Türkiye’nin tüm madenleri gün yüzüne çıkıyor

Türkiye’nin tüm madenlerini ortaya koyacak haritayla ilgili çalışmalar bütün hızıyla sürüyor Hangi bölgede, hangi madenlerin olabileceğini gösterecek Türkiye’nin jeokimya haritası için 55 bin numune toplandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “Neticeler çok güzel. Türkiye’nin taşı da, toprağı da altın” açıklamasında bulunmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde özellikle üzerinde durduğu jeokimya haritası konusunda son veriler gün yüzüne çıktı. Hangi bölgede, hangi madenlerin olabileceğini gösterecek Türkiye’nin jeokimya haritası için 55 bin numune toplandı.

Hangi bölgede, hangi madenlerin olabileceğini çeşitli araştırmalarla ortaya koyacak haritayla ilgili çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Hâlihazırda toplanması gereken 110 bin numunenin 54 bin 689’unun toplandığı belirtiliyor. Türkiye’nin mevcutta bir jeokimya haritası bulunmuyor. Söz konusu harita hazırlandığında maden aramada, çevresel araştırmalarda ve ilgili diğer alanlarda kullanılabilmesi sağlanacak. Çalışmaların teknik anlamda 1/500.000’lik 14 paftada gerçekleştiği belirtiliyor. Yıl sonuna kadar numunelerin tamamının toplanması planlanıyor.

Dünya genelinde jeokimya haritaları, maden aramacılığında yaygın olarak kullanılıyor. Jeokimya; litosfer, pedosfer, hidrosfer, biyosfer ve atmosferdeki tüm kimyasal olayları inceleyen bilim dalı olarak biliniyor. Sektörün hizmetine sunulacak bu haritalarla maden aramacılığında en büyük eksikliklerden birinin giderileceği belirtiliyor.

Hüseyin Selimli on FacebookHüseyin Selimli on InstagramHüseyin Selimli on LinkedinHüseyin Selimli on TwitterHüseyin Selimli on YahooHüseyin Selimli on Youtube
Hüseyin Selimli
Endüstriyel Elektronik at Selimoğlu Maden ve Kimya
1984 Sivas,Gürün/Suçatı köyünde doğdum, ilkokul, orta okul ve Liseyi Hatay/Payasta tamamladım, Mustafa Kemal üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümünden mezun oldum, Pc donanım, Otomasyon, PLC, Enstrümantasyon cihazları ve Enerji sistemleri hakkında eğitimlerle kendimi geliştirdim ve araştırmalar yapıyorum. Orta doğunun en büyük demir ve çelik fabrikasında Enerji üretim tesisleri işletmeden sorumlu olarak çalışıyorum, Aynı zamanda Zaviye Nak.End.Tic.Ltd.Şti ve Selimoğlu Maden ve Kimya şirketlerinde yönetim kurulu üyesiyim.

Wep ve fuar tasarım konularında kurumsal firmalara danışmanlık yapıyorum, dünya siyaseti ve gençliğini araştırıyorum. Futbol oynamayı ve gezmeyi çok seviyorum, Uluslar arası geçerli AKUT ve ilk yardım eğitimleri ve sertifakalarını aldım, dağcılık sporu üzerine eğitimler aldım ,fırsat buldukça yurt içi ve yurt dışı gezilerine çıkıyorum, bu geziler yeni ufuklar gösteriyor bana,Genç yolcu da enerji ve teknoloji üzerine yazıyorum..
GençYolcu.com'da bu yazıyı okuyan 27. kişisiniz.

Hüseyin Selimli

1984 Sivas,Gürün/Suçatı köyünde doğdum, ilkokul, orta okul ve Liseyi Hatay/Payasta tamamladım, Mustafa Kemal üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümünden mezun oldum, Pc donanım, Otomasyon, PLC, Enstrümantasyon cihazları ve Enerji sistemleri hakkında eğitimlerle kendimi geliştirdim ve araştırmalar yapıyorum. Orta doğunun en büyük demir ve çelik fabrikasında Enerji üretim tesisleri işletmeden sorumlu olarak çalışıyorum, Aynı zamanda Zaviye Nak.End.Tic.Ltd.Şti ve Selimoğlu Maden ve Kimya şirketlerinde yönetim kurulu üyesiyim. Wep ve fuar tasarım konularında kurumsal firmalara danışmanlık yapıyorum, dünya siyaseti ve gençliğini araştırıyorum. Futbol oynamayı ve gezmeyi çok seviyorum, Uluslar arası geçerli AKUT ve ilk yardım eğitimleri ve sertifakalarını aldım, dağcılık sporu üzerine eğitimler aldım ,fırsat buldukça yurt içi ve yurt dışı gezilerine çıkıyorum, bu geziler yeni ufuklar gösteriyor bana,Genç yolcu da enerji ve teknoloji üzerine yazıyorum..

Türkiye’nin tüm madenleri gün yüzüne çıkıyor” için bir yorum

  • 13 Ağustos 2017 tarihinde, saat 22:40
    Permalink

    Memleketimiz için inşallah çok hayırlı bir gelişme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir