Amerika da ki Müslümanların sayısı

Yapılan araştırmalar bugün Amerika’da ortalama 6-7 milyon Müslüman bulunduğunu göstermektedir. Bu da Müslümanların sayısının bazı Hıristiyan mezheplerinin takipçilerinin sayısından daha fazla, Yahudilerin sayısı ile de eşit olduğunu göstermektedir. 2000 yılı içerisinde Amerika’nın önde gelen üniversiteleri ve İslami kuruluşları tarafından yapılan bir araştırma ise Müslümanların sayısının hızla arttığını ve İslam’ın Amerika’da gün geçtikçe güçlendiğini ortaya koymaktadır.


Mosque Study Project (Cami Araştırma Projesi) adı altında yapılan bu araştırmanın ana temasını Amerika’daki camiler oluşturmaktadır. Çünkü camiler Amerika’daki Müslüman toplulukla ilgili yapılacak istastistiki çalışmalarda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Amerika’da camiler yalnızca bir ibadethane değil, aynı zamanda Müslümanların bir araya geldikleri, sohbet ettikleri, İslam’ı yaymak için kültürel faaliyetler yürüttükleri mekanlardır.

 Her cami mutlaka İslam’ı tanıtmak ve yaymak için basınla ilişki kurmak, bölgesindeki siyasetçilerle görüşmek, okulları ve kiliseleri ziyaret etmek, dinler arası diyalog çalışmalarına katılmak gibi faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu nedenle de camiler üzerine yapılan bir çalışma Amerika’daki Müslümanların durumu ile ilgili aydınlatıcı ve doğru bilgi edinmenin önemli araçlarından birisidir.

Bu araştırmaya göre, Amerika genelinde 1209 cami bulunmaktadır ve bu camilerin büyük bir çoğunluğu son zamanlarda inşa edilmiştir. Amerika’daki mevcut camilerin %30′unun inşaatı 90′lı yıllarda başlamıştır, %32’si ise 80′li yıllarda inşa edilmiştir. Ayrı bir istatistik vermek gerekirse, 1994 yılında Amerika’daki toplam cami sayısı 962′dir, 2000 yılına gelindiğinde bu rakamda %25′lik bir artış olmuştur.

Bu veriler Müslümanların sayısındaki artış ile doğal bir paralellik göstermektedir. Örneğin 1994 yılında yapılan tespitlere göre ibadet için camilere gelen Müslüman sayısı 500 bin iken, bu rakam 2000 yılında iki milyona yükselmiştir. Bu da %300 oranında bir artış anlamına gelmektedir. Üstelik bu rakamın önemli bir kısmını sonradan İslam’ı kabul edenler oluşturmaktadır. Yine aynı araştırma camilere gelenlerin ortalama %30′unun sonradan İslam’ı seçenler olduğunu göstermektedir. Bu verilere göre Amerika’da yılda ortalama 20 bin kişi İslam’ı kabul etmektedir.

Yukarıda verilen bu rakamlar 11 Eylül saldırılarından önce açıklanan bir araştırmanın sonucudur ve bu araştırma 2000 yılı verilerine dayanmaktadır. 2001 yılında özellikle de Eylül ayı sonrasında ise bu rakamlar katlanarak artmıştır.

set by : fatihalans@hotmail.com//explorador

Fatih Alan
Blogger / Turizmci
1980 Konya doğumluyum.Konya Anadolu Lisesi öğrenimimi tamamladıktan sonra eğitimime Amerikanın Kentucky eyaletinde devam etme kararı aldım.Kentucky Üniversitesi ingilizce dil bölümü mezunuyum.Aymnı zamanda Açıköğretim fakultesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisiyim.Gerek yurt dışı gerek se yurt içi bir çok firmada kariyerimi devam ettirdim.Şu an Bursa da Dünya da 40.000 'den fazla şubesi bulunan 5 yıldızlı bir franchise Turizm firmasında da çalışmaktayım.

Genyolcu ekibinde editörlük ve sosyal vlog ve youtuber konularında ayrıca teknoloji alanlarında editör ve site yazarlığı yapmaktayım.Bir çok Ülkeye gidebilme imkanım oldu.Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, fotoğraf vlog ve video çekimi yapmak, kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak, birçok hobilerimden bazılarıdır.Ciddi anlamda iyi bir motosiklet kullanıcısıyım naked ve racing olanlar ise favorim.

Sporun her dalına aşığım, en sevdiğim ise yüzmek saatlerce suda kalabilirim benim için hiç bir sorun yok.Seyehat etmeyi yeni yerler ve insanları keşfetmesini çok seviyorum, içimde hala yaramaz bir çocuk olduğunu hissediyorum,stabil kalmak bana göre değil hareketi seven bir yapım var.Ülkemi çok seviyorum bayrağımıza da aşık bir insanım.Gencyolcu ekibinde bulunmaktan gurur duyuyorum.

Fatih Alan

1980 Konya doğumluyum.Konya Anadolu Lisesi öğrenimimi tamamladıktan sonra eğitimime Amerikanın Kentucky eyaletinde devam etme kararı aldım.Kentucky Üniversitesi ingilizce dil bölümü mezunuyum.Aymnı zamanda Açıköğretim fakultesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisiyim.Gerek yurt dışı gerek se yurt içi bir çok firmada kariyerimi devam ettirdim.Şu an Bursa da Dünya da 40.000 'den fazla şubesi bulunan 5 yıldızlı bir franchise Turizm firmasında da çalışmaktayım. Genyolcu ekibinde editörlük ve sosyal vlog ve youtuber konularında ayrıca teknoloji alanlarında editör ve site yazarlığı yapmaktayım.Bir çok Ülkeye gidebilme imkanım oldu.Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, fotoğraf vlog ve video çekimi yapmak, kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak, birçok hobilerimden bazılarıdır.Ciddi anlamda iyi bir motosiklet kullanıcısıyım naked ve racing olanlar ise favorim. Sporun her dalına aşığım, en sevdiğim ise yüzmek saatlerce suda kalabilirim benim için hiç bir sorun yok.Seyehat etmeyi yeni yerler ve insanları keşfetmesini çok seviyorum, içimde hala yaramaz bir çocuk olduğunu hissediyorum,stabil kalmak bana göre değil hareketi seven bir yapım var.Ülkemi çok seviyorum bayrağımıza da aşık bir insanım.Gencyolcu ekibinde bulunmaktan gurur duyuyorum.

Amerika da ki Müslümanların sayısı” için bir yorum

  • 16 Ağustos 2008 tarihinde, saat 11:43
    Permalink

    Site Çok güzeL oLmuş Herkese HayırLı oLsun..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir