ABD’de yılın tabancası ödülünü yerli Canik TP9SFx kazandı

ABD’de bu yıl ikincisi düzenlenen Industry Choice Awards etkinliğine aralarında Samsun Yurt Savunma’nın da bulunduğu toplam 98 şirket katıldı. Samsun Yurt Savunma tarafından üretilen Canik TP9SFx modeli 2017 Handgun of the Year (Yılın Tabancası) ödülüne layık görüldü.

Oluşturulan jüri tarafından yapılan 28 saatlik değerlendirmeler sonucu beş şirket finale kaldı –Canik, Glock, Springfield, H&K ve SigSauer-. Jüride bulunan farklı farklı sektörlerden 30 üye; üreticiden son kullanıcıya, güvenlik memurundan satış temsilcisine farklı alanlarda uzman kişiler görüşlerini derecelendirdi. Ürünlerin teknik özellikleri, performansları ve fiyatları gibi toplam 23 kriterden oluşan değerlendirmeler sonucunda Samsun’da üretilen Canik, birincilik ödülünü ülkemize kazandırdı.

TP9SFx, tam boy polimer gövdesiyle dikkat çekiyor. Rakiplerine nazaran daha yüksek kapasiteli şarjörü büyük avantaj sağlıyor. DA/SA veya SAO Tetik Mekanizması kullanıcıya atış seçeneği sunuyor. TP9SFx, 132 mm namlu boyu ile TP serisinin en özel versiyonu olarak tasarlandı. Kişinin silah üzerinde değişiklikler yapabilmesi de sağlanmış. Red-Dot optik sistemlerinin bağlanabilmesi amacı ile kapak üzerinde revisyon yapılmış ve piyasada yer alan optiklerin bağlantıları için ara-yüzler tasarlanmış, hızlı kurulum amacı ile de ara-yüzlere kurma kolu bağlantısı yapılmış.

1998 yılında kurulan Samsun Yurt Savunma Sanayi (SYS), Türkiye’nin önde gelen savunma sanayilerinden birisi. SYS, Türkiye’nin tabanca ihracatının yaklaşık %70’ini gerçekleştiriyor. Yarı-otomatik tabanca üretiminin yanında roket, füze ve havacılık sistemleri üretimi de yapılıyor. SYS, 2016 yılında ABD’ye tabanca ihracatında dünyada sekizinci marka konumunda bulunuyor.
Kaynak: Donanım Haber
Selim İlme on FacebookSelim İlme on InstagramSelim İlme on TwitterSelim İlme on Youtube
Selim İlme
Blogger, Teknoloji Uzmanı
1989 İstanbul Beyoğlu doğumlu. İlk öğretimi 4 farklı okul gezdikten sonra tamamlamış, sonrasında lise ve üniversiteyi açıköğretimden okumuştur. Lise döneminde hafızlık eğitimi almış lakin tamamlayamamıştır. Aktif olarak Anadolu Üniversitesi açıköğretim birimi İlahiyat fakültesinde öğrenimi,

HTB Gıda'da ticari hayatı devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Tekstil, İnşaat, Gıda ve Elektronik üzerine ticari tecrübeleri olmuştur. Gezmeyi, yemeyi içmeyi, tarihi, doğayı, hayvanları ve teknolojiyi çok sever. Az az koy hepsinden koy mantığı ile teknolojinin her alanına meraklı hepsinden biraz bilgisi, bilgisi olmasa da fikri vardır. Yeni yeni site yazarlığına soyunmuştur bu yüzden sürçülisan eder ise affola.
GençYolcu.com'da bu yazıyı okuyan 12. kişisiniz.

Selim İlme

1989 İstanbul Beyoğlu doğumlu. İlk öğretimi 4 farklı okul gezdikten sonra tamamlamış, sonrasında lise ve üniversiteyi açıköğretimden okumuştur. Lise döneminde hafızlık eğitimi almış lakin tamamlayamamıştır. Aktif olarak Anadolu Üniversitesi açıköğretim birimi İlahiyat fakültesinde öğrenimi, HTB Gıda'da ticari hayatı devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Tekstil, İnşaat, Gıda ve Elektronik üzerine ticari tecrübeleri olmuştur. Gezmeyi, yemeyi içmeyi, tarihi, doğayı, hayvanları ve teknolojiyi çok sever. Az az koy hepsinden koy mantığı ile teknolojinin her alanına meraklı hepsinden biraz bilgisi, bilgisi olmasa da fikri vardır. Yeni yeni site yazarlığına soyunmuştur bu yüzden sürçülisan eder ise affola.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir