“Gençlere Özel” Amatör Fotoğraf Yarışması

Bugüne dek birçok sivil toplum kuruluşunda aktif gönüllü olarak çalışmış gençlerin oluşturduğu Genç Çevre Girişimi öncülüğünde, bir yaraya parmak basılıyor. İçinde yaşadığımız doğanın çektiği acıları konu alan “Doğanın Direnişi” temalı bir fotoğraf yarışması düzenleniyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İletişim Kulübü de projede ortak paydaş olarak yer alıyor. İFSAK ve Mimar Sinan Üniversitesi desteklenen yarışma, 15 Eylül 2009 tarihine kadar katılıma açık olacak. Yarışmanın sonuçları, jüri değerlendirmesinin ardından 26 Eylül günü açıklanacak. Sergiler, dia gösterimleri ve gezici sergiler 10 Şubat 2010 tarihine dek devam edecek. Marmaris’te Öztürk Apart Otel’de 3 günlük tatil ve safari-fotoğraf turunun büyük ödül olduğu yarışmada, ayrıca dereceye girenlere birçok hediye dağıtılacak. Genç-Tur’un yurtiçi ve yurtdışı kampları da ödüller arasında yer alıyor. Yarışmayla ilgili tüm detaylar, projenin resmi internet sayfası olan www.doganindirenisi.org sitesinde yer alıyor.

Doğanın direnişine tanık olun!

Yarışmanın adı : “Gençlere Özel” Amatör Fotoğraf Yarısmaşı.

Yarışmanın konusu : “Doğa’nın Direnişi”

İnsan da doğanın bir parçası! Oysa insan kendini doğanın sahibi olarak görüyor. Yasarken doğanın canından çalıyor; havasını, suyunu kirletiyor; sonra kirlettiği ile baş başa yaşıyor. Oysa bilmiyor, doğa tükeniyor…

Yarışmanın amacı : Gençlerin ilgi duyduğu bir konu olan fotoğrafçılık sanatı aracılığıyla, gençlerin çevre bilinç düzeylerini, çevreye ve çevre sorunlarına karsı duyarlılık düzeylerini arttırmak.

Kapsam : 17-25 yas aralığındaki gençler.

Sivil Toplum da destekliyor

Birçok medya kuruluşundan basın desteği alan proje, başta çevre örgütleri olmak üzere çeşitli katmanlarda yer alan STK’lar tarafından da destekleniyor. Doğa Derneği, Greenpeace, Habitat için Gençlik, TEMA, TOG, Çekül, Turmepa DenizTemiz, Buğday ve Temizdünya destekleyen STK’lar arasında yer alıyor.
Proje yalnızca yarışmadan oluşmuyor. İFSAK’ın katkılarıyla oluşturulacak yaratıcı atölye ortamında, profesyonel eğitmenler amatör gençlerle buluşacak ve ortak çalışmalar yapılacak. En çok beğenilen fotoğraflar MSGSÜ’nün bahar şenlikleri kapsamında sergilenecek. Böylece gençler doğa ile buluşurken fotoğraf sanatının inceliklerini konunun uzmanlarından öğrenebilecekler.

Bugüne dek bir çok kurum, kuruluş ve kişiden destek alan proje, gençlerin doğa sorunları karşısındaki farkındalıklarını artırmayı kendisine misyon ediniyor. Doğaya değer veren tüm gençlerin yarışmaya ve atölyeye katılımı bekleniyor.

header

Yarışma Katılım Kuralları:

1- Yarışmaya 17-25 yaş arasındaki gençler katılabilir.

2- Yarışma yalnızca renkli baskı dalında yapılacaktır.

3- Her katılımcı en fazla 5 fotoğrafla yarışmaya katılabilir.

Yarışmaya posta yoluyla veya elden teslim yoluyla katılım sağlanabilir. (Postadaki gecikme, kayıp ve hasardan proje ekibi sorumlu değildir). Katılımcılar posta veya elden teslim yoluyla katılırken, fotoğraf baskılarının kısa kenarı en az 18 cm ve uzun kenarı en fazla 45 cm olacak şekilde, paspartosuz ve fotoğrafın dijital ortama aktarılmış halini (CD’de ve 300 dpi çözünürlükte) yollayacaklardır. Fotoğrafın arka sağ alt köşesine en az 6 karakterden oluşan rumuz ve ayrıca eser ismi not edilmelidir. Katılımcılar eserlerinde anlatım biçimde özgürdür. Yarışmaya katılan eserlerin herhangi bir yarışmada derece almamış olması gerekmektedir. Fotoğraflar, son katılım tarihinde mesai saati bitimine kadar aşağıdaki adrese gönderilecek veya elden teslim edilecektir:

Yarışmada dereceye giren ve sergilemeye hak kazanmış eserlerin, sahipleri izin verdiği takdirde kullanım hakları, çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma vb. umuma arzda gerekli bilumum haklar Genç Çevre Girişimi’ne ve yarışmanın sonuçlanmasından itibaren bir yıl sonra eser sahibine ait olacaktır. Genç Çevre Girişimi, projeye destek olan STK’lar ile fotoğrafları paylaşabilecek, tüm kullanımlarda eser sahibinin adı belirtilecektir. Yarışmaya katılan eserler, yarışmanın tanıtımı amacıyla eser sahibinin adı belirtilerek internet ortamında kullanılabilecektir. Başvuru formu ve CD kaydı olmayan katılımlar kabul edilmeyecektir.
Yarışmaya fotoğraf göndererek katılmak yukarıdaki şartları aynen kabul etmek anlamına gelmektedir.

Geri  Gönderim:

Dereceye giremeyen eser sahipleri, yarışmanın sonuçlanmasından ve sonuçların duyurulmasından itibaren 15 gün içerisinde eserlerini www.doganindirenisi.org isimli web-sitesinden duyurulacak adresten teslim alabilir. Katılım formunda posta ile geri gönderim istediğini bildiren katılımcılara, kargo ile karşı ödemeli olarak geri gönderim yapılacaktır. Postalama sırasında eserle gönderildikleri ambalajda yapılacaktır.

Takvim:

Son Katılım Tarihi : 15 Eylül 2009
Jüri Değerlendirme Tarihi : 25 Eylül 2009
Sonuç Bildirim Tarihi : 26 Eylül 2009
Ödül Töreni ve ilk sergi : 15 Ekim 2009
2. sergi : Kasım başı
Gezici Sergiler : Kasım 2009 – Şubat 2010
Dia Gösterileri : Kasım 2009 – Şubat 2010
Sanal Sergi : Kasım 2009 – Şubat 2010

Ödüller:

Birincilik, ikincilik, üçüncülük ve 2 adet mansiyon ödülleri verilecektir.

Yarışmacı ödülleri

Birinciye: Marmaris’te butik otelde 2 kişilik 3 günlük tatil (YP) ve safari-fotoğraf turu
(Yolculuk masrafı kazanan kişiye ait olacaktır.)

İkinciye: Yurtdışı gönüllü kampına katılım ve uluslararası indirim kartı
(pasaport, vize ve uçak bileti masrafları kazanana ait olacak, konaklama, 3 öğün yemek ve gönüllü kampı programı kapsamındaki geziler gibi giderler proje tarafından karşılanacaktır.)

Üçüncüye: Mersin’de geçlik kampına katılım
(Yolculuk masrafı kazanan kişiye ait olacaktır. Konaklama ve 3 öğün yemek ve gezi masrafları proje tarafından karşılanacaktır.)

Mansiyon: (2 adet)- Her bir eser sahibi için TATUTA ekolojik çiftliklerine 2 hafta gönüllü katılım
(Yolculuk masrafları kazanan kişilere ait olacaktır. Konaklama ve 3 öğün yemek çiftlikler tarafından sağlanacaktır. Katılımcı çiftlikteki günlük işlerde yardımcı olacak, ekolojik yaşamın parçası olacaktır. )

Yarışmamız TFSF 2009/11 numara ile desteklenmektedir. Yarışma süresince TFSF temsilcisi bulunacaktır.

BAŞVURU FORMUNU http://www.doganindirenisi.org/ ‘tan temin edebilirsiniz.

Sorularınız için: info@genccevre.org  

Haber: www.doganindirenisi.org www.fotokritik.com

Bu yazımızı okuyan 1.227. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir