13 Rakamı

Bu yazımda son zamanlarda konu olan ve Mecliste bile gündeme gelen ve herkesin bildiği, ’13 Rakamı kurmacası’ Uğursuz sayı diye tarif edilen, kime göre uğursuz, kime göre uğurlu. Bu yazmızı 13  Aralıkta sizin için derledik .  Türk Hava Yolları (THY), uğursuz olduğuna inanıldığı için koltuklarda yer verilmeyen 13. sıra uygulamasına sona erdiriyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm uçaklardaki koltuklarda 13. sıranın olması yönünde değişikliğe gideceklerini açıkladı. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, THY uçaklarında 13. nolu koltuk sırasının kullanılmamamasını TBMM gündemine taşıdı. Hz. Peygamber’in doğumu ile İstanbul’un fethi tarihlerinin tek tek rakamları toplandığında 13 rakamının ortaya çıktığını belirten Yeniçeri, şunları kaydetti: “Batı ülkelerinde uğursuz olduğuna inanıldığı için 13 rakamı genellikle kullanılmamaktadır.

Bu bağlamda uçaklarda 13 no’lu koltuklar da yoktur. THY uçaklarının çoğunda da 13 no’lu koltuk yoktur. Koltuk numaraları 12’den 14’e sıralanmaktadır. Bu durum batılıların batıl inançlarının taklidi anlamına gelmektedir. Bu durum onların bu batıl itikatlarını yaygınlaşıp, meşrulaştırmaktadır. Bilindiği gibi 571 yılı İslam’ın yüce peygamberinin doğum tarihidir. Bu tarihin toplamı 5+7+1=13 etmektedir. Yine bilindiği gibi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul 1453 yılında fethedilmiştir. Bunun toplamı da 1+4+5+3=13 etmektedir.”

Yeniçeri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a da, “THY’nin çoğu uçaklarında 13 numarasının bulunmamasının nedeni nedir?” diye sordu. Şimşek’in sorularına THY’nin yüzde 50.88’i özelleştirildiği için Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yanıt verdi.

Şimşek, THY’nin ancak yüzde 49.12’sinin kamuya ait olduğunu, şirket faaliyetlerinin özel hukuk hükümlerine göre yürütüldüğünü belirtirken, 13 sıralı koltuk için şunları kaydetti: “THY’den alınan bilgiye göre, THY filosundaki bazı uçaklarda 13. sıranın hali hazırda mevcut olduğu, tüm uçaklarda da 13. sıranın olması yönünde bir değişikliğe gidilmesinin düşünüldüğü, gerekli değişikliğin yapılması hususunda çalışmaların sürdürüldüğü belirtilmiştir.”

Neden uğursuz?

Bu inancın kökü İskandinav mitlerine kadar gider. Mite göre, ışık ve güzellik tanrısı Balder’in verdiği ziyafete 12 tanrı davetli iken, hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Bu nedenle çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder’i öldürür.

Bu inanış Avrupa’nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları da bu halk masalını Hz. İsa’nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder’in yerini Hz. İsa, Loki’nin yerini de Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyan dünyasında 13uğursuz sayılır. Bu inancın kökeninde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

Müslümanlar İçin 13 Rakamı Uğursuz Değil

13 rakamının uğursuzluğuna bütün Hristiyan dünyası inanır. Ancak Müslümanların 13’ten korkması için bir sebep yoktur. Aksine onlar için hep iyi olaylara vesile olmuş bir rakamdır…

Peki Hristiyan dünyası 13’ten neden korkar? Hatta çoğu evlerine 13 numarasını vermez… Uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur. Apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12 A’ dır ya da 14 ‘tür. 13 numaralı oda yoktur.

 Günümüzde birçok insan 13 rakamını uğursuz sayıyor. Acaba sebebini araştırdılar mı? Yoksa ki Hıristiyan âlemine özenti mi? Hıristiyan dünyası 13 rakamını ve toplamı 13 eden yılları  sevmezler.

Çünkü o yıllarda Osmanlılar tarafından büyük yenilgilere uğramışlar. Maalesef bizlerde aslını araştırmadan Batı’ya özenerek 13 rakamını uğursuz sayıyoruz.Ne acı..

(Not: Aşağıdaki tarihlerin rakamlarını toplayın 13 eder.)

—Hz. İsa’ya sağlığında 12 kişi gerçekten inanır, 13 cüsü ihanet eder. Çünkü bu 13 üncü kişi İskariyottur (İspiyoncu).
—571 Hz. Muhammed SAV in doğumu,
—634 Hz. Ömer’in halife oluşu, Libya ve İran’ın fethi.
—751 Talas zaferi, Türklerin İslamiyeti kabulü.
—1147 2. Haçlı Seferi,
—1174 Eyyübü Devletinin kuruluşu, Türklerin Kudüs’ü savunması,
—1354 Osmanlıların Avrupa’ya ayak basması,
—1363 Edirne’nin Fethi ve Başşehir(Payitaht) olması,
—1453 İstanbul’un (Konstantıniyye) Fethi. İstanbul Salı günü alındığı için, Salı günleride uğursuz sayılıyor. Batı’ya göre,
—1570 Kıbrıs’ın Fethi, Akdeniz’in Türk Gölü haline gelmesi.

 

İşte bu fobinin nedenleri;

Genel olarak bu inancın, Hz. İsa’nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılır. Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari.

Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

Uğursuzluğun diğer sebepleri ise şöyle anlatılıyor:

İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştı.

İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı.

13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

ünlü katiller Jack the Ripper, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore Bundy ve Albert de Salvo’nun adları 13 harften oluşur

—————————————————————————————————–

Ancak Müslümanların 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaları çok yersizdir. Hatta 13 müslümanlar için uğurlu bile sayılabilir…

Hz. Muhammed 571 senesinde doğmuştur. 5+7+1=13

İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü Türkler tarafından fethedilmiştir. 1453 tarihinin rakamlarının toplamı (1 + 4 + 5 + 3 =13) “on üç” eder.

Selahattin Eyyubi Haçlı seferlerinin on üçüncüsünde, onları kesin bir yenilgiye uğratmıştır…

 

—Hz. İsa’ya sağlığında 12 kişi gerçekten inanır, 13 cüsü ihanet eder. Çünkü bu 13 üncü kişi İskariyottur (İspiyoncu).
—571 Hz. Muhammed SAV in doğumu,
—634 Hz. Ömer’in halife oluşu, Libya ve İran’ın fethi.
—751 Talas zaferi, Türklerin İslamiyeti kabulü.
—1147 2. Haçlı Seferi,
—1174 Eyyübü Devletinin kuruluşu, Türklerin Kudüs’ü savunması,
—1354 Osmanlıların Avrupa’ya ayak basması,
—1363 Edirne’nin Fethi ve Başşehir(Payitaht) olması,
—1453 İstanbul’un (Konstantıniyye) Fethi. İstanbul Salı günü alındığı için, Salı günleride uğursuz sayılıyor. Batı’ya göre,
—1570 Kıbrıs’ın Fethi, Akdeniz’in Türk Gölü haline gelmesi.

Değerli okurlarımız, Gayrimüslimlere göre uğursuz sayılan 13 rakamı, acaba bizim için uğurlu değil midir? Karar siz okurlarımızın…

Kaynak: milliyet-gencyolcu-geyvehaber

Bu yazımızı okuyan 2.029. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir