Doğal yaşam ve Sağlıklı bir gelecek

Değerli takipçiler her ne kadar gündemden uzak olsa da geçmiş ve gelecek dengesini korumak adına üzerinde fazlaca durulması gereken çok önemli bir konu olduğunu düşünerek yazıyorum.
Bilimsel ve Teknolojik gelişmeler hayatımıza çok fazla kolaylıklar getirmesinin cazibesiyle aslında daha sorgulayıcı bir yaklaşımla acaba gerçekten kolaylık sağlamasının bize yani kısacası bizim için ve neslimizin devamı için her şeyden önce sağlımız geleceğimiz bununla beraber neslimizin hayata bakış açısını ne kadar etkiliyor diye sormamız gerektiğini düşünüyorum. isterseniz bu konuyu daha anlaşılır kılmak adına biraz kendimizi ve yaşantımızı sorgulayarak devam edelim.

Doğal yaşam dediğimiz kavram herşeyin doğal olduğu doğal ortamında hayat bulduğu bir kavram ancak günümüzde bu yukarıda bahsettiğim bilimsel ve teknolojik gelişmelerin doğallık kavramına olumsuz yönlerine etkisini gösteriyor. Örneğin vücudumuzun en büyük ihtiyacı olan gündelik hayatta tükettiğimiz gıdalar sizce ne kadar sağlıklı hiç sorguladık mı? yada daha ilginç olanı yılın her mevsimi bulabildiğimiz sebzeler ve her çeşit meyveler sizce ters giden birşeyler yok mu?

Doğallık kavramı sizce ne kadar etkin yada kabul edilebilir. mevsimler birbirine karışmışken her an istediğimiz ürünleri bulabaliyorken ve aslında farkında değiliz ama sağlımız günden güne bozuluyorken artık şeker hastalığının çocukluk yaşlarına indiği bir dönemde tansiyon buna bağlı aşırı kilo yine buna bağlı diğer hastalıklar artık sıradanlaşmışken neslimizin hazır yemek tüketiminde günden güne bir yarış içerisinde olduğu bir dönemde iken acaba ne zaman dur diyeceğiz bu gidişe? daha genel soracak olursak neden oluyor bu hastalıklar yada her mevsimin ayrı ayrı ürünleri varken nasıl oluyorda her mevsim bütün ürünleri sınırsız bulabiliyoruz manavlarda,marketlerde ve hatta internette şipariş edip kapımıza getirtebiliyoruz.

evet arkadaşlar söyleyecek çok şey ve verecek çok örnek var ancak sözün özüne gelecek olursak aslımıza dönmeli sağlıklı bir gelecek için yazımın başlığında da belirttiğim gibi doğal yaşam üzerine biraz çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Neler yapabiliriz.bilgilerimizi tazelemek Hangi ürün ne zaman yetişir? mevsiminde tüketilmesi gereken ürünler nelerdir? ve en önemlisi bu ürünler nasıl ve ne zaman yetiştirilir? Bu bilgileri tazeleyerek ve yeni yetişen neslimize aktararak doğal yaşam zincirinin devamını sağlayabiliriz. tavsiyem Mevsimi olmayan ürünleri mümkün olduğunca tüketmemeli, mevsimine göre evinizin balkonunda yada uygun yerlerde saksı ve benzeri tarım ürünleri yetiştirme metoduyla kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirmeniz bunu yapmış biri olarak o ürünleri dalından koparıp yemenin mutluluğunu yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sağlıcakla Kalın…

Sebahattin Selimli
Dış Ticaret Sorumlusu at Zaviye Nakliyat End. Tic. Ltd. Şti.
Hatay Dörtyol doğumlu. İlk, Ortaöğretim Payas, Lise eğitimini Dörtyol’da tamamladı. Aile’nin geleneklerine uyarak Baba mesleği olan metal sektörüne yöneldi. Mustafa Kemal Üniversitesi Metalurji Malzeme bölümü Önlisans . Atılım Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Lisans Mezunu. Dil eğitimi için yurt dışında bulundu. İngilizce ve Arapça bilmektedir.
Hali hazırda Çelik sektörüne yardımcı ürünler üreten ve aynı zamanda Çelik sektörünün ihtiyacı olan yardımcı malzemelerin tedariğini yapan ithalat ve ihracat faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkı sağlayan aile şirketimizin dış ticaretten sorumlu bir ferdi olarak Şuan aktif iş hayatına devam etmekteyim.
Özellikle yolcu uçakları ve drone sever arabalara ve özellikle hava araçlarına karşı aşırı merakı olan araştırmacı bir kişilik. Rafting tutkunu. Gezmeyi sever Çeşitli vesilerle Afrika ülkeleri ağırlıklı yaklaşık 20 ülkeye seyahatim oldu. Buralarda yaşadığım tecrübeleri, aldığım dersleri ve en önemlisi dünyanın en çileli bölgesi olan Afrika'nın yaşadığı içler acısı durumdan ekonomik ve sosyal olarak nasıl kurtulabilir diye kafa yorduğum tespitlerimi zaman zaman sizlerle paylaşacağım. Hayatın bana öğrettiği en önemli şey ne olursa olsun fikir duruş davranış ve çözüm yolları olarak genç kalabilmek bütün mesele bu. Buradan hareketle Yolculuğumuz belki çok uzun belkide çok meşakkatli ama biliyorum ki yolcular hep GENÇ YOLCU... Tüm Ekibimize ve genç kalabilen tüm kardeşlerime saygılarımı sunuyorum.

Sebahattin Selimli

Hatay Dörtyol doğumlu. İlk, Ortaöğretim Payas, Lise eğitimini Dörtyol’da tamamladı. Aile’nin geleneklerine uyarak Baba mesleği olan metal sektörüne yöneldi. Mustafa Kemal Üniversitesi Metalurji Malzeme bölümü Önlisans . Atılım Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Lisans Mezunu. Dil eğitimi için yurt dışında bulundu. İngilizce ve Arapça bilmektedir. Hali hazırda Çelik sektörüne yardımcı ürünler üreten ve aynı zamanda Çelik sektörünün ihtiyacı olan yardımcı malzemelerin tedariğini yapan ithalat ve ihracat faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkı sağlayan aile şirketimizin dış ticaretten sorumlu bir ferdi olarak Şuan aktif iş hayatına devam etmekteyim. Özellikle yolcu uçakları ve drone sever arabalara ve özellikle hava araçlarına karşı aşırı merakı olan araştırmacı bir kişilik. Rafting tutkunu. Gezmeyi sever Çeşitli vesilerle Afrika ülkeleri ağırlıklı yaklaşık 20 ülkeye seyahatim oldu. Buralarda yaşadığım tecrübeleri, aldığım dersleri ve en önemlisi dünyanın en çileli bölgesi olan Afrika'nın yaşadığı içler acısı durumdan ekonomik ve sosyal olarak nasıl kurtulabilir diye kafa yorduğum tespitlerimi zaman zaman sizlerle paylaşacağım. Hayatın bana öğrettiği en önemli şey ne olursa olsun fikir duruş davranış ve çözüm yolları olarak genç kalabilmek bütün mesele bu. Buradan hareketle Yolculuğumuz belki çok uzun belkide çok meşakkatli ama biliyorum ki yolcular hep GENÇ YOLCU... Tüm Ekibimize ve genç kalabilen tüm kardeşlerime saygılarımı sunuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir