10. Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri” 24-25 Haziran 2011 tarihlerinde

1991 yılından 1997 yılına kadar 7 kez yapılan¸ Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumlarından sonra¸ 2001 yılından itibaren¸ Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından düzenlenen ve bu yıl 10. tertiplenecek olan “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri” 24-25 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak.

24 Haziran 2011 Cuma günü Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumu iki oturum şeklinde gerçekleştirilecek. Çeşitli üniversitelerden 10 akademisyen ve yazar tebliğlerini sunacak.

25 Haziran 2011 Cumartesi günü ise Kültür Etkinliklerinde çeşitli programlar gerçekleştirilecek.

İnsanları aydınlığa ulaştıran maneviyat erenleri arasında yer alan 14. yüzyılın önderlerinden Hacı Bayram-ı Veli’nin hocası¸ Somuncu Baba Hazretleri ile onun pâk neslinden gelerek¸ ömrünü¸ insanlığa hizmete adayan yüzyılımızda yetişen mutasavvıf ve divan şairi Es-Seyyid Osman Hulûsi Ateş Efendi¸ 25 Haziran’da Darende’de anılacak. Hulûsi Efendi Vakfı’nın gerçekleştireceği “10. Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri”nin 25 Haziran 2011 Cumartesi günü yapılacağını duyuran Vakıf Yöneticileri¸ Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi’nin hoşgörü çağrısını yineleyerek¸ herkesi Darende’ye etkinliklere beklediklerini söylediler.

Önemli İsimler Bekleniyor

Geleneksel hale getirilen kültürel etkinliklere bakan¸ milletvekilleri¸ bürokratlar davet edildi. Katılımın yüksek olacağı bekleniyor. Ayrıca yurtdışından değişik ülkelerden önemli konukların da katılacağı bildirildi.

Birlik ve dayanışma günü

Sempozyum ve Kültür Etkinlikleri¸ değerlerimizi öğrenmek¸ muhafaza etmek adına gerçekleştirilen birlik ve dayanışma günleridir.

Vakıf Yetkilileri yaptığı açıklamada; “Osman Hulûsi Efendi’nin örnek kişiliği kadar¸ bizlere verdiği mesajlar¸ sevgi ve hizmet anlayışı daima hayırla anılmaktadır. Bu davet¸ Osman Hulûsi Efendi’nin irfan sofrasına gönülden davetinin merhabasıdır¸ Allah dostlarının rızası¸ Hakk’ın rızasıdır. Vakfımızın bir gayesi de eğitim ve eğitime destek olduğu için¸ ilim adamlarımızın bizim yanımızda apayrı bir yeri vardır. Onun için¸ birçok toplantılarımıza değerli ilim adamlarımızı davet ediyor halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu tür ilmi sempozyum ve konferanslar vakfımızın eğitim ve kültür alanındaki çalışmalarının birer gereği olarak organize edilmektedir” dedi.

Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumu

Sempozyumda Somuncu Baba / Şeyh Hâmid-i Velî (k.s.) ve Tesirleri¸ Osman Hulûsi Efendi (k.s.)’nin Dîvân’ı ve Edebî Yönü konulu oturumlar gerçekleşecektir. Saat 9.00’da başlayacak olan sempozyumda tebliğciler tebliğlerini 24 Haziran 2011 Darende Birgül Lisesi Konferans Salonunda sunacaklardır.

Sempozyuma İstanbul Marmara¸ Ankara¸ Konya Selçuk¸ Kayseri Erciyes¸ Çorum Hitit¸ Sivas Cumhuriyet Üniversitelerinden 10 akdemiysen ve yazarın katılacağı bildirildi.

Program Ziyaret ve Dualar ile Başlayacak

25 Haziran 2011 Cumartesi günü Somuncu Baba Külliyesinde Somuncu Baba ve Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretlerine saat 10: 00 yapılacak ziyaret ile başlayacak olan program Kur’an-ı Kerim Tilaveti¸ Hatim Duası ve Divan-ı Hulûsî-i Darendevi’den İlahiler ile devam edilecek.

Güreş alanında yapılacak

Katılımın çok olması sebebiyle¸ Darende Güreş Alanında yapılması planlanan programın Cumartesi günü saat 17.00’de başlayacağı bildirildi.

Programda önceki yıllarda olduğu gibi yine ünlü ezgi ve Türk Tasavvuf Musikisi sanatçılarının sahne alacağı kaydedildi. Mehmet Emin Ay’ın seslendireceği tasavvuf müziği eserlerinden sonra Bosna Hersek’ten gelen Grup Hamza sahne alacak. Uğur IŞILAK konseriyle Serdar TUNCER de şiirleri ile programa renk katacak. Ayrıca Grup Dergâh da ilahiler okuyacak.

Tarihi ve Turistik Mekânlar gezilecek

Etkinlik çerçevesinde¸ Yusuf Paşa Bedesteninde Kermes Açılışı yapılacağı¸ Darende’nin tarihi ve turistik yerlerinden yeniden inşa edilen Kudret Havuzu ve Yüzme Spor Tesisinin açılışının yapılacağı¸ Hasan Gazi Şehitliği¸ Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi ve Günpınar Şelalesi’nin gezileceği bildirildi.

ES – SEYYİD OSMAN HULÛSİ EFENDİ VAKFI

Tel : +90 (422) 615 15 00 – 615 28 95

Gsm : 0 (544) 715 28 95 – 0 (533) 551 66 03 – 0 (505) 769 23 01

Fax :+90 (422) 615 28 79

Zaviye Mah. Hacı Hulusi Efendi Cd. No: 71 44700 Darende / MALATYA

www.hulusiefendivakfi.org.tr e-posta : bilgi@hulusiefendivakfi.org.tr

.

.

.

 

Bu yazımızı okuyan 1.047. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir