGİLİLER GÜNÜ’nün yaratıcısı. O zamandan beri sevgililerin birbirine kart göndermeleri adet olmuş..’

******************

14 Şubat sevgililer günü mesajları

Sesini duysam da her an yüzünü görmek gibi değil, özlediğimi bil her an çünkü hiç bir şey seni sevmek gibi değil! Seni o kadar çok özledim ki… Sevgililer gününde yanında olup sana sarılmak için çıldırıyorum…

Sana bahçeden gül değil güneşten atom koparıp getirmek istiyorum ama kalbim gibi ellerin de yanar diye korkuyorum. Sevgililer günün kutlu olsun.

Biliyorsun her gökkuşağının bittiği yerde bir hazine saklanırmış. Eskiler böyle der. Gökkuşağını takip ettim geçenlerde sende bitti… En değerli hazinemsin benim, canımsın. Sevgililer günümüz kutlu olsun.

Seni tahmin edeceğin kadar değil, tahammül edemeyeceğin kadar çok seviyorum. Sana “sevgilim!” diyebildiğim için kendimi çok şanslı görüyorum.

Seni yıldızlara benzetiyorum onlar kadar uzak onlar kadar erişilmezsin ama bir farkın var onlar bin tane sen bir tanesin. Sevgililer günün kutlu olsun.

Beni karanlıktan aydınlığa, yalandan gerçeğe, ölümden ölümsüzlüğe götürdüğün için teşekkürler. Seni seviyorum. Daha nice günlere hep birlikte canım.

Yasamak özlemsiz, özlem sevgisiz, sevgi sensiz olmaz! Unutma ki sevmek daima beraber olmak değil, sensizken bile seninle olabilmektir… Bu sevgililer gününde yanında değilim belki ama özlemim sevgim hep seninle. Seni seviyorum!

Seni denizdeki kumlar, gökteki yıldızlar, ormandaki ağaçlar, dünyadaki insanlar, okyanustaki sular, sahildeki martılar ve güneşin ışıklarından daha çok seviyorum. Birlikte daha güzel günlere gitmemiz dileğiyle sevgililer günün kutlu olsun!

Bir demet gül vermek isterim sana. Güllerden güzelsin aslında. Gülü bir gün, seni sonsuza dek seviyorum.

Eğer gökyüzü bir parça kâğıt, deniz bir şişe mürekkep olsaydı yine de sana olan duygularımı yazmaya yetmezdi. Seni o kadar çok seviyorum ki.

Bazı rüyalar diğerlerinden daha uzun sürer. Bazıları da çok çok güzel. Benim en uzun ve en güzel rüyam şu an bu mesajı okuyor. Sevgililer günün kutlu olsun!

Sen günesin doğduğu, karanlığın bittiği yerdesin sen hep kalbimde yatan tek sevgilimsin. Sevgililer günün kutlu olsun!

Sana dalgalardan kalem yaptım ve kıyıya seni seviyorum yazdım, sen de inandın değil mı? Sen delisin, seni sevmedim, sana bağlandım sana taptım.

Bugün her zamankinden farklı bir şey yapayım dedim olmadı yine sana defalarca asık olup seni düşündüm… Sevgililer günün kutlu olsun!

Bu sevgililer gününde beyaz bir güvercin yolluyorum sana kanatlarında mutluluk, yüreğinde sevgi ve sadakat, kar beyaz tüylerinde umut ve gagasında iyi geceler öpücüğü, yanağını uzat.

İnsanlar tanıdım yıldızlar gibiydi, hepsi parlıyordu. Ama ben seni, güneşi seçtim, bir güneş için bin yıldızdan vazgeçtim. Sevgililer günümüz kutlu olsun!

Bütün mevsimleri bir günde, bütün yılları bir mevsimde yasamaya razıyım seninle… Daha nice sevgililer gününü beraber geçirmek dileğiyle..

Bana bir günün 24 saat, bir saatin 60 dakika ve bir dakikanın 60 saniye olduğu öğretildi ama sensiz gecen bir saniyenin sonsuzluk kadar uzun olduğu öğretilmedi. Yaşamımızın her anında birlikte olmamız dileğiyle sevgilim… Sevgililer günümüz kutlu olsun.

O kadar güzelsin ki yüzüne bakamıyorum. Titriyor ellerim, ellerini tutamıyorum. Öylesine bağlanmışım ki sensiz duramıyorum. Sevgililer günün kutlu olsun!

Gönlüme taht kurdun, gönlümün sultanı oldun, gece gökyüzünde parlayan yıldızım, sabah ise ruhuma doğan güneşim oldun. Sevgililer günün kutlu olsun!

Sevgililer gününde belki yanında değilim ama dünde, bugünde, yarında yüreğin kadar yanındayım. Kendini yalnız hissettiğinde elini kalbine koy ben hep ordayım!

Sen dünyaya sürgün bir meleksen ve ben seni o kadar çok seveceğim ki bir daha cennetine geri dönmek istemeyeceksin… Sevgililer günün kutlu olsun!

Ayrılık küçük sevgileri oldurur ama büyük sevgileri güçlendirir. Tıpkı rüzgârın mumu söndürüp yangını güçlendirdiği gibi… Bizim de sevgimiz hep yasayacak ve daha da güçlenecek sevgilim. Nice sevgililer günlerinde birlikte olmak dileğiyle…

Dün gece sen uyurken kızıla boyadım denizleri, uçurumdan attım sessizliği, haber saldım rüzgârlara fısıldasınlar seni ne çok sevdiğimi ve özlediğimi.

Sana dijital bir gül yolluyorum, çünkü uzaklarda elimden ancak bu kadarı geliyor. Ama bil ki gerçeğini, gözlerinin içine bakarak vermek isterdim. Ve seni sevdiğimi fısıldamak.. Sevgililer günümüz kutlu olsun!

Sen benim hayatımda olduğun surece, ne sen kimseye rakip ne de kimse sana rakiptir. Daha nice sevgililer gününde beraber olmayı diliyorum.

Güller anlatsın sana olan sevgimi, güller anlatsın yansızlığımı, çaresizliğimi. Yavaş yavaş eriyen yüreğimi güller anlatsın ben anlatamadım.

Öperim dudaklarından gül kokulu yanaklarından her dem gözlerimin hapsindesin kalbimin tek sahibisin… Sevgililer günün kutlu olsun!

Güneşin doğduğu da bir gerçek battığı da… Kalbimin attığı da bir gerçek, günün bittiği de… Ne çıkar tüm gerçekleri saysak tek tek. Seni seviyorum, işte o en büyük gerçek…

Yüreğimdeki tek arzu, hayalimdeki tek tutku, beni yaşatan tek duygu senmişsin bebeğim… Sevgililer gününü kutluyorum. Daha nice yıllara.

Seni sevdiğim kadar yasasaydım olumsuzluğun adını aşk koyardım… Sevgililer günün kutlu olsun biricik aşkım!

Doğan her günün sabahında içimde gözlerini görebilmek aşkı olmasa, inan hiç bir şeye değmezdi yasamak. Sevgililer günün kutlu olsun!

Sana doğru bir kelebek uçurdum, dağları denizleri astı seni buldu, yanağına ufacık bir öpücük kondurdu. Hissettin mi? Sevgililer günün kutlu olsun!

Bir yudum sevgi koskoca bir okyanusa bedeldir. Simdi uzaklarda senin bir yudum sevgine hasretim sevgilim. Seni hasretimi tüketircesine kucaklıyorum.

Sana yıldızlar kadar yakın olmak isterdim her baktığında beni görebilmen için, sana bulutlar kadar yakin olmak isterdim üzüldüğünde gözyaşlarını yağmur olup silebilmek için, sana sen kadar yakin olmak isterdim ki beni, seni sevdiğim kadar sevebilmen için. Sevgililer günün kutlu olsun biriciğim.

Bir kus olup gitsem, assam su enginleri, varsam senin yanına. Öpsem doyasıya, koklasam seni, en büyük hediye odur bana.

Bulutlara yükledim hasretimi, rüzgârlarla yolladım sevgimi, yağmurlar yağdırdım gözyaşlarımla küçük melekler gönderdim seni öpmeye! Sevgililer günün kutlu olsun!

Maviler giyer bulut olurum, yeşiller giyer bahar olurum, bakarsın bir gün beyazlar giyer senin olurum. Sevgililer günün kutlu olsun.

Sevgililer öpüşürken neden gözlerini kapatır bilir misin? Çünkü gözleriyle değil de kalpleriyle görmek isterler. Yanı hissetmek isterler. Ben de seni ruhumun derinliklerinde hissediyorum sevgilim çünkü seni çok seviyorum. Sevgililer günümüz kutlu olsun!

Sen çöllerde serap gibisin, engin denizlerde yakamoz gibisin, ışığım sensin, güneşim sensin… Bil ki çok özlendin… Sevgililer günün kutlu olsun!

Hanı en güzel aşklar imkansız gelir ya insana, imkansız olduğun için aşığım sana!.. Sevgililer günü kutlu olsun bir tanem, seni çok seviyorum.

Gözlerin nehir kirpiklerin köprü olsa, ben üzerinden geçerken ipler kopsa ve düştüğüm yer dudakların olsa. Sevgililer gününde bir öpücük borçlusun bana…

Nasıl ki uzaktaki yıldız parlak gelirse insana, uzakta olduğun için tutkunum sana! Hanı en güzel asklar imkânsız gelir ya insana, imkânsız olduğun için tutkunum sana.

Sen çöllerde serap, engin denizlerde yakamoz, ormanın derinliklerinde ki huzur gibisin, ışığım sensin, güneşimsin… Bil ki çok özlendin… Sevgililer günün kutlu olsun!

Denizi içerken maviler takıldı boğazıma, karaya vuran balık gibi çırpınıyorum. Mavi gözlerini özlüyorum. Sevgililer günün kutlu olsun.

Hadi gel tut ellerimi! Benimle yan! Benimle meydan oku her çaresizliğe! Benimle uyu benimle uyan. Birlikte varalım nice yıllara

*********************

Her Dilde Seni Seviyorum

ALMANCA – Ich liebe dich
ARAPÇA – Ana Ba-heb-bak
ARNAVUTÇA – Te dashuroj
BİRMANCA – Chit pa de
BULGARCA – Jbichim te
CAVACA – Kulo tresno
ÇEKCE – Miluju te
DANİMARKACA – Jeg elsker dig
ENDONEZYACA – Saya cinta kamu
ESTONYACA – Mina armastan sind
FARSCA – Asheghetam
FİLİPİNCE – Iniibig Kita
FİNCE – Mina rakastan sinua
FRANSIZCA – Je t’aime
GALCE – Rwy’n dy garu di
GRÖNLANDCA – Asavakit
HAWAİİCE – Aloha I’a Au Oe
HIRVATÇA – LJUBim te
HİNTÇE – Mai Tumhe Pyar Karta Hoon
HOLLANDACA – Ik hou van jou
İBRANİCE – Ani ohev otach
İNGİLİZCE – I love you
İRANCA – Mahn doostaht doh-rahm
İRLANDACA – Taim i’ngra leat
İSPANYOLCA – Te amo
İSVEÇÇE – Jag alskardig
İTALYANCA – Ti amo
İZLANDACA – Eg elska thig
JAPONCA – Ore wa omae ga suki da
KAMBOÇÇA – Bon sro lanh oon
KATALANCA – T’estim molt
KORECE – Tangshin-i cho-a-yo
KORSİKACA – Ti tengu cara
KÜRTÇE – Ez te hezdikhem
LAOCA – Khoi huk chau
LATİNCE – Vos amo
LETONCA – Es milu tevi
LİTVANYACA – Tave Myliu
LÜBNANCA – Bahibak
MACARCA – Szeretlek
MAKEDONCA – Sakam Te
MALAYCA – Saya sayangkan mu
MALEZCE – Saya cinta kamu
MAYACA – Canda munani
NORVEÇÇE – Jeg elsker deg
PAKİSTANCA – Mujhe Tumse Muhabbat Hai
PERSCE – Tora dost daram
POLONYACA – Ja cie kocham
PORTEKİZCE – Amo-te
ROMENCE – Te Ador
RUSCA – Ya vas liubliu
SIRPÇA – Ljubim te
SLOVAKCA – Lubim ta
SLOVENCE – Ljubim te
SRİLANKACA – Mama Oyata Arderyi
SURİYECE – Bhebbek
TAHİTİCE – Ua Here Vau Ia Oe
TAYLANDCA – Phom Rak Khun
TUNUSCA – Ha eh bak
UKRAYNACA – Ja tebe koKHAju
VİETNAMCA – Toi yeu em
YUGOSLAVCA – Ya te volim
YUNANCA – S’ayapo
ZULUCA – Mena Tanda Wena

Bu yazımızı okuyan 2.913. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

102 thoughts on “14 Şubat Sevgililer Günü

 • 14 Şubat 2009 tarihinde, saat 16:52
  Permalink

  Sevgililer günü Hristiyan Katolik dinine ait bir bayramın geleneksel hale gelmiş ve tüm dünyaya yayılmış bir uygulamasıdır. Noel gibidir. O yüzden bütün müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz kutlamamaları yönündedir.

 • 14 Şubat 2009 tarihinde, saat 22:06
  Permalink

  God love google, great stuff.

  Will read up and hopefully have something good to add.

  Thanks a bunch.

  _____________________________________
  Kim E. Cox
  Attorney at Law
  Medical Malpractice Case Law

 • 15 Şubat 2009 tarihinde, saat 09:28
  Permalink

  В нынешней ситуации большинство тем отходят на второй план. Интересно, как мы будем жить, если доллар рухнет?

 • 16 Şubat 2009 tarihinde, saat 16:57
  Permalink

  sevgililer günü 14 şubat da değil hergün kutlanmalı ve hatırlanmalı diye düşünüyorum, tüm sevenlere mutluluklar diliyorum…

 • 28 Şubat 2009 tarihinde, saat 17:13
  Permalink

  Как дела обстоят с увольнениями в условиях кризиса? И реально ли в условиях кризиса найти работу?

 • 02 Mart 2009 tarihinde, saat 02:55
  Permalink

  спасибо очень интересный сайт

 • 02 Mart 2009 tarihinde, saat 13:38
  Permalink

  где то это я уже видел

 • 03 Mart 2009 tarihinde, saat 00:55
  Permalink

  странно, где то это я уже видел

 • 03 Mart 2009 tarihinde, saat 22:08
  Permalink

  где держать деньги во время кризиса?

 • 03 Mart 2009 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  hey man if you wite in english we can give some comment ok…

 • 04 Mart 2009 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  Дуга моя в лесу растет, вожжи на лутошке.

 • 04 Mart 2009 tarihinde, saat 10:15
  Permalink

  почитаемый Toona Tusgop благодарственный чтобы комментарий, please write your comments in english, we can not read your russian alphabet (азбучный).Thank you very much for your participation.

 • 04 Mart 2009 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Dear ImmomiSic, Please write your comments in english, we can not read your russian alphabet (азбучный).Thank you for your participations.

 • 04 Mart 2009 tarihinde, saat 16:06
  Permalink

  Расчистил б чащобу, да одолела трущоба.

 • 04 Mart 2009 tarihinde, saat 23:54
  Permalink

  Дуй белку в хвост (пушистый хвост обманывает неопытного стрелка).

 • 05 Mart 2009 tarihinde, saat 07:56
  Permalink

  Чужой бедой сыт не будешь. Чужая обида (беда, нагота) не разжива.

 • 05 Mart 2009 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Dear noiltaste, first of all thank you for your comments , but i already told that we can not read your comments in russian alphabet, please write your comments in english alphabet.By the way we can not read your russian alphabet also you can travel our website in other languages.

 • 05 Mart 2009 tarihinde, saat 15:49
  Permalink

  (курица, яйцо, желток).

 • 06 Mart 2009 tarihinde, saat 02:26
  Permalink

  Черный глаз, карий глаз – минуй нас!

 • 06 Mart 2009 tarihinde, saat 05:42
  Permalink

  Снегу нету и следу нету.

 • 06 Mart 2009 tarihinde, saat 08:59
  Permalink

  Любишь гостить, люби и к себе звать.

 • 06 Mart 2009 tarihinde, saat 14:24
  Permalink

  Не в кармане дыра, а в горсти.

 • 07 Mart 2009 tarihinde, saat 18:14
  Permalink

  Dear Russian readers and other readers from foreign countries, We can not read your comments in Russian alphabet, please write your comments in english alphabet or you can use our language translater on the top of right side in our website thank you for your comments and for your participations…

 • 07 Mart 2009 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  fatih abi bu dallamaların değiştirdiği birşey yok bunların yorumlarını koymayın yaa ne bu böle…

 • 08 Mart 2009 tarihinde, saat 01:40
  Permalink

  Друга чуешь аль недруга (когда лошадь храпит)?

 • 08 Mart 2009 tarihinde, saat 05:20
  Permalink

  Таково дело, что надо идти смело (война и женитьба).

 • 08 Mart 2009 tarihinde, saat 08:28
  Permalink

  Век дожил, а ума не нажил.

 • 08 Mart 2009 tarihinde, saat 12:13
  Permalink

  Не наше дело пахать, наше дело огрехи считать.

 • 08 Mart 2009 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  Кому нет привету, и хозяина дома нету.

 • 09 Mart 2009 tarihinde, saat 04:09
  Permalink

  Мир – нетленная риза. Небо – нетленная риза господня.

 • 09 Mart 2009 tarihinde, saat 12:40
  Permalink

  Слоном слоняться (т. е. шататься праздно).

 • 10 Mart 2009 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  Не стращай началом, покажи конец!

 • 10 Mart 2009 tarihinde, saat 11:12
  Permalink

  так, господи, прости (или: помози).

 • 10 Mart 2009 tarihinde, saat 16:17
  Permalink

  Ел ли, не ел, а за обед почтут.

 • 10 Mart 2009 tarihinde, saat 23:27
  Permalink

  Идти под стукалов монастырь (под крепость, на сраженье; солдатск.).

 • 11 Mart 2009 tarihinde, saat 05:59
  Permalink

  Всяк сам себя хвалит. Всяк боярин свою милость хвалит.

 • 11 Mart 2009 tarihinde, saat 09:07
  Permalink

  Добрую лошадь одной рукой бей, другою слезы утирай.

 • 11 Mart 2009 tarihinde, saat 16:03
  Permalink

  На молву суда нет. Шла молва, и была такова.

 • 12 Mart 2009 tarihinde, saat 00:09
  Permalink

  Не запомнить свинье полена: не забыть ей, где поела (не запомнить,

 • 12 Mart 2009 tarihinde, saat 04:07
  Permalink

  Кто как хочет, а я по-своему (а я как изволю).

 • 12 Mart 2009 tarihinde, saat 07:20
  Permalink

  Борода лишняя тягота (Петр I).

 • 12 Mart 2009 tarihinde, saat 10:31
  Permalink

  Хомут да дуга, и вся ваг\’а (и вся недолга).

 • 12 Mart 2009 tarihinde, saat 15:55
  Permalink

  По ком тошн\’о, по того пошлем (т. е. кого нужно).

 • 12 Mart 2009 tarihinde, saat 22:02
  Permalink

  Ты шестой, у ворот постой!

 • 13 Mart 2009 tarihinde, saat 02:22
  Permalink

  Кому на поле божья помощь. Кому на бою божья милость (старин., от

 • 13 Mart 2009 tarihinde, saat 05:58
  Permalink

  Мужик болит и сохнет по Юрьев день.

 • 13 Mart 2009 tarihinde, saat 09:25
  Permalink

  Взял да и помер. Лег, зевнул (вздохнул), да и ножки протянул.

 • 13 Mart 2009 tarihinde, saat 13:37
  Permalink

  которая упрашивает).

 • 13 Mart 2009 tarihinde, saat 22:40
  Permalink

  Уважаемые читатели русского и других читателей, из-за рубежа, мы не можем читать ваши комментарии на русском алфавите, пожалуйста, напишите ваши комментарии в английском алфавите или вы можете использовать наш язык переводчик на верхней правой стороне нашего сайта благодарю вас за ваши комментарии и вашего участия

 • 14 Mart 2009 tarihinde, saat 05:42
  Permalink

  С чем приехал (подъехал), с тем и поехал (отъехал).

 • 14 Mart 2009 tarihinde, saat 08:41
  Permalink

  родителям жениха).

 • 15 Mart 2009 tarihinde, saat 01:37
  Permalink

  На пророка Илью баранью голову на стол (обычай в Вологодской

 • 15 Mart 2009 tarihinde, saat 04:43
  Permalink

  Он отдаст – на том свете угольками.

 • 15 Mart 2009 tarihinde, saat 08:40
  Permalink

  На кого Спас, на того и спасение старцы (Спасо-Ярославск. монаст.).

 • 15 Mart 2009 tarihinde, saat 16:34
  Permalink

  Первую дочь берут по отце, матери, вторую по сестре.

 • 15 Mart 2009 tarihinde, saat 23:22
  Permalink

  Нога ноге друг, а рука руке ворог.

 • 16 Mart 2009 tarihinde, saat 09:30
  Permalink

  Люди дор\’огой, а черт (а он) стороной (целиком).

 • 16 Mart 2009 tarihinde, saat 13:22
  Permalink

  С добрым жить хорошо. В добре хорошо жить.

 • 17 Mart 2009 tarihinde, saat 05:59
  Permalink

  У людей долото (шило) бреет, а у нас и бритва не берет.

 • 17 Mart 2009 tarihinde, saat 08:23
  Permalink

  Москали (т. е. русские, по присловиям малорусов): московский час;

 • 17 Mart 2009 tarihinde, saat 11:10
  Permalink

  Хороши пирожки гороховички; я не едал, а от дедушки слыхал, а дедушка

 • 17 Mart 2009 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  Линь п\’о дну, а щука п\’о верху.

 • 17 Mart 2009 tarihinde, saat 18:17
  Permalink

  Берега железны, рыба без костей, вода дорога (сковорода, блины и

 • 18 Mart 2009 tarihinde, saat 05:28
  Permalink

  Влезу на горушку, одеру телушку, сало в рот, а кожу прочь

 • 18 Mart 2009 tarihinde, saat 08:00
  Permalink

  же, на северо-востоке, особенно в Пермской губ. Кликуши входят иногда в

 • 18 Mart 2009 tarihinde, saat 10:33
  Permalink

  После ужина горчица, после скобеля топором.

 • 19 Mart 2009 tarihinde, saat 09:19
  Permalink

  Кобыла вздыхает, а траву хватает.

 • 19 Mart 2009 tarihinde, saat 22:38
  Permalink

  Он и сам за собою не поспевает.

 • 31 Mart 2009 tarihinde, saat 13:28
  Permalink

  отцу, что жены его муж приехал (отец женился на невестке, а без вести

 • 31 Mart 2009 tarihinde, saat 19:03
  Permalink

  Лень не кормит, а только пучит (портит).

 • 01 Nisan 2009 tarihinde, saat 08:24
  Permalink

  За тем дело стало, что за ним приданого мало.

 • 01 Nisan 2009 tarihinde, saat 13:15
  Permalink

  Горох да девка – завидное дело.

 • 07 Nisan 2009 tarihinde, saat 06:53
  Permalink

  Интернет-магазин DVD | DVD фильмы | сериалы на DVD | интернет магазин DVD Фильмы на DVD | купить DVD | интернет-магазин Blue-ray диски | Продажа DVD Фильмов | интернет-магазин Blu-ray фильмы видео HD-DVD| интернет магазин DVD | видео диски | Аниме на DVD | Интернет-магазин DVD Продажа DVD | PSP игры на DVD |PC игры на DVD
  наш адрес http://www.dvd-mag.com.ua

 • 09 Nisan 2009 tarihinde, saat 04:25
  Permalink

  По нашей семье кризис ударил неожиданным образом. Финансово он нас пока не затронул (тьфу-тьфу), но выбил из колеи мою свекровь, которую я люблю – подчеркиваю! Мы – не миллионеры, но и не совсем бедные, у мужа маленький но вполне успешный (еще раз тьфу-тьфу) бизнес, и мы с удовольствием обеспечиваем всем необходимым и не необходимым тоже нашу маму (мою свекровь). Так вот она неожиданно вбила себе в голову, что ее сын непременно разорится и ей придется влачить жалкое существование. Теперь звонит по 5 раз в день рыдает в трубку, я ее как могу успокаиваю. Но получается плохо. Помогите, пожалуйста, как ее успокоить.

 • 09 Nisan 2009 tarihinde, saat 05:57
  Permalink

  Мы живем вместе с 14-летним сыном. Он у меня не по годам взрослый и разумный. Так вот. Поскольку я мать одиночка и все время боюсь, что не смогу обеспечить Саше достойную жизнь, то стараюсь, чтобы всегда был какой-то запас денег на черный день. А Саша говорит, что деньги теперь все сгорят и требует, чтобы мы быстро потратили их на какие-нибудь удовольствия. Например, съездили бы заграницу или походили почаще в кафе… Из-за этого мы начали ссориться, и серьезно, а раньше такого никогда не было. Помогите объяснить сыну, что жизнь из-за кризиса не закончилась и все равно надо быть предусмотрительными.

 • 09 Nisan 2009 tarihinde, saat 21:35
  Permalink

  Муж с головой погрузился в работу, и перестал меня замечать, как будто я предмет интерьера. Между нами растет стена отчуждения. Мы живем вместе 14 лет. Сейчас муж пишет докторскую диссертацию. Он приходит с работы поздно, и мы почти не разговариваем. Я теряюсь в догадках, то ли он в институте задерживается, то ли у него появилась другая женщина. Не думаю, что он способен оставить семью, тем более что у нас двое детей. Но чувствую, как день ото дня мое настроение падает, буквально опускаются руки. Что вы посоветуете в этой ситуации?

 • 09 Nisan 2009 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  Неужели финансовый кризис, особенно касательно недвижимости настолько ужасен? как вы относитесь к предсказаниям Хазина?

 • 11 Nisan 2009 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  Tam birini hemde doğru birini buldum diyorsun ama yanıldığını anlıyorsun zaman geçince.Çünkü karşındaki kişi bir anda o tanıdığın kişi olmuyor başka bir yüzüyle karşılaşıyorsun.Önce ilişkileri dürüstlük ve saygı üzerine kurmak gerekir.Daha sonradan birlikte geçirebilceğin günlerin değerini bilceksinki anlamlansın sevgin. ” Sevgi emek ister ” diyorlar ya gerçekten de öyle…Bu özel günlerde de eğer yanında gerçkten doğru insan varsa anlamı olur.

 • 10 Mayıs 2009 tarihinde, saat 13:19
  Permalink

  Прикольная статья, но хотелось бы поподробнее узнать о некоторых моментах… Как можно с Вами связаться?

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 20:03
  Permalink

  Добро пожаловать на лучший сайт бизнес новостей – Бизнес новости. На портале Вы найдете все самые свежие экономические новости и обзоры, интересные интервью топ-менеджеров компаний, аналитические материалы по ситуации в экономике. Сайт обновляеся ежедневно. Вы можете присылать свои материалы для размещения на сайте. Материалы рекламного характера не принимаются.

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 20:12
  Permalink

  Добро пожаловать на сайт Новости русского бизнеса – на сайте полезная информация о бизнесе, вакансиях, курсах валют, информация от торгах на бирже. Сайт обновляется ежедневно. В будущем планируется появление новых разделов с информацией о банковских продуктах и их подробным описанием.

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 21:12
  Permalink

  Да уж интересно Вы пишите, сайт весь такой познавательный

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 21:27
  Permalink

  Будем ждать продолжения статьи

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 21:48
  Permalink

  Что то у Вас дизайн косит, сижу под ИЕ

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 22:21
  Permalink

  Что-то у Вас в тайтле странички какието закорючки

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Добавил в избранное, буду заходить почаще

 • 22 Mayıs 2009 tarihinde, saat 23:18
  Permalink

  Интересно, а главное коротко. Так держать!!!

 • 02 Haziran 2009 tarihinde, saat 18:14
  Permalink

  Отличная статья Побольше бы такого в интернете

 • 03 Haziran 2009 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  Интересный сайт, автору спасибо

 • 03 Haziran 2009 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  Очень интересно, хотя что похожее вижел на другом сайте

 • 08 Haziran 2009 tarihinde, saat 12:56
  Permalink

  Скажите а могу я статьи с вашего сайта у себя на блоге публиковать? Е сли да – то ссылку ставить или просто источник указывать?

 • 05 Temmuz 2009 tarihinde, saat 04:49
  Permalink

  А как на вашу рсс-ленту подписаться? что то не пойму

 • 15 Temmuz 2009 tarihinde, saat 07:02
  Permalink

  Спасибо!!
  Очень было интересно почитать!! 🙂 Не могли б выкладывать побольше информации?

 • 16 Temmuz 2009 tarihinde, saat 18:43
  Permalink

  Как вы относитесь к кавказцам почему они вас раздражают ?🙁

 • 03 Ekim 2009 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  Привет. Подскажите, как перевести блог с бесплатного хостинга, вот мой блог всячина
  Вроде как wordpress обязан легко двигаться на новую площадку, но у меня все время промахи в базе данных. Я посмотрел там, хотя в php ничего не понимаю вообще и привлекать сторонних разработчиков программного обеспечения то ведь не хочется. Может подскажите, как безболезненно перенести блог?

 • 14 Şubat 2010 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Sevgililer Günü – Valetines’ Day ‘in Türkçeye çevrilmiş şeklidir. Evlenmesi yasak olan Hristiyan Rahibi aşkı uğruna öldürülmesinden sonra Hristiyanlık Takvime eklenen kutlama daha sonra çıkarılmıştır. Noel Yılbaşı gibi bir Hristiyanlık adetidir. Müslümanlar bu tarz günleri kutlamaları İslam dini açısından yasak olabileceği gibi kişinin kendi dini açısından da tehlikelidir.

 • 15 Şubat 2010 tarihinde, saat 10:05
  Permalink

  Talha kardeşim sana sonsuz katılıyorum. Bu bizim adetimizde yer almıyor. Fakat şu açıdan düşünmek lazım. Madem bu olay Türkiye’de de bariz bi şekilde kutlanır hale geldi, madem engellemek kaldırmak mümkün değil, kabullenip abartısız bi şekilde sürdürülmesi gerek. İki sevgilinin birbirini hatırlaması, birbirini önemsemesi ve her iki tarafı mutlu edecek ufak tefek hediyeleşmesi kötü bir hadise olmamasına karşın ben dilerdim ki 14 şubat değilde 24 şubat olsaydı ama bize özel olsaydı. Yani Müslümanlara özel olsaydı. Belki o zaman en sevdiğimizi yani Peygamber Efendimiz (S.A.V)’i en başta hatırlayıp, önce onu anardık… En sevgiliye Salâtu Selâm olsun..

 • 17 Şubat 2010 tarihinde, saat 14:36
  Permalink

  Talha hocam sana sonsuz derece de katılmak la beraber bir gerçek var ki herkes biz buna karşıyız desede mutlaka o gün eline uafak tefek bir çiçek pasta yada herhangi bir hediye alıyor yani konuşurken herkes bunu bizim kültürümüzde olmadığını söylüyor fakat icraatta malesef yorumsuz..saygı ve hürmetlerimle

 • 17 Şubat 2010 tarihinde, saat 17:47
  Permalink

  çok para gidiyor çok;)en güzeli bize uymuyor demekmiş ahmakmışız:)

 • 19 Aralık 2011 tarihinde, saat 15:34
  Permalink

  My website is in the very same specialized niche as yours and my visitors will really benefit from some of the information you provide here. Please inform me detail alright in your wallet. Thanks!

 • 21 Aralık 2011 tarihinde, saat 22:21
  Permalink

  First of all.Thanks for visiting our website and thanks for your comments abaout our site.You can find useful and benefical information in our website gencyolcu.com.We hope we wish you will be one of the young passengers who knows?Thanks for your participation.

 • 14 Mayıs 2012 tarihinde, saat 20:49
  Permalink

  Thanks for your blog post. Some tips i would like to make contributions about is that personal computer memory is required to be purchased if the computer can no longer cope with that which you do with it. One can deploy two random access memory boards with 1GB each, by way of example, but not certainly one of 1GB and one having 2GB. One should look for the car maker’s documentation for own PC to be certain what type of ram is necessary.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir