Bangladeş’te El Yapımı Okul

METI (Modern Education and Training Institute) için gönüllülerin de katıldığı bir süreç sonunda inşa edilen okul binasının tasarımı alternatif malzemelerin ve süreçlerin akıllardan çıkmayan ismi Anna Heringer tarafından yapıldı.

Bangladeş nüfusunun yaklaşık %80’i kırsal alanlarda yaşıyor. Bu kırsal alanlarda inşa edilen evlerin çoğunun yapımında bambu ve toprak kullanılıyor; fakat çoğu zaman bu yapılar temelsiz ve su geçirimi düşünülmeden inşa ediliyor. Bu tip evler düzenli bakıma gereksinim duyuyor, çoğu zaman hızla hasar alıyor ve ortalama 10 sene dayanıyorlar.

Şehre gözü engellemek için kırsal alandaki yaşam alanlarının kalitesini geliştirmek özellikle önemli. Kırsal alanlardaki düşük işçilik ücreti ve bambu, toprak gibi yerel malzemelerinin kullanımı, yapım masraflarının azalmasını sağlayacak iki önemli unsur.

Projenin temel stratejisi bilginin ve becerinin, yerel halk arasında yayılması ve geliştirilmesi ve böylece kırsal kesimde yaşayan insanların ellerindeki malzemeyi mümkün olan en iyi şekilde kullanabilmeleri. Eski yapım tekniklerinin süreç içinde iyilerştirilmesi ve edinilen yeni bilginin süreç içinde yerel yapı ustalarına aktarılması da amaçlardan bir tanesi.

METI, çocukların ve eğitim gören yetişkinlerin kişisel becerilerini ve ilgi alanlarını ön plana alan, farklı öğrenme hızlarını hesaba katan, özgür ve açık bir öğrenme metodunu benimsiyor. Okulun farklı tipte mekanlardan yapısı, derslerin tipik izleniş şeklini de değiştiriyor. Kalın topak duvarlı zemin katta yer alan üç sınıfın hepsinin, arkadaki organik formlu mağaramsı hacimlere geçişleri var. Bu hacimlerin iç mekanları, grup olarak veya tek başına uzanmaya, dokunmaya, keşfetmeye ve konsantre olmaya uygun yumuşak hatlarda. Üst kat ise alt katla tezat oluşturacak şekilde açık ve aydınlık. Bambudan yapılmış duvarlar ve açıklıklar, bakışı sürekli yapının çevresine açıyor. Üst katın geniş ve açık mekanı hareket için alan sağlıyor.

Proje Yeri: Rudrapur, Bangladeş
Proje Tipi: Anaokulu / Kreş, İlköğretim Okulu
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Tasarım Ekibi: Anna Heringer
Mimari Proje Ekibi: Eike Roswag
İşveren: METI (Modern Education and Training Institute)
Danışman: Emmanuel Heringer, Stefanie Haider, Roland Gnaiger, Martin Rauch, Peter Kugelstätter
Statik Projesi: Ziegert Roswag Seiler Architekten Ingenieure Bürogemeinschaft
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006, 2005
Toplam İnşaat Alanı: 325 m²

 

Kaynak: arkitera

Editör on EmailEditör on FacebookEditör on GoogleEditör on InstagramEditör on TwitterEditör on Youtube
Editör
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Editör

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir