Meraba Arkadaşlar bu yazımda Türkiye’nin 2009 yılı reklam çalışmalarını derlemeye çalıştım, buraya tıklayarak 2009 yılı reklam ihalesi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Türkiye logoları için burayı tıklayın. Öykü adlı Ajans bu yıki bazı afişleri yapmış buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 2007 yılı afişleri için burayı 2008 yılı afişleri için burayı tıklayın. Türkiye tanıtım videoları için burayı tıklayın. 2009 yılın’da İstanbul’u “Sivaslı Cindy” tanıtacak detaylı bilgi ve afişleri için burayı tıklayın. Bu yıl dünya genelinde özellikle Amerika’ da büyük reklam kampanyaları başlattı.

Televizyonlarda, metroda, otobüslerde, duraklarda, gazetelerde, Times SQ’de ve billboardlarda. New York’un ünlü Times Square’inde (meydan) reklam yapmaya başladı detaylı bilgi için buraya tıklayın. 2009 yılı tanıtım kampanyası kapsamında hazırladığı manken Tülin Şahin’in yer aldığı afişler, İtalya’nın Roma ve Milano ile İspanya’nın Madrid kentinin sokaklarını süslüyor detaylı bilgi için burayı tıklayın.

Almanya’da, geçmiş yıllardaki görsellerde Türkiye’nin eşsiz kumsalları ile turkuaz mavisi denizine vurgu yapılırken artık golf turizmi ve İstanbul’un gece hayatının renkliliği de reklamlara taşındı ..

Daha çok tarih, alışveriş ve Mevlana’nın anlatıldığı ABD’deki reklamlarda ise bu yıl çeşitliliğin artırılması dikkati çekiyor. Nemrut ve Efes’in yanında, Türk yemekleri, kaplıcalar ile İstanbul’un gece hayatı da ABD’deki reklamlara eklenmiş.

Bütün bu çeşitliliklere karşın, Türkiye’nin bazı “Dünya mirası” alanları reklamlarda yer almıyor. Örneğin, “UNESCO Dünya Mirası” listesindeki geleneksel evleriyle ünlü Safranbolu, Fethiye yakınlarında Likya’ya başkentlik yapmış antik kent Xanthos, Homeros’un İlyada destanında geçen ve ünüyle Hollywood filmlerine bile konu olan efsanevi antik kent Truva ile Hitit uygarlığının büyük kalıntılarını günümüze taşıyan Hattuşaş ve Divriği Ulu Cami’nin, Türkiye’nin yurt dışındaki reklam kampanyasında ..

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’nin tanıtımında önümüzdeki yıl kullanacağı afişleri hazırladı. Dünyaca tanınan turizm mekanlarının yanı sıra, Türk kahvesi, çiniler, kaplıcalar, doğa sporları ile Türk insanını yansıtan ögeler de Türkiye reklamlarında yerini almaya başladı. Turistlerin zevk, beğeni ve ilgisine göre, her pazar ülkede farklı reklamların yapılması yoluna gidildi ..

BAKAN GÜNAY: İLK ETAPTA BÜTÇEMİZ 100 MİLYON YTLToplantının açılışında 2008 yılını değerlendiren Bakan Günay, “Ülkemizi ziyaret eden turistlerin ülkeler bazında değerlendirmesi yapıldığında, Almanya’nın 10 aylık dönemde 4 milyon, İngiltere’nin 2 milyon sınırını aştığı, Rusya’nın ise yıl sonunda 3 milyon geçeceği görülüyor. 2008’de bugüne kadar 120 milyon doların üzerinde bir bütçeyle çok kapsamlı bir tanıtım kampanyası gerçekleştirdik. Bu seneki bütçemiz 100 milyon YTL. Ancak ek ödeneklerle bu sayı umuyoruz milyon dolarlara çevrilecektir. Yılsonu itibariyle turizmin ülke ekonomisine katkısının 20 milyar doların üzerinde olması bekleniyor” bilgisini verdi.

 

2009 ZOR BİR YIL OLACAK

Küresel kriz nedeniyle 2009’un turizm açısından zor bir yıl olacağını dile getiren Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünya Turizm Örgütü’nün 2009 yılı için dünyada ortalama büyüme beklentisi yüzde 0 ile 2 arasında. Ülkemiz bu ortamda, fiyat kalite dengesi açısından avantajlı olarak değerlendiriliyor. Firmaların krizi minimum olumsuz etkiyle atlatması için, turizme yönelik destekleme paketi çalışmalarını sürdürüyoruz.”

İNTERNETİ ÖZEL PROJELERDE KULLANACAĞIZ

2009 tanıtım stratejilerini belirlerken dünyada yaşanan eğilimler ve gelişmeler doğrultusunda hareket ettiklerini anlatan Günay, dünyada 200 milyonun üzerinde Avrupalının seyahat kararını internet üzerinden verdiğine de dikkat çekti. Bakan bu nedenle interneti özel projelerde etkili bir mecra olarak kullanacaklarını anlattı. 2009’da Fransa’da Türk Mevsimi olarak kutlamalar yapılacağına değinen Günay, “Bu kapsamda Fransa’da çeşitli kültürel organizasyonlar düzenleyeceğiz” dedi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında kurulan ajans ile de koordineli biçimde çalışacaklarını anlatan Günay, bu konuda kapsamlı projeler geliştirileceğini açıkladı.

TANITIM İHALESİNE İLİŞKİN AYRINTILAR

2009 yılı reklam kampanyalarını yürütecek reklam ajanslarının seçimi için görev yapan Yurtdışı İhale Komisyonu, 20/24 Ekim tarihleri arasında Berlin’de bir araya geldi. Komisyon, 5 kültür ve tanıtma müşaviri gözetmen olarak görev yapan 1 öğretim üyesi, Reklamcılar Derneği, TÜRSAB, TÜROFED, TUREB, TUROB, TYD’den birer yetkilinin katılımıyla oluşturuldu. Yaklaşık 80 ülkede gerçekleştirilecek olan tanıtım ve halkla ilişkiler kampanyası, ocak ayı itibariyle başlatılacak.

HANGİ BÖLGEYİ HANGİ AJANS TANITACAK?

Yapılan çalışmalar sonucunda 2009 yılı reklam kampanyasını kazanan ajanslar ve bölgeleri şöyle belirlendi:

Amerika: Öykü Ajans
Almanya, Avusturya: Best Ajans
Rusya Federasyonu ve Ukrayna: Iconisus
Avrupa, Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar : dDf
Ortadoğu / Kuzey Afrika: Mediumrare / Inbar Konsorsiyumu
Uzakdoğu / Hindistan: B Tops

NEDEN TÜRKİYE’NİN ANA SLOGANI YOK?

Basın toplantısında ihaleye kazanan ilgili ajanslar, tek tek kendilerini tanıtıp, yapacakları projeleri anlattılar. Farklı bölgelere ait farklı sloganlar kullanılması dikkat çekti. Ancak toplantı sırasında Türkiye’nin henüz belirlenen bir ana sloganı olmadığı da ortaya çıktı.

TurizmdeBuSabah, basın toplantısı sırasında Bakan Günay’a “Neden Türkiye’nin sloganı yok” sorusunu yöneltti. Bakan Günay, “Haklısınız, ben de ilgili arkadaşlara ilettim. Her bir ajansın kendine ait çekici sloganları var ancak Türkiye’ye anlatan tek bir slogan henüz belirlenmedi. Bu toplantıdan sonra tüm ajans yetkilileriyle ortak bir toplantı yapıp, bu konuda bir çalışma yapılacak ve Türkiye için akıllarda kalacak bir slogan belirlenecek” cevabını verdi.

RUSYA’DA OTANTİKLİK ÖN PLANA ÇIKARILACAK

Iconisus’un tanıtım kampanyasını üstlendiği Rus pazarında geçen yıllarda olduğu gibi deniz/kum/güneş üçgeni üzerinde çalışmalar yapılacak. 6.5 milyon dolarlık bir bütçenin kullanılacağı pazarda ‘otantiklik’ teması vurgulanacak. Rus pazarında ‘medeniyetlerin ana yurdu, aşkın merkezi, rüyaların ülkesi’ sloganları kullanılacak. Ayrıca Karadeniz ve Bodrum gibi destinasyonlar da bu pazardaki müşteri kitlesine tanıtılacak.

Türkiye’nin 2009 yılında Uzakdoğu’daki tanıtımını ise B Tops ajansı üstlenecek. Ajansın seçtiği slogan ise “It’s a Glamour of European & Asian Variety. It’s a Turkey.” Yani, “Asya ve Avrupa’nın birleşiminin yarattığı parlaklık. İşte burası Türkiye”. Firma, iki kıtanın bileşkesi temasıyla Uzakdoğulu turistleri Türkiye’ye çekecek.

ALMANYA’DA SLOGAN: UNUTULMAZ….

Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerden biri olan Almanya ve Avusturya’da ise Best Weber ajansı kampanyalar hazırlayacak. Almanya’da bugüne kadar ağırlıklı olarak yapılan güneş, kum ve deniz tanıtımlarının yanında yeni büyüme potansiyeli olan alanlarda da tanıtım gerçekleştirecek. Firmamının 2009 yılı için seçtiği slogan Unforgettable, ‘(unutulmaz’. Bunun yanında alt slogan olarak da “Türkey…… my Holiday” Firma yetkilileri bu sloganla herkesin kendi ihtiyaçlarına göre Türkiye’de birşey bulacağıın anlatmak istiyor.

UNLİMİTED TURKEY

ABD pazarında çalışacak olan Öykü Ajans ise ‘Unlimited Turkey’ sloganıyla yola çıkacak. Bu slogan, tüm afişlerde şehir hayatı, insan dokusu gibi temalarla zenginleştirilecek.

Avrupa, Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar’da faaliyet gösterecek olan dDf ise ‘so much tol ive, so much to love’ sloganını kullanacak. Kişisel trendleri ön plana çıkaracak olan ajans, İstanbul tanıtımında Sivaslı Cindy olarak bilinen Tülin Şahin’i kullanacak. Tülin Şahin, İstanbul içinde yaptığı çeşitli aktivitelerle uluslararası arenada yer alacak.

TÜLİN, İSTANBUL’UN YAŞAYAN YÜZÜNÜ SİMGELEYECEK

dDF Yönetim Kurulu Başkanı Esra Ekmekçi, TurizmdeBuSabah’ın “Neden Tülin Şahin’i tercih ettiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Tanıtımlarımızda özellikle İstanbul’un yaşanabilir bir kent olduğunu vurgulamak istiyoruz. Tülin ile birlikte genç, çağdaş ve dinamik bir insanın İstanbul’daki yaşam alanlarını vurgulamaya çalışacağız. Tülin alışverişte, Tülin, çay içerken, Tülin eğlenirken vs… Sonuçta uluslar arası dillere hakim olması ve 6 dil bilmesi de bizim için önemli bir faktördü. İstanbul’da yaşamla birleşen bir yüz olarak Tülin Şahin’i ön plana çıkarmayı tercih ettik.”

Tülin Şahin de, “Türkiye’yi uluslar arası arenada tanıtmak benim için gurur verici bir olay. Kariyerimin en güzel günü bugün. Umarım bu kampanya, ülkem için çok faydalı olur” diye konuştu.

ORTADOĞU’DA TUBA BÜYÜKÜSTÜN ÖN PLAN ÇIKARILACAK

Ortadoğu’da yapılacak olan tanıtım kampanyalarında Arapların büyük bir ilgiyle izlediği Gümüş, Asi gibi diziler kullanılacak. Oyuncu Tuba Büyüküstün de, tanıtım afişlerinde kullanılacak. Ortadoğu pazarında slogan, “Live your dreams” olacak. Arap turistlere her şey dahil sisteminin avantajları anlatılacak ve daha uygun fiyatlara da Türkiye’de tatil yapılabileceği vurgulanacak.

İSRAİL’DE “BİR SONRAKİ TÜRKİYENİZ NE OLACAK?” SLOGANI

Türkiye, yılda 500 bin turistin geldiği İsrail pazarında ise farklı yönleriyle tanıtılmaya çalışılacak. Antalya’nın ‘İsrail kumsalı’ gibi olduğunu düşünen ajans yetkilileri, bu nedenle turistlere Pamukkale, Ege, Kapadokya gibi destinasyonları da aktarmaya gayret edecek. İsrail pazarında ‘Bir sonraki Türkiyeniz ne olacak?’ sloganı kullanılacak. Ülkemizde yapılabilecek faaliyetler.

2009 TÜRKİYE TANITIM AFİŞLERİ

 

2007 TÜRKİYE TANITIM AFİŞLERİ

Kaynak: arkasokak – bigumigu – elmaaltshift –  donanimhaber – adkritik – sabah – turizmdebusabah –

Yazar: carpediem